אזהרה: המצברים במכוניות החשמליות עלולים להתלקח

פורסם: 29 ביוני 2011, 23:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בנוב׳ 2011, 1:58 ]
30/6/2011, מאת: סוכנויות הידיעות, סטפאן פוקאר, לה מונד. בהכנת הכתבה השתתף דניאל שמיל
 

כימאי בכיר בצרפת טוען שהמצברים ברוב המכוניות החשמליות אינם עונים על תקני הבטיחות וכי טכנולוגיית יוני הליתיום המבוססת על תחמוצת המנגן אינה ראויה לשימוש. לטענתו, הרכבה שגויה, עומס יתר, מכה או עלייה חדה בטמפרטורה עלולים לשרוף את המצבר ולהביא לשחרור רעלים אשר שהייה בסביבתם עלולה להיות קטלנית.

זה שבועות אחדים שמישל ארמאן, כימאי בכיר בצרפת, מדבר עם עיתונאים ואומר דברים לא נעימים, דברים שאיש אינו רוצה לשמוע. שעה שתעשיית הרכב מגיעה לפנייה החשובה ביותר בתולדותיה - המעבר למכוניות חשמליות - טוען ארמאן שהמצברים ברוב המכוניות אינם עונים על תקני הבטיחות. ארמאן נשאל אם הוא אינו חושש מנקמה והאם הוא מוכן להיחשף. תשובתו היתה שהוא אמור למלא את חובתו, ולהביע את דעתו כאיש מדע. שהתאונה התעשייתית אורבת בפתח. לדבריו, בצרפת וביפאן התעלמו מהנושאים הבטיחותיים החשובים באמת, בעוד שבארה"ב ובעיקר בסין נושאים אלה היו במוקד תשומת הלב.

ביוני 2010, בעת כינוס בינלאומי במונטריאול בנושא מצברי ליתיום, אמר ארמאן לאנשי אלקטרוניקה מרחבי העולם כי טכנולוגיית יוני הליתיום המבוססת על תחמוצת המנגן אינה ראויה לשימוש. לדעתו, יש להשתמש במצברים הפועלים על זרחת ברזל, שהוא תרם לפיתוחם.

מאחורי המונחים הגבוהים מסתתר הימור טכני, כלכלי ותעשייתי ענק. מנגן הוא הפתרון שבו בחרו פז'ו-סיטרואן ורנו לדור המצברים הראשון שלהם, ורנו אף שוקלת הקמת מפעל לייצורם במחוז איבלין. הצהרותיו של החוקר הצרפתי יצרו בעיות. הנהלת רנו התלוננה בפני CNRS, מעסיקו דאז של ארמאן, שהעביר לידיעתו את התלונה.

הסיכונים הכרוכים במצברים מוכרים היטב. במקרה של הרכבה שגויה, עומס יתר, מכה או עלייה חדה בטמפרטורה (הצתה וכדומה), תא בודד עלול לבעור ולהצית את שאר התאים; מצבר לקוי שנשרף משחרר מרכיבים שונים, רעילים ברמות שונות, בהם פלואור מימני. במצבר ליתיום יש כמות השווה לחמישה ק"ג של פלואור מימני שמתנדפים מיידית, לדברי ארמאן.

על פי מסמכי המכון הלאומי הצרפתי לסכנות בסביבה תעשייתית, נשימה במשך דקה באזור ששיעור הפלואור המימני בו הוא 10 גרם למ"ק אוויר, עלולה להיות קטלניות. שהייה של 20 דקות באזור מזוהם תוריד את כמות הפלואור הקטלנית ל-0.5 גרם במ"ק אוויר. מצבר שעולה באש עלול לזהם אלפי מ"ק של אוויר. תארו לעצמכם מה יקרה אם אירוע כזה יתרחש בחניון תת-קרקעי, אמר ארמאן.

"לפי מדידות ראשוניות שעשינו בעת ניסויים, במקרה של שריפת מכונית חשמלית אנו לא עוברים את הכמות המורשית של התנדפות או פליטת גז", אמר תיירי קוסקה, מנהל תוכנית המכונית החשמלית ברנו. הוא הוסיף כי מדובר בניסוים פנימיים, וכי כעת ייערכו ניסויים מטעם כוחות המשטרה והכיבוי.

במשרד הפנים הצרפתי הוקמו שתי קבוצות עבודה שאמורות לבחון את שיטות הפעולה במקרה של שריפה כימית, כיוון שכיום צוותי הכיבוי לא מוכשרים להתמודד בתרחישים מסוג זה.

חשש מהיסטריה ציבורית

המשרד לאיכות הסביבה, לפיתוח הקיימות, לתחבורה ולשיכון בצרפת פירסם ב-20 ביוני רשימת הצעות וצעדים שנועדו לצמצם במידת האפשר את הסכנות שמקורן במצבר.

לוראן מישל, הממונה על מניעת סיכונים במשרד לאיכות הסביבה, מודה כי הסכנה האמיתית היא תדמיתית, וכי היא עלולה ליצור היסטריה ציבורית. לדבריו, בעל אוניות מעבורת הודיע כי יסרב להעלות לסיפון מכוניות חשמליות "עד להודעה חדשה".

שריפה ברכב חשמלי בארה"ב גרמה לפני שבועות אחדים לפינוי 700 איש, בהם תלמידים משלושה בתי ספר. בפאריס התלקחה מעצמה מכונית חשמלית של שירותי הדואר בסוף מאי. האירוע היה ברחוב, ואיש לא נפגע.

היצרנים, מצדם, מודעים לסכנות. ברנו אומרים שננקטו כל הצעדים הדרושים למניעת תאונות. "אם תהיה בעיה בתא אחד, זה ישפיע מיד על המתח החשמלי", אמר קוסקה. "הבטחת בטיחות המצבר נעשית תוך פיקוח מתמיד ופרטני של כל תא במצבר, ובמכוניות שתייצר רנו התהליך יובטח בעזרת שני מעגלים חשמליים עצמאיים, שכל אחד מהם יחפה על השני במקרה של כשל".

המכוניות החשמליות שיימכרו בישראל, בהן רנו פלואנס ZE שתשווק בטר פלייס, מיצובישי MiEV- iוהיברידיות נטענות מתוצרת שברולט וטויוטה, יצוידו בסוללות יוני ליתיום. החברות משקיעות מאמץ רב כדי להוכיח שהן בטוחות ורנו אף זימנה עיתונאים ישראלים למבחני ריסוק שנערכו לפלואנס החשמלית. במבחן הוכח כי בתאונת דרכים שבה נפגע הרכב מאחור, הסוללה לא נפגעה כלל ולא היתה סכנה התלקחות.

האם אנשי המדע והאקדמיה פוגעים בביטחון העצמי של היצרנים? הנושא לוהט וההימורים הכלכליים רבים. איש אינו מאשש או מבטל את חששותיו של ארמאן.

-

בכתיבת הידיעה השתתף דניאל שמיל

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

Comments