להתמודד עם יוקר הבנזין: כך תחסכו אלפי שקלים בשנה בהוצאה על דלק

פורסם: 2 באוג׳ 2012, 4:11 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 באוג׳ 2012, 4:21 ]

כשההוצאות של הנהגים מזנקות, צריך לזכור שלא מחיר הדלק עלה אתמול אלא מחיר הבנזין - אז הגיע זמן לבדוק חלופות זולות יותר ■ איך חוסכים 4,000 שקל בשנה בלי לכבות את המזגן

מאת אבי בר-אלי, איתי טרילניק, דניאל שמיל, 2/8/2012
 

מחיר הדלק זינק אתמול (ה') ב-43 אגורות לליטר - ורחוק רק 9 אגורות מהשיא שנקבע באפריל. העלייה בשער הדולר והאיומים הנמשכים בדבר תקיפה באיראן מבטיחים ששבירת השיא הזה היא רק עניין של זמן. אלא שכדאי לדייק כאן: לא מחיר הדלק הוא שהגיע אתמול ל-7.70 שקל לליטר - כי אם מחיר הבנזין.  

הנהג הישראלי יכול להשתמש בימים אלה בסוגי דלק אחרים, שעשויים לחסוך לו עד אלפי שקלים בשנה - ואף להפוך אותו אדיש יחסית להתייקרות הבנזין.

כלומר, במקום לעבור למכונית קטנה יותר, לוותר על הנוחות שבתיבת ההילוכים האוטומטית או לנסוע ב-40 קמ"ש בלי מזגן, אפשר פשוט להחליף את שיטת ההנעה. בישראל ניתן לרכוש כיום מיבוא סדיר מכוניות היברידיות וחשמליות, ליהנות מהיצע רחב של דגמי דיזל או להסב את המכונית לשימוש בגפ"מ (גז ביתי) - כשמעבר לים כבר נמכרות מיליוני מכוניות שמונעות בגז טבעי.

TheMarker בדק מהן העלויות של הדלק החלופי, מהם נתוני הצריכה שלו, מהם יתרונות ההנעה החלופית ומהם חסרונותיה - ומדוע קהל הקונים מתקשה עדיין לזנוח את מנועי הבנזין הוותיקים.

משאבת דלק
צילום: בלומברג

גפ"מ - זול, אבל אי אפשר לחנות בקניון

כ-15 אלף מכוניות נוסעות כיום בכבישי ישראל בהנעת גפ"מ, ונעזרות ב-68 תחנות תדלוק הפזורות ברחבי ישראל. הגפ"מ (גז פחמימני מעובה) דומה מאוד בהרכבו לגז הבישול הביתי, ולכן נהנה מבלו (מס דלק) קטן פי 36 מזה המוטל על הבנזין: 117 שקל לטונה, לעומת מס של 3,934 שקל שמוטל על הבנזין.

לכן, עלות הגפ"מ בתחנות התדלוק כיום היא 3.8 שקל לליטר בלבד. גם בהנחה שצריכת הגפ"מ לק"מ נסיעה גבוהה ב-5% מצריכת הדלק בהנעת בנזין - עדיין תסתכם העלות לק"מ ברכב מונע בגפ"מ בכ-60% מעלות הנסיעה בבנזין.

מדובר, אם כן, בעלות של 40 אגורות לק"מ נסיעה ברכב (פרטי) משפחתי ממוצע - לעומת עלות של 64 אגורות לק"מ בהנעת בנזין. משמעות הפער הזה, במחיר הדלק הנוכחי, היא חיסכון של 3,790 שקל בשנה.

היתרון בטכנולוגיית הנעה כזאת הוא שניתן להסב כמעט כל כלי רכב המונע בבנזין לשימוש חלופי בגפ"מ. הסבה כזאת אינה כרוכה בהחלפת מנוע - אלא בהתקנת תוספת הזרקה - ודורשת התקנה של מיכל גז בתא המטען הכרוכה בתשלום של כ-7,000 שקל למוסכניק מורשה.

