התוכנית לצמצום הפקקים: להוריד העובדים מהכביש

פורסם: 9 באוג׳ 2013, 1:21 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 באוג׳ 2013, 1:25 ]

הממשלה הקצתה השבוע 70 מיליון שקל לעידוד הוויתור על רכב פרטי לטובת תחבורה ציבורית ושירותי הסעות ■ "חיפוש חניה מבזבז לנו זמן עבודה יקר", מסבירים בחברת ביטוח ישיר, ששליש מעובדיה מגיע לעבודה בהסעות ■ כך נהפכו המעסיקים לגורם החשוב בהפחתת העומס בכבישים

מאת דניאל שמיל, 8/8/2013

בתחילת השבוע החליטה הממשלה להקצות 28.5 מיליון שקל לטובת מעסיקים שיעודדו את עובדיהם לזנוח את המכונית הפרטית בדרכם למקום העבודה ו–40 מיליון שקל לטובת עידוד ישיר של עובדים לעבור לתחבורה ציבורית. עד לאחרונה, לא היתה למקום העבודה סיבה לעשות כן. יתרה מזאת, מכונית ליסינג היתה חלק מתנאי השכר בחברה. ואולם, כשעומסי התנועה בדרכים גדלים והולכים, הוצאות הדלק והתחזוקה מאמירות ופתרונות החניה מתמעטים - מתחילים המעסיקים לחשוב ברצינות על התגייסות למהלך.

כך למשל קרה בחברת ביטוח ישיר, שמשרדיה ממוקמים בפתח תקוה. "אנחנו יושבים באזור מאוכלס ביותר, ללא מקומות חניה מספקים. חיפוש חניה מבזבז לנו זמן עבודה יקר", מסבירה דפנה קליינר, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברה. "ברגע שאתה מעודד הגעה בתחבורה ציבורית נוחה, אתה יכול לגייס עובדים טובים גם ממקומות רחוקים יותר", היא מוסיפה.

פקקים. ארכיון
פקקים. ארכיון
צילום: מוטי מילרוד

כפי שתועד במקומות עבודה אחרים שמפעילים מוקדי שירות, ומעסיקים צעירים רבים וסטודנטים נטולי מכונית, גם ביטוח ישיר הפעילה שירות הסעות ייעודי לעובדיה. אלא שכיום, התרחב הביקוש לשירות ההסעות, ושליש מ–1,300 העובדים בחברה עושים בו שימוש.

"הראשונים שהשתמשו הם אלה שלא היתה להם מכונית, אבל בחלוף הזמן הצטרפו עובדים שהשאירו את המכונית בבית", מספרת קליינר. "התחבורה הציבורית היא לא מה שהיתה פעם. הביקוש התחיל בצורה הססנית וחשדנית, אבל עובדים ניסו פעם ונתנו לזה צ'אנס, והרבה מהם המשיכו להשתמש בהסעה".

ההסעות של ביטוח ישיר נוסעות בשעות קבועות ממשרדי החברה לתחנת הרכבת בפתח תקוה, והן תחבורה משלימה נוחה לשירותי הרכבת. לדברי קליינר, ההיסעים לא מגבילים את שעות העבודה של העובדים. "אם עובד צריך להישאר בגלל משהו דחוף, אעמיד לרשותו מונית. לא קורה כלום אם צריך מונית לעתים רחוקות", היא אומרת. קליינר מציינת גם כי "הסעה לתחנת הרכבת יעילה יותר מהסעה מאספת לבתי העובדים, שם אתה יכול לחכות לפעמים שעה וחצי עד שהמיניבוס יסיים את הסבב שלו".

מקלחות וחניה 
לרוכבי אופניים

ביטוח ישיר, שמפעילה את ההסעות שלה כשנה, היא מצטרפת חדשה יחסית למועדון של חברות המפעילות שירותי הסעות, בהן בנק הפועלים ‏(לרגל הקמת מרכז תפעול בבית דגן‏); חברות הסלולר אורנג' ופלאפון; מיקרוסופט בהרצליה, שמפעילה שאטלים מהרכבת בשיתוף העירייה; אלביט, שמסיעה עובדים מתחנת הרכבת בחיפה; קומברס, שמפעילה שאטלים לרמת החי"ל מתחנות רכבת; ואינטל שלה מערך היסעים שמשרת עובדים רבים בדרום.

ואולם, יש הטוענים שזו אינה מגמה מתגברת. לדברי תמר קינן, מנכ"לית עמותת תחבורה היום ומחר, "המצב סטטי בשנים האחרונות. יש חברות שמפעילות הסעות, וגילו שזה עוזר להן, אבל הפתרון לא מאומץ בקנה מידה רחב".

ב–2009 פירסמה העמותה, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, מדריך למעסיקים לעידוד עובדים "להגיע לעבודה בירוק". במדריך מפורטים פתרונות שונים כמו עידוד חלוקת נסיעות ‏(Car Pool‏), התקנת מקלחות לרוכבי אופניים והנחות בתחבורה ציבורית. אבל לדברי קינן, עדיין לא התחולל שינוי בתפישת המעסיקים, שלא רואים עצמם אחראים להגעת העובדים למקום העבודה.

עם זאת, הדירוג של ארגון מעלה לאחריות חברתית בעסקים, מגלה כי יותר עסקים מעודדים תחבורה אלטרנטיבית למקום העבודה. מספר החברות שמעודדות אמצעי תחבורה חלופיים למכונית עלה מ–62% ב–2012 ל–65% ב–2013. 20% מהחברות נותנות הטבה כספית לעובד שלא משתמש ברכב ‏(לעומת 12% בשנה שעברה‏), ו–68% מעמידות מתקנים לשימוש בתחבורה חליפית, כמו מקלחות או מתקנים לקשירת לאופניים, לעומת 60% בשנה שעברה.

