המדינה הפסידה הכנסות בגלל הרפורמה הירוקה - עכשיו היא מעלה מסים על מכוניות המיני שהפכו ללהיט

פורסם: 9 ביולי 2012, 0:14 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 ביולי 2012, 0:27 ]

מעטים האמינו ב-2009 כי רפורמת המיסוי הירוק בענף הרכב תנחל הצלחה, אבל הנהג הישראלי החל לרכוש מכוניות חסכוניות כדי לזכות בהנחה במס - עד שנוצר "בור" בהכנסות המדינה ■ הפתרון של משרד האוצר: נוסחת מיסוי ירוק חדשה, שתייקר את מרבית המכוניות ב-3,000 שקל לפחות

מאת דניאל שמיל, 9/7/2012
 

בשוליים של מודעות הפרסום למכוניות חדשות מופיע פס צר וזעיר בצבעים אדום, צהוב וירוק. הפס הזה מסמן את מידת הזיהום של המכונית: ככל שהצבע נוטה יותר לירוק, כך המכונית מזהמת פחות. אלא שהנתון הזה נדחק לשולי הפרסומים, מכיוון שהוא לא שיווקי - בוודאי לא כמו נתוני החיסכון בדלק, למשל. המחיר, לעומת זאת, משפיע מאוד על ההחלטה איזו מכונית לקנות. לכן, לפני שלוש שנים החל יישומה של רפורמה שאפתנית בענף הרכב - רפורמת המיסוי הירוק.

במסגרת הרפורמה, המדינה החליטה להשתמש בוויסות המיסוי הגבוה שמוטל על המכוניות, כדי לעודד רכישה של מכוניות מזהמות פחות. ועדת בין-משרדית גיבשה נוסחה כחול-לבן, שלפיה הוחלט אלו מכוניות ירוקות יותר מאחרות. המכוניות בשוק שובצו לקבוצות זיהום לפי הקריטריונים של המזהמים הנפלטים מהן. החל באוגוסט 2009, הירוקה מבין המכוניות בשוק זכתה להנחה במס של עד 15 אלף שקל, ואילו המזהמת סבלה מהעלאת שיעור מס הקנייה מ-75% ל-83%.

למרות הספקנות הרבה בענף, הצלחת הרפורמה לא איחרה לבוא. בסיוע מחירי הדלק הגואים, היא הביאה לזינוק ברכש מכוניות קטנות וחסכוניות בדלק. אלא שאליה וקוץ בה. ככל שהרפורמה הוכיחה עצמה כיעילה - כך גם העמיק אובדן הכנסות המדינה ממסים. לכן, מקדמת רשות המסים בחודשים האחרונים נוסחה חדשה לחישוב המיסוי הירוק, שיש כבר שמכנים אותה "צעד תימני". במלים אחרות, הקריטריונים להנחות במיסוי יהיו קשיחים יותר, הטבות המס יצומצמו, ומכאן - המכוניות עומדות לפני התייקרות.

שיעור המכוניות הירוקות הוכפל

עד 2008, מכוניות המיני העירוניות נמכרו בישראל בהיקף של מאות בשנה וזכו לנתח שוק מזערי. ב-2011, לעומת זאת, תפסה קטגוריה זו כבר נתח של 8% בשוק, עם 19 אלף מכירות. השנה צפוי נתח השוק שלה אף לגדול, לאחר שמתחילת מתחילת השנה נמכרו 10,792 מכוניות מיני, המהוות 9.7% מכלל השוק.

הסיבה לכך היא שבזכות נפח המנוע הקטן וצריכת הדלק המועטה יחסית שלהן, זכו מכוניות המיני להנחת מיסוי בסך 15 אלף שקל, שאולי לא מורגשת בתמחור מכוניות יוקרה, אך איפשרה הוזלה מהותית של מחירי המכוניות הקטנות.

חברת מכשירי תנועה, למשל, שהביאה לישראל את סוזוקי אלטו הידנית במחיר של 60 אלף שקל בלבד, היתה הראשונה שנהנתה מהקלות המס, ואליה הצטרפו עוד יבואנים עם דגמי מיני, כמו פיז'ו 107 וקיה פיקנטו, ובהמשך גם עם מכוניות סופר-מיני גדולות יותר, במחירים שלא עלו על 75 אלף שקל.

אלא שלא כולם תמימי דעים באשר להשפעת הרפורמה על הרגלי הקנייה של הישראלים. "עובדתית, המיסוי הירוק לא הצליח, אלא בשוליים", טוען מוני בר, מנכ"ל חברת הליסינג באדג'ט. "מכונית חשמלית יש רק אחת (בטר פלייס, ד"ש) ונמכרו ממנה פחות מ-250 יחידות. בהיברידיות המצב קצת יותר טוב, אבל אין להן נוכחות אמיתית בשוק או בציי הרכב". לדבריו, ההצלחה מתרכזת אמנם במכוניות המיני, אך אין בכך כדי לסתור את טענתו: "האם מישהו החליף את המכונית ממשפחתית למיני? זכיתי באחרונה במכרז גדול, שבו הזמינו ממני כמה מאות מכוניות, ואפילו לא אחת היא מיני. זו מכונית שלא מתאימה למשפחה, אלא לרווקים".