באשר ליתרון הסביבתי שבהנעה חלופית בגפ"מ, הרי שהודות למנועים המתקדמים יחסית של הבנזין נהפך הפער הזה לזניח, ונותר מהותי רק ביחס למנועי הדיזל. "ביפאן התחילו כבר לפני 20 שנה להסב מוניות לשימוש בגפ"מ בסבסוד ממשלתי, וכיום נוסעות שם 350 אלף מוניות שמונעות בגפ"מ", אומר אלי משגב, מנכ"ל דור אלון גז, שמחזיקה בכ-40% מתחנות התדלוק בגפ"מ בישראל.

ואולם לשימוש בגפ"מ יש חיסרון עיקרי אחד בישראל - והוא נעוץ באיסור שהטילו תקנות המשרד להגנת הסביבה על הכנסת רכב מונע בגפ"מ לחניונים תת קרקעיים - אלא אם החניונים עומדים בתנאי אוורור קפדניים. זאת, מחשש לדליפת גז.

בפועל, אין כמעט חניונים שמאפשרים כניסת רכבי גפ"מ - שנושאים, לפי התקן, מדבקה מזהה על השמשה הקדמית שמסגירה אותם. "אין כמעט מקומות בעולם שאוסרים את זה", רוטן משגב. "אנחנו בהליכים מול המשרד להגנת הסביבה כדי לבטל את התקנה הטיפשית הזאת".

ההסבה לגפ"מ לא זוכה עדיין לפופולריות בישראל מסיבות נוספות: מיכל הגז תופס מקום בתא המטען, ולכן ההסבה מתאימה פחות למכוניות קטנות; פרישת תחנות התדלוק עדיין מוגבלת; הרכב המוסב נדרש בטיפול מוסך מקיף כל 7,500 ק"מ; ובחלק מהדגמים המוסבים התעוררו בעיות אמינות.

"יש דגמים שבהם ההסבה אינה יוצרת בעיות, ויש כאלה שבהם נוצרות בעיות מכאניות רבות", אומר מקור בענף. "אחד המתקינים אמר לנו שמדי פעם נהרס בחלק מהדגמים ראש המנוע, והוא מתמחר את עלות הסיכון. לצערנו, אי אפשר לייבא מכוניות שמיוצרות מראש עם התאמה לגפ"מ".

לטענת משגב הסיבה לחוסר ההיענות קשורה באסטרטגיית החדרה שגויה: "בעבר בנינו תחנות תדלוק - וחשבנו שהשוק כבר יעשה את שלו. אבל מסתבר שצריך לתת עוד דחיפה". ואמנם, דורגז החלה באחרונה במבצע שבו היא מממנת מחצית מעלות ההסבה לגז של מוניות קיה באילת. אלא שהצלחת ההחדרה עשויה להיות לבסוף בעוכרי היזמות. ועדת המיסוי הירוק כבר המליצה בעבר לכסות על אובדן הכנסות המדינה ממיסוי הגפ"מ לתחבורה באמצעות ייקור אגרת ההסבה לגפ"מ או ייקור אגרות הרישוי השנתיות של הרכב המוסב.

עמדת תדלוק בגפ"מ שפיים
צילום: דודו בכר

מכוניות היברידית: יקרות, אך חסכונית בדלק

"השילוב בין מנוע חשמלי שנטען בבלימה, למנוע בנזין שמספק כוח בנסיעות בין עירוניות, הופך את המכוניות ההיברידיות ליעילות בעיקר בתנועה עירונית צפופה, שעמה מתמודדים מרבית הנהגים בישראל", אומר בכיר באחת מיבואניות המכוניות ההיברידיות בישראל.

לדבריו, "התנודתיות במחירי הדלק לא מזניקה את הביקוש למכוניות האלה. להיברידיות יש קהל גדל והולך, שמבין את היתרון הטכנולוגי שלהן, ורואה קודם את החיסכון בדלק שמגיע לפי נתוני היצרן ל-50% ביחס לדגמי הבנזין".

ואמנם, צריכת הדלק היעילה של טויוטה פריוס, למשל, 20 ק"מ לליטר, מפחיתה את עלות הנסיעה ל-39 אגורות לליטר בלבד - מה שעשוי ליצור חיסכון של עד 3,950 שקל בשנה לרכב משפחתי ממוצע.