מחצית מנוסעי השאטל ויתרו על רכב

במקביל, לא רק המעסיקים צריכים לספק שירותי שאטלים, אלא גם המדינה עצמה. במקומות שבהם לא קיימת עדיין תחבורה ציבורית משלימה פעילה - רכבת ישראל, בשיתוף עיריות או אזורי תעשייה, מספקת שירות שאטלים המסונכרן עם תנועת הרכבות.

כך למשל, פועל שירות בין תחנת בני ברק לאזור התעשייה עתידים ברמת החי"ל שבתל אביב, בין תחנת הרצליה למרכז הבינתחומי ובין תחנת קרית אריה למשרדים של חברת הביטוח מגדל. הסעות אלה משרתות 60–300 נוסעים מדי יום. שירות דומה יופעל בקרוב גם בין פארק ההיי־טק בבאר שבע לתחנת הרכבת בצפון העיר ובין פארק התעשייה בקריית גת לתחנת הרכבת שם.

החברות מעורבות יותר בנושאים סביבתיים

דוגמה מוכרת יותר היא נתיב האגרה המהיר בכניסה לתל אביב. שם אפשר להשאיר את המכונית בחניון "חנה וסע" שבמחלף שפירים, ולעלות לאחת ההסעות החינמיות, שיוצאות בתדירות גבוהה, במסלול מעגלי, לאזור הבורסה ברמת גן או לאזור הקריה בתל אביב. השירות נוח, החניון מלא כמעט עד אפס מקום, וקו שאטל נוסף שתוכנן לשדרות רוטשילד בתל אביב אף מוקפא בשל כך.

לפי סקר שערך ניצן בק מהטכניון, 52% ממשתמשי השאטלים של הנתיב המהיר נהגו להשתמש במכונית לפני כן כדי להיכנס לתל אביב. בעבור שליש מהם, חוסך השימוש בשאטלים יותר מחצי שעה ביום, והיעילות של השאטלים מתבטאת בכך ש–60% מהנשאלים במחקר ציינו כי המרחק בין תחנות השאטלים לבין מחוז חפצם הוא חמש דקות הליכה לכל היותר.

לאן נעלם מיזם השאטלים של הבנקים בתל אביב?

ב–1 ביולי אשתקד היו אמורים 1,000 מעובדי בנק הפועלים ובנק דיסקונט בתל אביב להגיע למקום עבודתם ברכבת, כאשר ביציאה מהתחנה מחכה להם שורת מיניבוסים שיסיעו אותם ללא תשלום הישר למשרדיהם ברחוב יהודה הלוי בעיר.

את המיזם הזה קידמה עיריית תל אביב במשך כשנתיים, במטרה לעודד את העובדים שבמרכז העסקים הראשי של העיר לעזוב את רכבם הפרטי לטובת שירות תחבורה ציבורית משולבת "מדלת לדלת". 650 מתוך המשתתפים הראשונים בניסוי עשו אז שימוש בכלי רכב פרטיים כדי להגיע לעבודה.

אלא שהפיילוט המבטיח נתקל בלא מעט התנגדויות ובסבך מלחמות הטריטוריה של ענף התחבורה. משרד התחבורה דרש כי השירות יינתן לכל נוסעי הרכבת, ולא רק לעובדי הבנקים. לאחר שסוגיה זו נפתרה נכנס לתמונה מונופול ההיסעים של חברת דן, שהסתייג מהפרויקט מחשש לפגיעה בקווים שלו. כך, נקבע כי אם הפיילוט יוגדר כהצלחה, ייהפך השירות לקו אוטובוס במסגרת המערך הקיים של דן.

עוד נקבע כי דן היא שתפעיל את ההיסעים - ולא עירית תל אביב. במקביל, שונה גם התוואי המתוכנן של השאטלים, כך שלא יתחרה בקווי השירות של דן העוברים באזור. אלא שאז נתקלה "תפירה" זו בחסם משפטי - והפרויקט כולו הוקפא. דן מסרה בתגובה כי "לאחר שעשתה בדיקת היתכנות, נמצא כי קווים 5, 142 ו–70 נותנים מענה מספק לצורכי הנוסעים ובכך מייתרים בשלב זה השקת שאטל".

"דן הם לא פרטנר. כל חברה רצתה להיות זו שתפעיל את הפרויקט", אמרה הרוח החיה מאחורי הפרויקט, סגנית ראש עיריית תל אביב לשעבר, מיטל להבי ‏(מרצ‏), שהתפטרה מתפקידה לפני כשנה במחאה נגד מדיניות העירייה. "הבנקים רצו את זה, הרכבת והאוצר הסכימו למממן חלק, אבל העירייה חשבה שאינה צריכה להיות מעורבת", הוסיפה.

ממשרד התחבורה נמסר: "מספר המשתמשים בשירות השאטלים לא הצדיק את המשך הפעלתו. זאת ועוד, הסתבר כי קווי התחבורה הציבורית בקו זה מספקים מענה הולם לנוסעים באמצעות כרטיס מעבר".

עיריית תל אביב־יפו: "העירייה, באמצעות החברה העירונית אחוזות חוף, קידמה ככל יכולתה את פרויקט ההסעות. בהיעדר אישור משרד התחבורה, לא יצא המיזם לפועל".

לכתבה בדהמרקר

Comments