הרכבת הקלה בתל אביב לא תופעל לפני 2017; הפתרון הזמני: אוטובוסים רבי-קיבולת

נשלח 15 בפבר׳ 2011, 0:12 על ידי Sustainability Org
 15.2.2011 מאת אבי בר-אלי

>> משרד התחבורה וחברת דן מגבשים פתרון ביניים לעומסי התנועה בגוש דן עד הפעלת הקו הראשון של הרכבת הקלה ב-2017. ל-TheMarker נודע כי בשבועות האחרונים החלו צוותים משותפים לגופים לבחון את האפשרות להסב כבר כעת חלק מתוואי הקו האדום של הרכבת הקלה - מבת ים, דרך תל אביב ועד פתח תקוה - עבור קו אוטובוסים ייעודי ומתוגבר.

לפי הפתרון המתגבש, אוטובוסים רבי קיבולת ינועו בתדירות גבוהה על ציר ייעודי שמקנה להם עדיפות ברמזורים (B.R.T). לפי התכנון, תקבל דן את הזיכיון להפעלת הפרויקט בפטור ממכרז למשך כחמש שנים, ותרכוש עבור הפעלת הקו אוטובוסים ייחודיים כמו אלה שתפעיל בעוד שנתיים בפרויקט המטרונית בחיפה.


מדובר באוטובוסים מוארכים (18.5 מטר) בני ארבע דלתות, מתוצרת MAN, המונעים היברידית בהנעה משולבת של דיזל וחשמל. עבור מימון רכישתם תעשה דן שימוש בכספי סבסוד ממשלתי המופקדים בקרן ההצטיידות של החברה ובקרן שיפורים.

האוטובוסים ייצאו בתדירות של 2-5 דקות, ייהנו מציר העדפה או מנתיב תחבורה בלעדי, וייסעו בתוואי כמעט חופף לזה של הרכבת הקלה המתוכננת - בשינויים הנדרשים בחלקים התת-קרקעיים של הרכבת. כמו כן, בהסעה ישולבו מערכות כרטוס חכם, ותחנות האוטובוס לאורך הקו יצויידו במערכות מידע בזמן אמת שיסופק לנוסעים הממתינים בהן.

משרד האוצר תומך

ביצוע הפרויקט כרוך בעבודות תשתית נוספות לאורך הקו (23 ק"מ), תכנון התוואי הריאלי והעדיפות ברמזורים ובצמתים - וכן ברכישת הציוד הנדרש ובציוד הטכני של הקווים. לפי הערכות, משך העבודות ייארך כשנתיים, והעברת הפעלת הקו צפויה ב-2013.

בהמשך, עשויים במשרדי הממשלה לשקול פתרונות ביניים דומים גם במסלולים המתעכבים נוספים של קווי הרכבות הקלות בגוש דן: הירוק (24 ק"מ בין מערב ראשון לציון לתל אביב ולהרצליה דרך מרכז חולון), והסגול (36 ק"מ מיהוד - דרך מרכז תל אביב ועד מסוף ארלוזורוב). בחינת הפרויקט זכתה ככל הידוע גם בברכת הדרך מצד משרד האוצר. לדברי גורמים בענף התחבורה, מדובר בפתרון זמני בלבד - שלא נועד לבוא על חשבון הפעלת רכבת קלה.

פרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה יצא לפני חודשיים לדרכו החדשה במימון תקציב המדינה ובביצוע חברת נ.ת.ע הממשלתית. זאת, לאחר שנכשלה הוצאתו לביצוע במתווה הזכייני, באמצעות קבוצת MTS. תקציב הפרויקט הוא 10.7 מיליארד שקל ומועד הפעלתו נקבע ל-2017. ואולם מורכבותו הרבה של הפרויקט וראשוניותו מעלים עדיין חששות כבדים באשר לסיכויי התממשותו במועד - ובכלל. זאת, כאשר המדינה אומדת באחרונה את הנזקים שנגרמים לה כתוצאה מהגודש בדרכים בגוש דן, מתאונות הדרכים, מזיהום האוויר ומן הפרבור המואץ - בכ-700 מיליון שקל מדי שנה.

הפעלת הקו האדום צפויה לפגוע מהותית בנתח פעילותה של חברת האוטובוסים דן, שכבר איבדה בעשור האחרון 25% מקווי האוטובוס שהפעילה במסגרת הרפורמה בתחבורה הציבורית, והיא עתידה לאבד לטובת המפעילים הפרטיים נתח נוסף של 8% בשנה הקרובה. לפני כחצי שנה זכתה דן במכרז להפעלת פרויקט המטרונית בחיפה תמורת 1.3 מיליארד שקל. מדובר בפרויקט B.R.T הראשון בארץ, שבמסגרתו תפעיל דן 90 מטרוניות בשלושה קווי שירות באורך כולל של כ-40 ק"מ מן הקריות ועד מסוף חוף הכרמל בדרום חיפה.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

מכ"ס אל הים: רעננה מעכבת פרויקט BRT בשרון

אולי עכשיו הזמן לשכוח סוף סוף מרכבת קלה?

סע מהר: תחבורה עירונית מתקדמת

"התחבורה הציבורית בתל אביב - כישלון היסטורי של המדינה"

Ciclovia: Bogotá, Colombia

פתרונות תחבורה ציבורית באמצעות אוטובוסים - המלצות מח' מחקר

מנכ"ל נתיבי איילון: "לא נרחיב את הנתיבים עד נתניה ב-20 השנים הקרובות, כי זה רק יעודד נסיעה ברכב פרטי. העתיד שייך לאגרות הגודש - ולאוטובוסים"

נביא עירוני חדש: החזון הירוק של ג'יימה לרנר

Comments