חברות התעופה ישלמו באירופה קנסות פחמן

פורסם: 2 באפר׳ 2012, 3:13 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 באפר׳ 2012, 3:17 ]

האיחוד האירופי מתכוון להפעיל מ-2013 תוכנית להפחתה של פליטת גזי חממה, שבמסגרתה חברות ישלמו עבור חריגות מהתקן

מאת רוית נאור, 2/4/2012
 
תגיות: תעופה (סביבה), פליטות גזי חממה, מס פחמן
אחרי הסכם השמים הפתוחים, חברות התעופה הישראליות צפויות לקבל מכה נוספת מאירופה: תשלום קנסות עבור פליטת גזי פחמן.
פולט פחמן? המזהם ישלם
פולט פחמן? המזהם ישלם צילום: איי-אף-פי
מינואר 2013 יפעיל האיחוד האירופי תוכנית לצמצום פליטת גזי חממה שמקורה בשריפת דלק מטוסים. לפי התוכנית, כל מטוס שירצה לנחות או להמריא מנמל תעופה אירופי ייאלץ לשלם עבור השימוש בפחמן בהתאם לצריכת הדלק שלו.

כל חברת תעופה תזכה למכסה בהתאם לכמויות צריכת הדלק שנמדדו עבורה במהלך שנת 2011, ועבור כל חריגה היא תשלם קנס או תרכוש היתרים מבורסה מיוחדת שתוקם לצורך זה.

האמריקאים נגד קיזוז הפחמן בטיסות
הטיסה פלטה גזי חממה? חברת התעופה תשלם

בשנה שעברה חויבה כל חברת תעופה שטסה לאירופה לדווח לפקח מטעם האיחוד האירופי על כמות הדלק שנקנה, נצרך ונותר במטוס. בחברת אל על הועברו הדיווחים באופן ממוחשב לפקח הולנדי, ואילו בישראייר החישובים נעשו בצורה ידנית. בשנה הנוכחית 85% מסך פליטת הפחמן עדיין "יינתנו" בחינם בהתאם לצריכה הממוצעת של כל חברה, אולם מינואר 2013 תצומצם הפליטה ל-15%. 82% יהיו סחירים עברו החברות בבורסה, ו-3% נוספים יישמרו עד שנת 2020 לחברות תעופה חדשות או כאלו שיגדלו משמעותית ויזדקקו להיתרים נוספים.
קרבות אוויר
התוכנית הובילה לביקורת חריפה. הסינים למשל הגדילו לעשות והודיעו כי לא ישלמו את ההיטלים. הם אף הודיעו לאירופאים כי הם מפסיקים לרכוש מטוסים מתוצרת הקונצרן האירופי איירבאס, וכי הם שוקלים לאסור על נחיתתו של איירבאס 380 בשנגחאי בשל זיהום אוויר.

גם ארה"ב ואיגוד חברות התעופה האירופי יצאו נגד ההחלטה, ואילו מנכ"ל יאט"א טוני טיילור טען כי עלות קניית ההיתרים מסתכם ב-1.2 מיליארד דולר - סכום שהתעשייה לא תוכל לעמוד בו. דובר לופטהנזה אמר כי המשמעות היא תוספת של 130 מיליון יורו לסעיף הוצאות הדלק של הקבוצה, והנוסעים הם שישלמו לבסוף את המחיר.

יותר מ-20 מדינות כבר חתמו במוסקבה נגד תוכנית הסחר האירופית, ובהן ארה"ב, רוסיה, סין ויפן, אך ישראל טרם הצטרפה לעצומה. היום צפוי שר התחבורה ישראל כץ להיפגש עם ראשי החברות הישראליות בנוגע להסכם השמים הפתוחים עם אירופה.

בינתיים האירופאים עומדים על שלהם וטוענים כי ההחלטה חוקית לגמרי. לדברי איזיק ולרו-לדרון, דובר האיחוד האירופי בנושאי סביבה, ההחלטה תזרז את עולם התעופה למצוא תחליפים לדלק ולעבור לשימוש במטוסים פחות מזהמים.
 

כתבות קשורות:
Comments