משתלם פחות: ההיי-טקיסטים מוותרים על הרכב מהעבודה

פורסם: 23 בינו׳ 2016, 2:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 בינו׳ 2016, 2:07 ]

התמחור הנוח של מכוניות חדשות, האשראי הזול וירידת מחיר הדלק נותנים את אותותיהם: "הפטור מטסט ומטיפולים במוסך, נוח ככל שיהיה, כבר לא משתלם"

מאת אורן דורי, 11/1/2016

אחרי שנים רבות שבהן נחשבה מכונית הליסינג התפעולי לסמל הסטטוס של ההיי־טקיסטים, הרי שהתמורות בענף הרכב ב–2015 לימדו על מגמה מפתיעה. בשנה החולפת נרשמה ירידה לא מבוטלת בשיעור עובדי ההיי־טק שבחרו לנסוע ברכב ליסינג מהעבודה. רבים מהם אף העדיפו להחזיר את הרכב, ולרכוש תחתיו רכב פרטי.

מחקר שערכו מועדון הצרכנות הייטקזון וחברת עוקץ מערכות בתלושי השכר של כ–10,000 עובדי מגזר ההיי־טק, מראה כי ב–2015 חלה ירידה של 8% במספר העובדים שהתקשרו בעסקת ליסינג תפעולי.

עם זאת, לפי סקר נלווה, כ–40% מההיי־טקיסטים עדיין מחזיקים רכב בליסינג של מקום העבודה. זאת, כשעלות עסקה ממוצעת מוערכת ביותר מ–4,000 שקל בחודש, כשהעובדים מחויבים בעלות הרכב למעביד בנוסף למס שווי השימוש.

לדברי אביהו הורוביץ, יועץ ליסינג לחברות ואחד ממייסדי הענף בישראל, הירידה בשיעור העובדים שמתקשרים בעסקת ליסינג תפעולי נובעת מהכרה בחוסר כדאיות כלכלית, אם מדובר בעובד שהנסועה השנתית שלו נמוכה מ–20 אלף ק"מ בשנה.טענה זו נשענת על שתי רגליים. הראשונה היא האטרקטיביות של שוק הרכב החדש, שיש בו גאות במסירות כלי רכב ואף קבע שיא ב–2015. זאת, בזכות תמחור נוח יחסית של מכוניות חדשות - הודות לשערי מטבע נוחים - ובזכות תנאי מימון נוחים שניצלו את סביבת הריבית הנמוכה במשק. הרגל השנייה היא הצלילה במחיר הדלק, שהפכה את הטבת הדלק החינמי בחלק מציי הליסינג לבעלת שווי כלכלי נמוך יותר.

יש שמייחסים את התופעה לחברות הליסינג עצמן, שפונות יותר ויותר אל הלקוח הפרטי. מסלולי הליסינג הפרטי מגבילים אמנם את הנסועה, אבל יכולים לחסוך עד 1,000 שקל בחודש לעובדים שלא נוסעים הרבה.

המגמה צפויה
 להימשך ב–2016

לפי תוצאות הסקר, שליש מההיי־טקיסטים שוויתרו על עסקת ליסינג תפעולי רכשו ב–2015 רכב משומש, וחמישית מהם רכשו רכב חדש. כן ניתן לראות כי יותר עובדים מעדיפים להגיע לעבודה ברכבת, ומי שגר בקרבת מקום העבודה - באופניים חשמליים.

לפי נתוני הסקר, הירידה בשיעור ההיי־טקיסטים שמתקשרים בעסקת ליסינג תפעולי צפויה להימשך ב–2016. מעיבוד תשובות הנסקרים עולה כי 25% מהם מעידים שאינם צפויים לחדש את חוזה הליסינג. עוד מראה הסקר עלייה בשיעור המתלבטים אם לחדש את החוזה - 18% מהנשאלים. לצד זאת, שיעור העובדים שמתכוונים לעבור למסלול ליסינג פרטי גדל מ–13% ל–17%.

לדברי נועם בוסידן, מנכ"ל משותף בהייטקזון, "יש כמה סיבות להתעצמות נטישת הליסינג התפעולי ב–2015. ראשית, בשל הירידה בהיקף ציי הרכב, חלה שחיקה בכוחם של מעסיקים להשיג עסקות ליסינג תפעולי משתלמות מחברות הליסינג, מה שגורם לירידה באטרקטיביות מבחינת העובדים.


"כמו כן, רבים מחוזי הליסינג שנחתמו לפני שנים הסתיימו רק ב–2015, וגם זה תרם להתגברות מגמת אי־חידוש החוזים", מוסיף בוסידן. "העובדים שהבינו כבר לפני כמה שנים כי אין כדאיות בהמשך העסקה, העדיפו לא לבטלה באמצע החוזה והמתינו עד לסיומו. בנוסף, העובדים מבינים כי לנוחות היחסית שטמונה בעסקת ליסינג תפעולי יש מחיר גבוה מדי שאינו משתלם. שירות לקיחת הרכב לטסט ולטיפולים במוסך, נוח ככל שיהיה, אינו משתלם כשמדובר בתשלום נוסף בגובה של אלפי שקלים בשנה".

שוק הליסינג בכללותו נמצא בקיפאון כבר כמה שנים. התייקרות המיסוי על הליסינג, בנוסף לירידות חדות מבעבר בדגמים הנפוצים במחירון לוי יצחק, הובילו בקרב חברות הליסינג מעבר למכירות ופריחה של מבצעי "אפס ק"מ".

עם זאת, בחברות הליסינג מתעקשים לשמור על אופטימיות. מוני בר, המנכ"ל והבעלים של חברת הליסינג וההשכרה באדג'ט, אמר ביום שישי בכנס CARS2016 של איגוד לשכות המסחר תל אביב והמרכז: "אמרו שהליסינג ימות, אבל זה לא קרה. הצורך ברכב עבור המשפחה לא השתנה. עד חזון אחרית הימים של התחבורה הציבורית, משפחות חייבות רכב פרטי, ובפריפריה אפילו שני כלי רכב. חברות הליסינג קונות ומתחזקות מכוניות בזול, ומוכרות אותן היטב".


לכתבה בדהמרקר
Comments