לדברי בר מוסיף בכיר בענף רכבי היוקרה: "ככל שמחיר המכונית עולה, כך המיסוי הירוק משפיע פחות. ההנחה לא משמעותית במכוניות שעולות 200 אלף שקל ואפילו פחות מכך. מי שרוצה לקנות רכב שטח גדול, ישלם את אותו סכום, ירוק או לא ירוק".

אלא שבמבט כולל על ענף הרכב, המציאות מלמדת אחרת. נתונים שפירסמה רשות המסים הראו כי ב-2009 הגיע הציון הירוק של המכוניות בישראל ל-195 נקודות, ואילו בשנה שלאחר מכן ירד ל-184 נקודות - כלומר, רמת הזיהום הממוצעת פחתה. בשלהי 2011 הגיע הציון הירוק הממוצע ל-170 נקודות.

עדות נוספת להצלחת הרפורמה אפשר למצוא גם בהתפלגות רכישות כלי הרכב לפי דרגות זיהום. בעוד שב-2008 שליש מהמכוניות השתייכו לדרגות הזיהום הנמוכות - 2-6, הרי שב-2011 עלה משקלן ל-65% מכלל הרכישות, וברבעון האחרון של 2011 אף ל-72%.

יש לסייג ולומר שלא רק המיסוי הירוק הביא למגמה הירוקה במכירת כלי הרכב. תעשיית הרכב העולמית פועלת זה כעשור לייצר מכוניות "נקיות" יותר, באמצעות פיתוח מנועים קטנים ויעילים עם מגדשי טורבו והזרקת דלק ישירה, ופיתוח תיבות הילוכים מתוחכמות, כפולות מצמד או רציפות, שמפחיתות אף הן את צריכת הדלק ואת זיהום האוויר. לכך יש להוסיף את מחירי הדלק הגואים, שעודדו בשנים האחרונות לקוחות פרטיים וציי רכב לרכוש מכוניות חסכוניות יותר, שגם מזהמות פחות.

"רק התחלנו לראות את הניצנים לשינוי ירוק, ובעיקר בגלל החיסכון בדלק. זיהום אוויר פחות מעניין את ציבור הנהגים", אומר אליחי אליגון, מנכ"ל חברת הליסינג Lease4U. כך או כך, השורה התחתונה מלמדת על מגמה ירוקה - שאולי הצליחה קצת יותר מדי.

הנפגעים הגדולים: לקוחות המסחריות

לפי נתוני רשות המסים, המיסוי הממוצע שמוטל על מכוניות בקבוצת הזיהום 2, כמו יונדאי i20 וטויוטה יאריס, הוא 31%. המיסוי המוטל על מכוניות בקבוצה 3, כמו הונדה ג'אז וסקודה אוקטביה, הוא כבר 50%.

הפופולריות של מכוניות קטנות ו"ירוקות" הביאה לפיכך לקיטון בהכנסות המדינה ממיסוי רכב. כך, 2011 היתה שנת שיא בענף, עם מסירות של כ-226 אלף מכוניות חדשות בישראל - עלייה של 5% לעומת 2010. ואולם בה בעת, הכנסות המדינה ממיסוי ישיר על רכב דווקא ירדו ב-5.33% לכ-8.4 מיליארד שקל.

עם כל הכבוד לסביבה, עומד הלקוח הישראלי לגלות, אין סיכוי שהשמירה עליה תבוא בימים אלה על חשבון הכנסות המדינה. בדו"ח רשות המסים ל-2011 נכתב מפורשות כי "הרפורמה ב'מיסוי ירוק' תוכננה להיות מאוזנת מבחינה פיסקאלית, ובהחלטת הממשלה בנוגע ל'מיסוי ירוק' אף צוין כי התמריצים יתעדכנו מעת לעת, במידת הצורך ובהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות בעולם".

במלים אחרות, להצלחה יש מחיר - אבל לא קופת המדינה צריכה לשאת בו. לפיכך, יבואני הרכב ייפגשו בקרוב עם ערן יעקב, סמנכ"ל רשות המסים, שיציג בפניהם נוסחת מיסוי ירוק חדשה, אשר תחליף לאחר שלוש שנים וחצי את המקורית.

