החשמלית של שברולט: נוסעת 600 ק"מ גם ללא טעינה

נשלח 28 ביוני 2011, 21:47 על ידי Sustainability Org
שברולט וולט, שתגיע לישראל בקיץ 2012, היא לא מכונית חשמלית טהורה  האם בשברולט פתרו את בעיית ההטענה של המכוניות החשמליות? ועד כמה שי אגסי צריך להיות מודאג?
 
29/6/2011, מאת יואב קווה
 
זה מטוס? זו ציפור? לא, זו שברולט וולט. ואולי צריך לשאול - זה רכב חשמלי? זה רכב היברידי? האם זו פריצת דרך טכנולוגית?

נתחיל במה שבטוח: בטוח שהוולט הוא הרכב הכי מדובר של שברולט, זה שעשה הכי הרבה כותרות בשנים האחרונות, כל כך הרבה כותרות שלפעמים היה נדמה ששברולט וולט הוא לא רכב אמיתי עם גלגלים והגה, אלא רק תעלול יחסי ציבור, שנועד להסיט את תשומת הלב הציבורית מההתרסקות הפיננסית של שברולט ומהעובדה שהיצרן האמריקאי מפגר באיכות ובטכנולוגיה שלו בהשוואה למתחרים מיפן, אירופה וקוריאה. אבל הנה היא כאן ואפילו בישראל. רכב אמיתי, פלדה ופלסטיק ונוסע.

אגזוז למקרה חרום

בשברולט מתייחסים לוולט כאל רכב חשמלי ש"נותן יותר". הסלוגן הוא It's More Car Than Electric ("זו מכונית יותר מאשר חשמלית"), אבל אם תזחלו מתחת לפגוש האחורי - אני זחלתי - תראו שיש לדבר הזה אגזוז. הוא אמנם קטן וקטום, מוסתר היטב מאחורי הפלסטיק של הפגוש, אבל זהו צינור אגזוז כמו כל צינור אגזוז, כזה שפולט לאוויר גזים רעילים. סיכום ביניים: שברולט וולט הוא לא רכב חשמלי טהור. אז מה זה כן?

נכנסתי לוולט, הסתנוורתי מהגרפיקה הצבעונית שמרצדת מול הנהג על גבי שני מסכים ולחצתי על כפתור ההתנעה. שום רעידה. שום רעש. חוויה חשמלית לחלוטין, שמזכירה את הדגמים ההיברידיים של טויוטה ולקסוס. התחלתי לנסוע - סיבוב קצר אבל אלים - במגרשי החניה הריקים של הנתיב המהיר. האצתי, עשיתי כמה חראקות ססגוניות. ואיך מתנהג הוולט בחראקות? הוא לא רכב ספורט שעשוע - ההגה שלו מת לגמרי - אבל הוא בהחלט מאיץ חזק ומספק ביצועים טובים. מי שיעבור אליו ממכונית סטנדרטית לא ירגיש נפילה כלשהי ביכולת.

הסיבוב שלי נמשך רק כמה מאות מטרים. אם הייתי ממשיך לנהוג כמה עשרות קילומטרים הייתי מרוקן את המצבר. ואז? האם הייתי נתקע באמצע הכביש, מייחל שיצמח פתאום לצדי עמוד עם שקע חשמלי? האם הייתי נזקק לגרר או לתחנה להחלפה מהירה של מצבר בשיטת שי אגסי? התשובה היא לא. הוולט היה פשוט מניע את מנוע הבנזין שלו, מנוע בעירה פנימית ישן וטוב בנפח 1.4 ליטרים, והוא היה מטעין את המצברים מחדש. להבדיל מרכב היברידי, המנוע הזה לא מחובר לגלגלי הרכב. התפקיד שלו הוא לשמש גנרטור להטענת המצברים. ולכן הוא אמור לפעול רוב הזמן בסל"ד נמוך וחסכוני.

בנסיעת המבחן הקצרה שלי המנוע הזה לא פעל כלל. טווח הנסיעה החשמלי של הוולט הוא 40-70 ק"מ - הטווח בפועל משתנה לפי התוואי, העומס, האקלים, המזגן ועוד. אנשי שברולט מבטיחים לנו שבפועל ברוב הנסיעות שלנו לא נשתמש כלל במנוע הבנזין. נקום בבוקר מוקדם בדירת הארבעה חדרים שלנו במודיעין, נגיד שלום לילדים ולאשה/לבעל, נעביר ליטוף על הכלב, נתקע בפקקים בדרך לתל אביב ואחרי שעה ומשהו של נסיעה - אבל בלי זיהום אוויר כלל - נגיע מותשים לעבודה, נחבר את התקע של הרכב לשקע של רשת החשמל ונטעין את המצברים.

בסוף היום, מותשים עוד יותר, נחזור הביתה, שוב במצב חשמלי לא מזהם. ואם פתאום תתעורר בנו תשוקה בלתי נשלטת לצימר ברמת הגולן ניסע לשם באמצעות מכל הדלק ומנוע הבנזין-הגנרטור, שיטעין את המצברים בדרך ויאפשר טווח נסיעה של 600 ק"מ בין תדלוק לתדלוק, ממש כמו מכונית נורמלית. בשברולט מאמינים שלא נצא הרבה לצימר ברמת הגולן. ולכן הם דאגו לתכנת את הרכב כך שיניע בעצמו את מנוע הבנזין פעם בחודש וחצי, כדי שהוא יעבוד קצת, שלא יתקלקל מחוסר שימוש.

מה לגבי עלויות השימוש? כל טעינה, שכאמור מספיקה ל-40-70 ק"מ, תעלה לנו 7-9 שקלים בחשמל ביתי. מעבר לטווח הזה, גם השימוש במנוע הבנזין-גנרטור אמור להיות חסכוני יותר מכל מכונית בנזין רגילה. אז איפה הקץ'?

1. שברולט וולט מכיל רק ארבעה מקומות ישיבה - בגלל המצברים שתופסים את השידרה המרכזית בתחתית הרכב - והוא לא מתאים למשפחה ישראלית טיפוסית של זוג עם שלושה ילדים.

2. מחיר הרכב בארה"ב הוא 44 אלף דולר. בישראל הוא יעלה כ-200 אלף שקל וגם זה בסימן שאלה, מכיוון שלא ברור עדיין אם רשות המסים תכיר בוולט כרכב חשמלי טהור שפטור ממס קנייה או רק כרכב היברידי שהפטור שלו ממיסוי הוא חלקי בלבד.

כך או כך, המכירות של וולט בישראל יתחילו רק במחצית השנייה של 2012. אנשי השיווק של יבואן שברולט, UMI, מבינים ששברולט וולט לא יחליף את להיטי הליסינג מתוצרת מאזדה או יונדאי. יעד המכירות שלהם צנוע - כמה מאות יחידות לשנת הפעילות הראשונה. אין להם תוכנית לכבוש את ישראל, כמו אגסי, אבל הם בהחלט מפנטזים על אפקט יחסי הציבור שירים את המותג שברולט כולו.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

המכונית החשמלית של בטר פלייס יוצאת לדרך בישראל – היבטים כספיים וסביבתיים חלק א'

Comments