אלא שהמכוניות ההיברידיות עדיין יקרות לרכישה לעומת מכוניות המונעות בבנזין - למרות הנחת מיסוי הניכרת שלה הן זוכות (30% מס לעומת 83%). הדגם ההיברידי הזול ביותר, הונדה ג'אז, עולה 117 אלף שקל, בעוד טויוטה יאריס בגודל מקביל נמכרת ב-100 אלף שקל. טויוטה פריוס למשל, שגודלה כשל משפחתית, תעלה לצרכן 154 אלף שקל, כ-35 אלף יותר ממכוניות דומות המונעות בבנזין. כמו כן, ההיברידיות נהנות כיום מביקוש ערני בשוק המשומשות, אך לא ברור מה יקרה למכוניות וותיקות יותר, שהמצבר שלהן יתיישן והחלפתו תעלה עשרות אלפי שקלים.

"לפני כמה שנים חשבתי בתמימותי שהמכונית ההיברידית תכבוש את העולם. אבל מסתבר שזהו הפתרון הכי גרוע, כי יש לך בעצם שני מנועים, ולכן זה גם יקר וגם כבד יחסית", תוקף משגב. "הדגם ההיברידי נחל כשלון חרוץ, והיצרנים נוטשים אותו", הוא טוען. "בשנה שעברה נמכרו רק 2 מיליון מכוניות היברידיות מתוך 60 מיליון מכוניות חדשות - בעוד שאל המחזור נכנסו באותה השנה 2.5 מיליון מכוניות שמונעות בגפ"מ".

למרות דבריו של משגב, יצרניות הרכב בעולם כבר משיקות את הדור הבא של טכנולוגיית הנעה זו - מכוניות היברידיות נטענות, דוגמת טויוטה פריוס פלאג-אין ושברולט וולט. גם כאן, מחיר המכוניות יהיה גבוה יחסית ויעלה מעבר ל-170 אלף שקל. ואולם המכוניות יהיו מסוגלות לנסוע בעלות מזערית עשרות ק"מ לאחר טעינה חשמלית, ובטווחים ארוכים יותר - לעבור להנעה היברידית חסכונית בדלק.

מכונית חשמלית: זולה לטווחים קצרים

האלטרנטיבה החדשה בשוק היא המכונית החשמלית, שמשווקת כיום רק בידי בטר פלייס. רק לפני שבועיים פצחה החברה בקמפיין השיווקי החדש שלה, שבו היא מציעה מחיר נסיעה של 55 אגורות לק"מ בלבד בהתחייבות מראש ל-40 אלף ק"מ לפחות ו-65 אגורות לק"מ בתשלום פר נסיעה. זאת, לעומת עלות של 64 אגורות לק"מ במכונית בנזין משפחתית רגילה - אך מבלי לשקלל את חבילת השירות הנלווית שמעניקה בטר פלייס ועלויות הביטוח הנמוכות יחסית של הרכב החשמלי.

"עליית מחיר הדלק נופלת לנו בדיוק על הקמפיין הפרסומי. זה מאוד עוזר ומגביר התעניינות", אומר זוהר באלי, סמנכ"ל המכירות של בטר פלייס, ולא מתרגש מפער העלות האפסי במסלול שאינו כולל התחייבות: "אין ספק שאנחנו לא משחקים על ההוצאה אלא על אי היציבות של מחיר הדלק. אי הוודאות היא שמטריפה את הלקוחות. יש ציי רכב שמחפשים אלטרנטיבה, כמו לעבור למכוניות קטנות, אבל זה נחשב לפשרה. אם עד היום לקוחות הגיעו אלינו בגלל החדשנות והערכים הסביבתיים, עכשיו הם באים בגלל החיסכון הכלכלי".

באשר לתחרות מצד המכוניות ההיברידיות משיב באלי כי יתרונה של בטר פלייס מובטח בזכות מחיר הרכישה של הרכב: "הפריוס עולה 154 אלף שקל, כשאצלנו אתה לא מגיע ל-148 אלף שקל גם כשאתה משלם על חשמל לשלוש שנים. בנוסף, שווי השימוש הגבוה של ההיברידיות האלה הורג אותן".