הנוסחה החדשה מתבססת על מחקר שערך פרופ' ניר בקר ממכללת תל-חי עבור המשרד להגנת הסביבה. כמו קודמתה, היא תתבסס על העלות הסביבתית של מרכיבים שונים בפליטת המכוניות. ואולם, לפי טיוטת המחקר שהגיעה לידי TheMarker, הנזק הסביבתי של תחמוצות חנקן (NOX) יעלה ב-41% לכדי 68,446 שקל לטונה; הערך של חלקיקים נשימים (PM10) יזנק ב-230% לכדי 222,832 שקל לטונה; ואילו הנזק שנגרם מפליטת פחמן דו-חמצני יירד ב-20% לכדי 97.4 שקל לטונה.

החישובים עדיין לא הסתיימו, ובמשרד להגנת הסביבה ביקשו, למשל, סיוע ממדענים הולנדים בחישוב הנזק מפחמן חד-חמצני (CO). ואולם כבר כעת נראה כי משקלם בנוסחה של חומרים מסוכנים לבריאות יעלה, ואילו המשקל של גזי חממה (המאיצים את התחממות כדור הארץ) דווקא יירד. עבור ענף הרכב, משמעות הדברים היא כי יינתן יתרון גדול מבעבר לתמחור מוזל של מכוניות עם מנועי בנזין קטנים ומתוחכמים. כלומר, מנועים קטנים ומוגדשי טורבו, כמו TSI שמותקן בדגמי פולקסווגן, סיאט וסקודה, אקובוסט של פורד, THP של פיז'ו וסיטרואן, וטווין-אייר של פיאט - יתייקרו באופן מתון יחסית.

מנגד, יזכו מכוניות בעלות מנועי דיזל להטבות מס נמוכות מכפי שהורגלו, ויוקפצו כמה קבוצות מס למעלה. כיום, מנועי דיזל משמשים בעיקר מוניות, מסחריות שונות ורכבי שטח גדולים ויקרים. המיסוי על מוניות הוא 10%, וכנראה שלנוסחה החדשה לא תהיה השפעה משמעותית על רכישתן, כמו גם על רכבי שטח גדולים ויקרים ממילא. הסגמנט היחיד שעשוי להיפגע הוא זה של המסחריות הקטנות, כמו סיטרואן ברלינגו ורנו קנגו, שם יירכשו אולי יותר מנועי בנזין בעתיד.

בנוסף, יוקשחו במסגרת התוכנית הקריטריונים להטבת מס. לדוגמה, אם עד כה נדרשה מכונית לציון ירוק נמוך מ-130 (מתוך מדרג של 400) כדי להגיע לקבוצת הזיהום 2 ולזכות בהפחתת מס של 15 אלף שקל, הרי שכעת היא תידרש לציון נמוך מ-100. בענף הרכב מעריכים כי כל המכוניות בשוק "יוקפצו" בקבוצה אחת או שתיים למעלה, והמיסוי על מנועי הבנזין, למשל, יגדל בכ-3,000 שקל.

"המטרה היא לקבל יותר כסף", אומר יו"ר איגוד יבואני הרכב, יקי אנוך. "בשלב הראשון של המיסוי הירוק, המדינה טעתה, כי לא האמינה שהשוק יפנה למכוניות קטנות. אז איך מחזירים את הגלגל לאחור? פשוט מעלים את המס".

התייקרות כזו תשפיע בעיקר על המכוניות הקטנות והזולות, ולא תורגש כמעט בקטגוריות היקרות יותר. מכאן, תיווצר מציאות אבסורדית, שבה דווקא מי שמעוניין לרכוש מכוניות קטנות ו"ירוקות", יידרש לשלם יותר - בעוד שרוכשי המכוניות המזהמות לא יינזקו. המכוניות היחידות שיוחרגו מעליית המיסוי הן אלה עם ההנעה האלטרנטיבית. המיסוי על מכוניות חשמליות הופחת באחרונה מ-10% ל-8%. מכוניות היברידיות נטענות כבר זוכות למיסוי מופחת של 20%, ואילו הטבת המס של מכוניות היברידיות שאינן נטענות - שיעור מס של 30% - הוארכה בשנה עד ל-2014.

דו"ח הוועדה למיסוי ירוק מ-2008, אגב, כלל הצעות למתווים נוספים שיאפשרו הפחתה של הזיהום הנפלט מהמכוניות, שאינם קשורים לפתרון הקל של המיסוי. כך למשל, הוצע להעניק תוספות שכר לעובדים שיוותרו על חנייה בסמוך למקום העבודה (פיקדון חנייה), או לבטל את ההחזרים בגין אחזקת רכב, שמעודדים את הבעלות על מכונית פרטית. ואולם ככל שפתרונות אלה היו מורכבים ובין-משרדיים, כך גברו סיכוייהם להישאר על הנייר.  

 

 

 

 

לכתבה באתר דהמרקר


כתבות קשורות:

נתוני תצרוכת הדלק של יצרני הרכב הם סוג של בלוף

מיתוסים ירוקים: על מכוניות מזהמות ואיכות הסביבה

 
Comments