הרפורמה המצומצמת: הרכבת לאילת תבוטל, כביש 6 לא יוארך דרומה; נתניהו: "צריך מדינה אחת - לא שלוש"

פורסם: 22 בפבר׳ 2010, 20:58 על ידי: Sustainability Org
 | 22.2.2010 מוטי בסוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר התחבורה ישראל כץ, יביאו ביום רביעי לאישור בישיבה מיוחדת של הממשלה, הצעת החלטה מקוצצת לקידום מערך הרכבות והכבישים של ישראל, בעלות כוללת של 27.5 מיליארד שקל. התוכנית המקורית של משרד ראש הממשלה היתה בעלות תקציבית כוללת של 53 מיליארד שקל (לפי הערכת משרד ראש הממשלה) עד 81 מיליארד שקל - לפי הערכת האוצר.

"הגיע הזמן שתושבי מדינת ישראל ייהנו מתשתיות תחבורה שקיימות בכל העולם, גם במדינות פחות מפותחות מישראל", אמר היום נתניהו במסיבת העיתונאים שבה הוצגה הרפורמה. "התוכנית החדשה תהפוך את ישראל למדינה של תשתיות תחבורה מודרניות במאה ה-21. לתוכנית יהיו השלכות חברתיות וכלכליות, היא צמצם את הפערים החברתיים ואת הפערים בין מרכז הארץ לנגב ולגליל. אנשים יוכלו לגור בפריפריה ולעבוד במרכז. המצב שבו כל מדינת ישראל תקועה ופקוקה - ייגמר. אנחנו רוצים מדינה אחת עם שיוויון אפשרויות לכולם, לא 3 מדינות כפי שקיים היום - תל אביב, צפון ודרום".

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר במסיבת העיתונאים כי יעד התוכנית הוא להביא בתוך 15-10 שנה כחצי מאוכלוסיית המדינה לגור בנגב ובגליל לעומת 30% יום.

התוכנית שיניחו נתניהו וכץ על שולחן הממשלה, בישיבה מיוחדת שתוקדש כולה לנושא זה, כוללת 8 פרויקטים בלבד. היא תתפרס על השנים 2010-2020. התוכנית תתקוצב השנה ב-250 מיליון שקל, ב-2011 במיליארד שקל, ב-2012 ב-1.5 מיליארד שקל ב-2012 ב-2.5 מיליארד, ב-2014 וב-2015 ב-3 מיליארד שקל ובכל אחת מהשנים שבין 2016 ל-2020 ב-3.25 מיליארד.

הסעיף המרכזי בתוכנית הוא חשמול חלק מנתיבי הרכבות המרכזיים, ועלותו 8.2 מיליארד שקל. עלות סלילת מסילת העמק מוערך ב-3.4 מיליארד שקל, כמו עלות הנחת הפסים למסילה מעכו לכרמיאל. כביש חוצה ישראל יוארך בשני קטעים בצפון. עוד קטע רק יתוכנן. העלות הכוללת של הכביש, 2.5 מיליארד שקל.

כבישים ורכבות חדשים בדרום יפותחו לפי החלטת ועדת ההיגוי ובהתאם לסדרי העדיפויות, ב-1.5 מיליארד שקל. 2.5 מיליארד שקל נוספים מיועדים לתכנון מפורט והפקעות. העלות של רכישת ציוד נייד לרכבת העמק ולרכבת עכו-כרמיאל וחישמול הרכבת עכו–כרמיאל מוערך ב-3 מיליארד שקל. התוכנית תמומן באמצעות תקציב הפיתוח השנתי של משרד התחבורה. משרד האוצר יונחה ליצור תקנה תקציבית ייעודית לביצוע החלטת הממשלה. תקציבים שלא ינוצלו בשנת תקציב אחת יועברו לשנת התקציב הבאה.

אחד מיעדי התוכנית הוא לאפשר תנועת רכבות בחלק מהקווים במהירות של 200 קמ"ש. סטנדרט הבנייה של הכבישים יהיה הסטנדרט התקני. משרדי האוצר והתשתיות יבדקו את האפשרות למימון והפעלת הפרויקטים הצפוניים של חוצה ישראל באמצעות המגזר הפרטי. במשרד התחבורה תוקם מינהלת אשר תהיה האחראית על הניהול השוטף של הפרויקטים וקידומם. תוקם ועדת משנה בינמשרדית לפיתוח מסחרי ותעשייתי סביב תחנות הרכבת החדשות.

מהתוכנית הוסרו שורה של פרויקטים מרכזיים, כולל פרויקטים שנחשבו לתג המסחרי שלה, כמו קו הרכבת לאילת, קו הרכבת המזרחית (מלוד לחדרה ומשם לעפולה), וכן הארכת כביש 6 לכיוון דרום, עד למשאבי שדה. בהצעה לתוכנית, נכתב כי היא נועדה להקים שדרה תחבורתית יבשתית בין עירונית מקרית שמונה ונהריה בצפון ועד למשאבי שדה ואילת בדרום, במטרה לאכלס ולפתח את הנגב והגליל.
 

Comments