העתיד הרחוק מסמן עם זאת, את הגעתן לשוק של מכוניות חשמליות נוספות, לצד דגמי בטר פלייס, שיטענו מהרשת בלבד (ללא החלפת סוללה). אלה יכולות להיות זולות אף יותר לטעינה, ולהציע עלות של 7 אגורות בלבד לק"מ - משום שמחירי החשמל שבהם יחוייבו הלקוחות לא יגלמו עלות פרישת תשתית והחכרת מצברים.

ואולם נראה שהטכנולוגיה הזאת עדיין לא בשלה, ומחיר מכוניות כאלה צפוי עדיין להיות גבוה: מכונית קטנה תעלה כ-180 אלף שקל וטווח הנסיעה שלה יישאר מוגבל ל-160 ק"מ (בתנאים מיטביים), שלאחריהם תידרש טעינה ממושכת.

"קונצפטואלית, רכב חשמלי הוא הכי נכון", מפתיע משגב, אך מסייג: "שום צרכן לא יסכים לחזור מטווח נסיעה של 500 ק"מ ל-100 ק"מ בלבד. הבשורה של בטר פלייס היא תחנות החלפת המצברים, אבל זה עוד לא פיתרון טכנולוגי מוכח", הוא אומר, ומזכיר את הצורך לרכוש רכב חדש כדי ליהנות מחבילת השירות שמעניקה בטר פלייס.

 

מכונית חשמלית של בטר פלייס
צילום: עופר וקנין

דיזל: להיט באירופה

מנועי הבנזין מאבדים נתח שוק באירופה. בכמה מדינות, ובראשן צרפת, מרבית המכוניות שנמכרות כיום מצויידות במנוע דיזל. מנועי הדיזל המודרניים, עם מגדש טורבו והזרקת דלק ישירה, מציעים פעולה מעודנת יותר מבעבר, ובעיקר חיסכון של כ-20% בצריכת הדלק. בנוסף, מנועי הדיזל עמידים לרוב לשנים רבות יותר ממנועי הבנזין - אם כי הטיפולים השוטפים בהם יקרים יחסית.

בישראל, לעומת זאת, נותר הדיזל נחלתם של כלי רכב מסחריים ורכבי שטח גדולים. "בכל פעם שמחירי הדלק עולים, יש יותר עניין בדיזל - אבל הקהל נרתע מכיוון שמחירי המכוניות גבוהים יותר, וגם משום שמחיר הסולר לא אחיד ולא מפוקח", מסביר מנהל שיווק בענף הרכב.

את האשמה במחיר הגבוה יותר של מנועי הדיזל הוא תולה ברשות המסים, שהטילה מיסוי גבוה יותר על מנועי הדיזל המזהמים יותר לכאורה במסגרת מנגנון המיסוי הירוק שהנהיגה. "גם לאירופאים יש תקני זיהום אוויר מחמירים, אבל דווקא ישראל המציאה נוסחה שונה, שהפכה את מנועי הדיזל ליקרים יותר מאשר בכל העולם", הוא טוען.

לדבריו מצטרף בכיר בענף הליסינג: "במכוניות קטנות, מנוע דיזל הוא יקר ממש, וזה לא שמחיר הסולר זול מהבנזין", הוא מעיר. "לחברות הליסינג קשה למכור את המכוניות האלה כמשומשות, ולכן הן נוקבות מראש במחיר שאינו כדאי. רק ציי רכב ומוניות קונים כיום מכוניות דיזל. המדינה הרגה את שוק הדיזל בישראל, ואני לא מרגיש שזה הולך להשתנות".

אם לא די בכך, הרי שעם החלתה של נוסחת המיסוי הירוק החדשה בינואר הקרוב, דגמי הדיזל יתייקרו עוד יותר, בסכומים של 5,000-10,000 שקל למכוניות, הגבוהים גם מסך ההתייקרות של מכוניות הבנזין בינואר.

מתנול: הסינים אימצו בחום

תגליות הגז הטבעי לחופי ישראל קירבו את ענף הרכב המקומי לעבר טכנולוגיות הנעה מבוססות גז, אשר נשמעות לאזניים ישראליות כמדע בדיוני, אך הולכות ותופסות נתח משמעותי בשוק הרכב העולמי. זאת, בעיקר בקרב יצואניות גז, שמבקשות לנצל את הדלק הזול והזמין יחסית להפחתת התלות ביבוא תוצרי נפט - תוך צמצום מסוים של פליטות המזהמים לאוויר.

