דוח: בתחום מזהמי האוויר, המקור העיקרי לפליטות הוא פלח התחבורה הציבורית והפרטית

פורסם: 17 בנוב׳ 2010, 22:45 על ידי: Sustainability Org
דוח של פורום ה-15 מגלה, שבין 67% ל-87% מסך פליטות גזי החממה בערים הגדולות בישראל הוא תוצאה מצריכת אנרגיה במבנים. המקור העיקרי לפליטות מזהמי אוויר - התחבורה
יעל דראל, 17/11/2010

פליטת גזי החממה התגברה בישראל בשנים האחרונות, והגורם המרכזי לכך הם דווקא בניינים. כך עולה מדוח חדש שמפרסם היום (ד') פורום ה-15, במסגרת יישום אמנת האקלים עליה חתמו הערים הגדולות בישראל.

 

מהנתונים עולה, שבין 67% ל-87% מסך פליטות גזי החממה בערים נגרם כתוצאה מצריכת האנרגיה במבנים שונים - תעשייה, מסחר ועסקים, ציבור ובתים פרטיים. לאור נתונים אלה קוראים בפורום להעניק עדיפות גבוהה לבנייה ירוקה ולהתייעלות אנרגטית במבנים במדיניות התכנונית של הממשלה והרשויות המקומיות.

 

בתחום מזהמי האוויר נמצא, כי המקור העיקרי לפליטות הוא פלח התחבורה הציבורית והפרטית, שמהווה למעלה מ-80% במרבית מזהמי האוויר שנבדקו. לאור זאת, מחברי הדוח ממליצים לקדם באופן מואץ את נושא התחבורה הציבורית העירונית והמטרופולינית בישראל, ואף להגדירה כ"תכנית לאומית ואסטרטגית למדינת ישראל".


מזהמים את האוויר. צילום: ירון ברנר

 

עוד עולה מהנתונים, כי קיימת עלייה בכמות הפליטות בערים משנת 2000 לשנת 2007. מהפורום נמסר כי נתון זה מתיישב עם העלייה בכמות התושבים בכל הערים הלו בין השנים הנבדקות.

 

הפליטות יפחתו ב-20% עד 2020?

הדוח מתבסס על סקרים שבדקו מקורות וכמויות של פליטת גזי חממה ומזהמי אוויר בערים הגדולות, כחלק מישום האמנה בה התחייבו הערים הגדולות להפחית את פליטות מזהמי האוויר בתחומן ואת גזי החממה ב-20% עד לשנת 2020. האמנה מתבססת על נוסח האמנה הבינלאומית של ארגון ICLEI, עליה חתומות כאלף ערים בינוניות וגדולות ברחבי העולם. 

 

"אני גאה בראשי הערים שלנו המקדישים מזמנם וממשאביהם לקידום תהליך הפחתת זיהום האוויר ופליטת גזי חממה שהתחייבנו לו". אומר עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15. "אנחנו כרגע נמצאים בשיאו של שלב הכנת תוכניות האב העירוניות המפורטות, שמטרתן ליישם את הממצאים והמסקנות שהופיעו בדוח ולתרגם אותם לתוכניות ביצועיות בתחומי בנייה ירוקה והתייעלות אנרגטית, תחבורה ודלקים, מיחזור פסולת, ושימוש במרחב העירוני הפתוח ויירוק העיר".

 

רון חולדאי, יו"ר הפורום וראש עיריית תל אביב, מסר כי "זהו מהלך ארוך טווח, בו העיריות הגדולות לוקחות על עצמן את המשימה של הפחתת פליטות גזי החממה ומזהמי האוויר בתחומן, תוך קביעת יעד שאפתני ומחייב. במסגרת זו נבנה לראשונה בסיס נתונים אמין ומקיף, המעניק לנו מסד לגיבוש ולקידום תוכניות אב מפורטות שיאפשרו את הפחתת הפליטות וזהום האוויר הנגרמים כתוצאה משימוש בזבזני בחשמל במבנים, מתחבורה ומן הפסולת שמייצרת העיר".

 

השתתפה בהכנת הכתבה: בילי פרנקל

 

לכתבה באתר ynet

Comments