ארגון הבריאות העולמי: מנועי דיזל מסרטנים

פורסם: 17 ביוני 2012, 7:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 ביוני 2012, 7:55 ]
בעקבות עדויות שנאספו מ-12,000 עובדים קובעים מומחי ארגון הבריאות העולמי כי חשיפה לאדים ממנוע דיזל מעלה משמעותית את שיעור התחלואה בסרטן הריאות ותמותה ממנו
ד"ר איתי גל, ynet 13.06.12, 11:33

מנוע דיזל מעלה את הסיכון לסרטן הריאות: לאחר שבוע של דיונים בקרב מומחים החליטה הסוכנות הבינלאומית למחקר סרטן, זרוע של ארגון הבריאות העולמי, לצרף את מנוע הדיזל לרשימת החומרים הידועים כמסרטנים בבני אדם, בהתבסס על נתונים המראים כי המנוע מעלה את הסיכון לסרטן הריאות.

ההנחיות החדשות יופיעו בגיליון הבא של כתב העת הרפואי Lancet Oncology.

בשנת 1988 סווג המנוע בדרגת 2A, כמסרטן אפשרי בבני אדם. מאז הצטברו עדויות רבות של עובדים שנחשפו למנוע דיזל, שהראו שכיחות גבוהה של סרטן הריאות כתוצאה מחשיפה זו.

בחודש מרץ האחרון הראה מחקר של המכון האמריקני לחקר הסרטן, על פי נתונים שנאספו מ-12 אלף עובדים, כי תוצרי פליטת מנוע הדיזל גרמו לשיעור תמותה גבוה מסרטן ריאות בקרב העובדים שנחשפו לו.

ממצאים נוספים הראו כי מנוע הדיזל מעלה לא רק את שכיחות סרטן הריאות, אלא גם את שכיחותו של סרטן שלפוחית השתן. המומחים סיכמו כי החשיפה לדיזל מעלה ב-50% ויותר את הסיכון לסרטן.

מומחי ארגון הבריאות העולמי הסבירו כי מיליוני בני אדם ברחבי העולם נחשפים לאדי דיזל מדי יום בשל מנועי כלי רכב, רכבות, ספינות וגנרטורים המספקים חשמל.

לדברי המומחים, הממצאים שלפיהם דיזל מסרטן בבני אדם צריכים להביא לשינוי מדיניות שתצמצם את השימוש במנוע הדיזל ותפחית את החשיפה של בני אדם ברחבי העולם לאדי הדיזל.

מנתוני האגודה למלחמה בסרטן עולה כי מדי שנה חולים בישראל כ-1,500 אנשים בסרטן הריאות, שהוא הסרטן הקטלני ביותר בישראל בקרב גברים. עוד עולה מהנתונים כי כ-21% ממקרי המוות בגברים ובכ-10% מהנשים נגרמים מסרטן הריאה.
 

כתבות קשורות:
 

Comments