המירוץ הבינלאומי ליוזמת הרכב חשמלי

נשלח 5 ביוני 2011, 5:52 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 5 ביוני 2011, 6:00 ]
 
רויטרס בחר את הפרויקטים המעניינים ביותר של מכוניות חשמליות בעולם
 
5/6/2011, מאת שון לסר, בן טאוב

אחד מהעקרונות החשובים ביותר במירוץ להצלת הסביבה נוגע לצמצום פליטות גזי החממה (בעיקר פחמן דו-חמצני) מכלי הרכב. האם להפוך את המכוניות לידידותית לסביבה? בשנים האחרונות מספר צוותי מחקר ופיתוח עיבדו במקביל ברחבי העולם יוזמות לפיתוח כלי רכב חשמליים שיהפכו אותם לנגישים יותר ולזמינים לציבור הרחב.

1. יוזמת הרכב החשמלי הגרמנית

ממשלת גרמניה קיבלה ב-2010 החלטה שקידמה משמעותית את כלי הרכב החשמליים. קנצלרית גרמניה ומספר פקידי ממשל נוספים נועדו עם צוות מדענים ממשלתיים ומומחים לאנרגיה ולרכב כדי ללמוד כיצד ניתן לקדם את מאמצי הרכב החשמלי במדינה. היות שגרמניה היתה המדינה הראשונה שייצרה מכוניות במאה ה-20, חשה הממשלה כי עליה להוביל גם ביוזמות המכוניות החשמליות. הממשלה מממנת 700 מיליון דולר ליוזמות ניסיוניות, כולל תוכניות לפיתוח תשתית לתחנות טעינה. דיימלר, הבעלים של מרצדס, מייצרת לא רק מכוניות היברידיות, אלא גם תאי דלק מימני.

2. וושינגטון, ארה"ב, מימון יוזמת רכב חשמלי

בכנס המשרדי לאנרגיה נקייה בוושינגטון ב-2010, אישרו המחוקקים את המחויבויות הקודמות להקמת Electric Car Initiative - פורום לשיתוף פעולה בינלאומי לפיתוח וקידום כלי רכב חשמליים ולהרחיב את השימוש המסחרי בהם. המדינות המשתתפות הסכימו ליצור תוכניות עירוניות ניסיוניות לקידום השימוש בכלי רכב חשמליים ולשיתוף מידע ויעדי חדירה.

3. יוזמת הרכב החשמלי ארה"ב-סין

ב-2009 הקימו ממשלות סין וארה"ב את פורום הרכב החשמלי כדי לקדם אינטרסים משותפים להרחבת השימוש בכלי רכב חשמליים על מנת להפחית בסופו של דבר את התלות בנפט ובהפחתת פליטות גזי החממה. במקביל, לעודד צמיחה כלכלית ממשית. היוזמה המשותפת כוללת תקן פיתוח אחיד, הדגמות בערים שונות הן בארה"ב ובסין, מפת דרכים טכנית, ופרויקט להפצת המידע לציבור הרחב.

4. יוזמת הרכב החשמלי של טייוואן

ב-2009 הכריז שר הכלכלה של טייוואן על הקמת קונסורציום מחקר לתעשיית כלי הרכב החשמליים. כיום מעניקה הממשלה סובסידיות לרוכשי אופנועים חשמליים, וצפויה בעתיד הקרוב להכריז על מדיניות חדשה לעידוד רכישת מכוניות חשמליים. בזכות עוצמת מגזרי האלקטרוניקה וטכנולוגיות המידע בטייוואן, כשהם משולבים בתעשיית הרכב, לטייוואן יש פוטנציאל להפוך למעצמה בשוק הרכב החשמלי.

