הבטיחו לכם צריכת דלק של 17 ק"מ לליטר ולא קיימו? לשקר יש מחיר

פורסם: 7 בנוב׳ 2014, 23:39 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 בנוב׳ 2014, 23:40 ]

יונדאי וקיה פירסמו נתונים מוגזמים על צריכת הדלק של 1.2 מיליון מכוניות שנמכרו בשנים האחרונות בארה"ב וישלמו 350 מיליון דולר בהתאם להסכם פשרה עם הרשויות האמריקאיות

בלומברג, 4/11/2014

יונדאי וקיה, שנהנו מצמיחה מרשימה במכירות בארה"ב גם בגלל הבטחות לצריכת דלק מרשימה של 17 ק"מ לליטר בחלק מהדגמים, ישלמו כ-350 מיליון דולר כדי ליישב תביעות הקשורות בניפוח נתוני צריכת הדלק במדבקות שהופיעו על חלונות המכונית ובאולמות התצוגה.

קיה היא חברה בת של יונדאי ושתיהן חולקות מנועים ופלטפורמות ולהן יו"ר משותף. הסכם הפשרה עם משרד המשפטים האמריקאי והסוכנות להגנת הסביבה קבע כי שתי החברות ישלמו קנס של 100 מיליון דולר, תוותר על נקודות זכות בשווי של 200 מיליון דולר בשוק הקצאות פליטות הפחמן ותידרש לשלם 50 מיליון דולר כדי להעמיד מערכת עצמאית למבחני צריכת דלק בעתיד.

הסדר הפשרה קובע את העונש הכבד ביותר שהוטל על חברה במסגרת חוק האוויר הנקי והוא מגיע על רגע הניסיונות של יצרניות הרכב לעמוד בחוקי צריכת הדלק שהוקשחו. פורד, לדוגמה, היתה צריכה להוריד בפרסומיה את נתוני צריכת הדלק בשניים מדגמיה בשנה האחרונה והרשות להגנת הסביבה דרשה ממרצדס לעדכן את נתוני צריכת של דגם C300.

ואולם ההפרות של יונדאי היו גדולות יותר ושיטתיות, ולטענת ג'ינה מקארתי, מנהלת הרשות להגנת הסביבה, הן "המקרה הבולט ביותר". לפי מקארתי, השיטות שבהן מודדות יונדאי וקיה את צריכת הדלק לא נפוצות בקרב יצרניות רכב אחרות. החברות בחנו את המכוניות שלהן רק בטמפרטורה אופטימלית והשתמשה בתוצאות הטובות ביותר ולא בממוצע, לפי הסוכנות. תוצאות צריכה הדלק המוגזמות פגעה ב-1.2 מיליון מכוניות שנמכרו בארה"ב, לפי מקארתי.

מניית יונדאי ירדה היום ב-3.1% במסחר בבורסת סיאול.

ב-2012 הסכימו יצרניות הרכב לפצות לקוחות לפצות לקוחות ולהעניק להם כרטיסי זיכוי. קיה שינתה את נתוני צריכת הדלק של דגם הסול והפחיתה 2.5 ק"מ לליטר מהפרסום הקודם. בדגמים אחרים עודכנו הנתונים בשיעורים קטנים יותר.

"יונדאי פעלה בשקיפות, זיכתה את הלקוחות שהושפעו ושיתפה פעולה באופן מלא עם הרשות להגנת הסביבה במהלך החקירה הזו", אמר דיוויד זוקובסקי, יו"ר ומנכ"ל יונדאי אמריקה. "אנחנו שמחים לשים את מאחורינו".

נוהלי הבדיקה של יונדאי היו בהתאם לרגולציה הממשלתית "שניתנת ליצרניות הרכב, כתבה החברה בהצהרה שפירסמה. למרות זאת אמרה החברה כי היא עידכנה את נוהלי הבדיקה. בדצמבר הסכימו יונדאי וקיה לשלם 395 מיליון דולר כדי ליישב תביעות הקשורות לניפוח נתוני צריכת הדלק.

Comments