מתנול למשל, הוא דלק אלכוהולי שמיוצר מגז טבעי. מחירו כיום בעולם הוא כ-450 דולר לטונה - לעומת כ-1,000 דולר לטונה בנזין. חוות דעת שהוגשה באחרונה לממשלה מצאה כי עלותו בישראל עשויה להסתכם ב-6 דולר למיליון BTU (קרוב למחיר הגז הגולמי ממאגר תמר).

ייצורו צורך אנרגיה מעטה יחסית, והוא נחשב מזהם פחות. ואולם הערך הקלורי של המתנול הוא כמחצית מזה של תוצרי הנפט. צריכת מתנול נקי (100%) לק"מ גבוהה פי 1.6 מצריכת בנזין למשל. חלק מפער זה מקוזז בהספק גבוה יותר של הנעה על מתנול (בזכות האוקטן הגבוה), והוא הופך משמעותי פחות כשהמתנול מעורב בבנזין בשיעור 15% למשל (M15).

עירוב מתנול בשיעור כזה אינו מחייב התאמה טכנית של המנוע, ומאפשר מהילה מיידית של דלק מוזל, שעשוי להביא להוזלת עלות הדלק לק"מ בכ-7% לפחות. אלא שצריכת הדלק הגבוהה יחסית של M15 (עד 5% יותר מבהנעת בנזין), מביאה את עלות הנסיעה ברכב שכזה לכ-63 אגורות לק"מ.

שיעור גדול של כלי רכב מונעים במתנול ניתן למצוא כיום בסין, שמובילה את השימוש במתנול כתוסף לבנזין. בישראל החל באחרונה ניסוי להנעה במתנול המבוצע במפרץ חיפה ביוזמת דור כימיקלים, ובשיתוף חברת Ten ומשרד האנרגיה.

CNG: 2,000 אוטובוסים בלוס אנג'לס כבר הוסבו

הפיתוח המבטיח יותר של הגז הטבעי עבור כלי הרכב הוא CNG (גז טבעי דחוס). לא פחות מ-15 מיליון מכוניות בעולם מונעות כיום ב-CNG, רובן באיראן, פקיסטאן ובארגנטינה.

באחרונה החלה חדירת הטכנולוגיה גם באירופה, בעיקר בגרמניה ובאיטליה. יצרניות הרכב הגדולות בעולם, כמו פולקסוואגן, מרצדס ופיאט - כבר מייצרות דגמים המאפשרים תדלוק ב-CNG. כמו בגפ"מ, גם כאן הליך ההסבה של מכוניות בנזין ל-CNG פשוט יחסית, וכרוך בהתקנת מיכל גז דחוס מאחור ובחיבור הזרקת גז למנוע.עלות ההסבה מוערכת ב-8,000-10,000 שקל.

צריכת הדלק ברכב מוסב עשויה להיות גבוהה יותר בכ-10% לעומת הצריכה במנוע בנזין, אך זו פוחתת ברכב שיוצר מלכתחילה לשימוש דו-דלקי בבנזין ובגז דחוס.

יתרונות השימוש ב-CNG הם מחירו הנמוך, הפחתה כמעט מוחלטת של פליטות חלקיקים מזהמים לאוויר, הפחתת רעש - וניצול מקומי של משאבי טבע לאומיים, תוך הפחתת התלות ביבוא (בניגוד לגפ"מ המיובא).

ה-CNG שמתנדף בחלל פתוח, מסוכן פחות מגפ"מ, שנאגר בשטח הדליפה - והוא גם נפיץ פחות ממנו. "לוס אנג'לס המירה באחרונה את כל צי האוטובוסים שלה, כ-2,000 במספר, לשימוש בגז טבעי, ובשיקגו התפרסם באחרונה מכרז להסבת מוניות ל-CNG", אומר מקור בענף. "אתה יודע מה תעשה לרעש ולזיהום בתל אביב הסבה של 600 אוטובוסים של דן להנעה ב-CNG?".

