הוכרזו זוכי פרס רה"מ לחדשנות בתחום תחליפי הנפט

פורסם: 9 באוק׳ 2014, 13:15 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 באוק׳ 2014, 13:15 ]

הפרס בסך מיליון דולר יוענק השנה לפרופ' מיכאל גרצל משוויץ ולפרופ' תומס מאייר מארה"ב. השניים נמצאים בקדמת המחקר לחדשנות עולמית בתחום תחליפי הנפט לתחבורה

אסף גולן | 6/10/2014 18:13
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי הכריזו היום, על הזוכים בפרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום אנרגיה חלופית לתחבורה: פרופ' מיכאל גרצל מהמכון הטכנולוגי הפדרלי השוויצרי בלוזאן ופרופ' תומס מאייר מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב. השניים זכו בפרס היוקרתי בגובה מיליון דולר על פיתוח טכנולוגיות להן פוטנציאל לשמש כתחליף לדלקים לתחבורה. הפרס מוענק זו השנה השנייה על ידי משרד ראש הממשלה, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל וקרן היסוד.  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במעמד ההכרזה: "אנו משקיעים מאמץ רב-שנתי כדי שלא נהיה תלויים בעלויות ובירידות של מחיר הנפט בשוק. הפרס הזה מעניק  לחוקרים הוקרה אמיתית על מאמציהם"

פועלים לצימצום השימוש בדלק
פועלים לצימצום השימוש בדלק .

פרופ' מיכאל גרצל הוא ראש מעבדת הפוטוניקה במכון הטכנולוגי הפדרלי השוויצרי בלוזאן. במחקריו פיתח סוג חדש של תאים סולאריים הקרויים על שמו - תאי Grätzel. התאים מבוססים על חלקיקי צבע רגישים המחקים את תהליך הפוטוסינתזה והופכים את  אנרגית האור לאנרגיה חשמלית שיכולה לשמש ישירות להנעה חשמלית או יכולה לשמש לפירוק מים לקבלת מימן וחמצן, שניתן להשתמש בהם כדלקים לתחבורה.

תאים אלו הם בעלי היעילות הגבוהה ביותר הידועה כיום בניצול אנרגיה סולרית  והיצור שלהם זול בהרבה מתאי שמש רגילים. פרופ' תומס מאייר, מהאוניברסיטה של צפון קרולינה בארה"ב וראש מרכז לאומי לדלקים מבוססי שמש, הוא מנהיג וחלוץ בתחומי הפוטוסינתזה המלאכותית ופיתוח דלקים סולאריים המבוססים על פירוק מים לקבלת מימן וחמצן. מחקריו פרצו דרך בהבנת תהליכי העברת אלקטרונים בעקבות חשיפה לשמש - תהליך מרכזי בהמרת אנרגית שמש לחשמל. מחקריו תרמו תרומה מכרעת לפיתוחים של תאים "לפוטוסינתזה מלאכותית".                                                                 

הפרס, על שם אריק ושילה סמסון, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החילופית בעולם ומוענק למדענים/ות שקידמו את הנושא משמעותית. שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי אמר לרגל ההכרזה: "הפרס מסמל את המחויבות של מדינת ישראל לקידום נושא תחליפי הנפט שלו חשיבות עליונה בכל היבט של החיים שלנו כאן – כלכלה, בטחון, מדע וחברה".  הפרס יוענק לזוכים ב-3 בדצמבר השנה במסגרת ועידה בין-לאומית לתחליפי נפט אותה מקדמים מנהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה בראשותו של אייל רוזנר, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל וקרן היסוד.

לכתבה באתר nrg
Comments