5. יוזמת הרכב החשמלי הבריטית

בריטניה לא נשארה מאחור. שם הממשלה הכריזה על יוזמת רכב עצמאית לקידום כלי הרכב החשמליים על ידי מתן תמריצים של עד 5,000 ליש"ט לרוכשי מכוניות חשמליות או היברידיות. הממשלה תקצה עד 20 מיליון ליש"ט להקמת רשת תחנות טעינה במספר "ערי מכוניות חשמליות" במדינה. הערים הנבחרות ישמשו לאחר מכן למטרות הדגמה להפחתת פליטות פחמן והטמעה של המכוניות החשמליות. שר התחבורה ג'ף (Geof) הון אמר "תכנית התמריצים הנרחבת שהשקנו היום תהפוך את הרכב החשמלי לאופציה ממשית לנהגים ויסייע להפוך את בריטניה למובילה בתחבורה דלת-פחמן".

6. יוזמת הרכב הישראלית

בישראל, חברת בטר פלייס, בניהולו של שי אגסי, תספק מצברי יוני-ליתיום לרכבי רנו-ניסאן. בטר פלייס תספק גם את התשתיות הדרושות למכוניות חשמליות, עם 500 אלף תחנות טעינה ו-200 מרכזי שירות של בטר פלייס. ממשלת ישראל, מצידה, הפחיתה את המיסים על רכישת מכוניות חשמליות. כדי לעודד אזרחים לבצע את המעבר. בזכות שטחה הקטן של ישראל, עם מרחק של לא יותר מ-150 ק"מ בין המרכזים העירוניים הגדולים, ישראל היא המיקום המושלם ליוזמות רכב חשמליות לעומת מדינות שבהן הנסועה גבוהה יותר.


7. יוזמת הרכב החשמלי של בלפאסט

בלפאסט, אירלנד, פתחה ביוזמת רכב משלה. מטרות התכניות הן לבחון מספר מחקרים ניסיוניים של יוזמות רכב חשמלי אחרות כדי לבחון את דרכי הפעולה ומקורות המימון. לאחר מכן תארגן היוזמה את המידע כדי לזהות את השיטות המוצלחות ביותר ולהתגבר על מחסומים להטמעת השימוש במכוניות חשמליות בבלפאסט.

8. יוזמת הנהיגה הנקייה של אוסטרליה

Clean Driving היא יוזמה במחוז קנברה לסייע לאנשים שמעוניינים בפתרונות תחבורה נטולי פליטות, אלו שמעוניינים במכוניות חשמליות וכמובן, אלו שמעוניינים לסייע ליצור עתיד בר-קיימה. קלין דרייבינג מפרסמת את יתרונות השימוש במכוניות חשמליות, הן מבחינת עלויות והן מבחינת הנזק לסביבה. היעד הוא לקדם חינוך לגבי אפשרויות תחבורה בנות קיימה.

9. לונדון הופכת לבירת הרכב החשמלי העולמית

לונדון הולכת והופכת לבירת הרכב החשמלי העולמית. בגלל טביעת הרגל הפחמנית האדירה שלה, לונדון תטמיע 100 אלף כלי רכב חשמליים, כולל 25 אלף תחנות טעינה בניסיון לטפל בבעיית זיהום האוויר החמורה בעיר. יוזמות דומות מתרחשות בערים רבות בעולם, אך התוכנית הלונדונית היא הרחבה ביותר עד כה.

10. יוזמת הרכב של קנדה

אפשר להגיד שקנדה לא רק פיגרה מאחור בכל הקשור לקידום השימוש במכוניות חשמליות, אלא אולי גם נרתעה מעט. מחוז קולומביה הבריטית היה הראשון שהחל לקדם את השימוש בכלי רכב חשמליים, בייחוד בעיר ונקובר. יוזמת הרכב החשמלי של ונקובר הובילה בהצלחה לצמצום טביעת הרגל הפחמנית של העיר. כעת שאר המדינה לוקחת דוגמה ובית המחוקקים צפוי לאשר בקרוב חוקים חדשים שייקלו על נהגי המכוניות החשמליות.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

המכונית החשמלית: יותר או פחות CO2 לקילומטר נסיעה?

המכונית החשמלית של בטר פלייס יוצאת לדרך בישראל – היבטים כספיים וסביבתיים חלק א'

Comments