אלא שהשימוש ב-CNG כרוך עדיין בחיסרון מהותי - הסיכון הבטיחותי. ניסוי שערכה המשטרה לפני כשנה העלה חשש מפגיעה חמורה יותר כתוצאה מפיגוע טרור שיבוצע באוטובוס שהוסב ל-CNG. חיסרון נוסף הוא הצורך בהקמת תשתיות יקרות להולכת הגז לתחנות התדלוק ודחיסתו. לדוגמה, חיבור של תחנת דלק בדרום לרשת הולכת הגז הטבעי עשויה להסתכם ב-650 אלף שקל - לא כולל עלויות דחיסה נוספות.

"כעיקרון, ה-CNG נכון יותר לשימוש מגפ"מ", מודה משגב. "הוא נקי ויהיה גם זול יותר, אך הוא מצריך תשתית יקרה. בנוסף, כדי שיאפשר מרחק נסיעה סביר, אתה צריך לדחוס את הגז ללחץ של כ-250 אטמוספירות ולהחזיק את המיכל בתא המטען. לא ראיתי הרבה לקוחות שרצים לזה". לדבריו, ה-CNG ייכנס לשוק לבסוף רק אם הממשלה תראה בכך יעד: "אלופות העולם ב-CNG הן איראן, אינדונזיה, ארגנטינה ומלזיה, משום שהממשלות שם פשוט מכריחות את האזרחים להשתמש בו".

כך או כך, האינסנטיב של בעלי מאגרי הגז בים התיכון עושה את שלו, ומשרדי ראש הממשלה והאנרגיה, שכל אחד מהם מחזיק במעין מנהלת תחליפי נפט משלו, בוחנים בימים אלה את הכדאיות הכלכלית שבמעבר לשימוש חלופי ואת התנאים הרגולטוריים הדרושים לשם כך. התקינה של תדלוק בגז טבעי דחוס תובא בקרוב לאישור - ולאחריה יחל הליך כתיבת התקנות לכלי רכב.

מי שמתעקש על בנזין - שיבחר בנסיעה משותפת

למי שמתעקש בכל זאת לדבוק בנוהג הקיים, ולוותר על המכונית ההיברדית, החשמלית, או על ההסבה לגפ"מ, העצה הטובה ביותר שניתן להעניק היא לרכוש מכונית לפי צרכיו היומיומיים בלבד - ולא להתפתות לרכוש רכב שטח עבור שני טיולים בשנה. במקרה שכזה, יהיה זול יותר לשכור רכב לסוף השבוע.

מרבית הנהגים בישראל יכולים להסתפק במכונית קטנה - מיני או סופר מיני - ויוכלו להוזיל את עלויות הקנייה והאחזקה באמצעות בחירה בתיבת הילוכים ידנית או במנועי טורבו קטנים וחסכוניים. כך למשל, יונדאי i10 ידנית, שמחירה 61 אלף שקל בלבד, מגיעה לצריכת דלק של 15.6 ק"מ לליטר (לפי האתר kml). סקודה פאביה, למשל, נמכרת ב-102 אלף שקל, וצריכת הדלק המוצהרת שלה היא 17.5 ק"מ לליטר. ומי שלא מסתפק בכך? "ההנעה הכי יעילה היא זו שבנסיעות משותפות (carpool)", מסכם בכיר בענף הרכב.

 

צריכת דלק במכוניות שונות

 

עלות נסיעה לק"מ

 

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

נתוני תצרוכת הדלק של יצרני הרכב הם סוג של בלוף

מהן המכוניות הבזבזניות והחסכוניות בישראל?

רנו פלואנס Z.E והאלטרנטיבות: מי חסכונית לארנק?

איזו מכונית גורמת לפליטת יותר גזי חממה: מכונית עם מנוע בנזין או מכונית חשמלית?

לא כל כך ירוקה – כמה עובדות על המכונית החשמלית של Better Place

המכונית החשמלית: יותר או פחות CO2 לקילומטר נסיעה?

מוקד השליטה והבקרה של חברת בטר פלייס יודע בכל רגע היכן מצויה המכונית שלכם. מבחן של רנו פלואנס חשמלית, גיל מלמד, nrg

טרנד: ההיי טקיסטים רוכבים לעבודה דרך הים

חדר החדשות - משאירים את האוטו בבית ורוכבים לעבודה

Comments