כמה יעלה לכם לתדלק בגז טבעי?

נשלח 22 ביוני 2011, 12:40 על ידי Sustainability Org

תגליות הגז הטבעי מול חופי ישראל עשויות להשפיע באופן ניכר על שוק הרכב בישראל; האם זה בטיחותי ומתי זה יקרה

21/6/2011, מאת דניאל שמיל

מחירי הדלק המאמירים גרמו לתגובות רבות ומגוונות בקרב נהגי ישראל. חלקם עברו לרכוש מכוניות קטנות וידניות (שזכו השנה לנתח שוק של 7% מסך מכירות הרכב), אחרים נשארו עם רכב הליסינג למרות שווי השימוש העולה (שם הדלק כבר כלול במחיר) ורובם השתדלו לנסוע קצת פחות, ואולי קראו גם כתבות על מכוניות חשמליות והיברידיות נטענות, שיוכלו לחסוך להם כסף בעתיד.

ואולם באותו זמן שמחירי הדלק ממשיכים לעלות, פועלות כיום מול חופי ישראל אסדות קידוח המפיקות גז טבעי - ויזמי הגז הטבעי כבר נערכים לתחילת השיווק שלו בשוק הפרטי בעתיד הקרוב - כך שייתכן שהמהפכה הבאה בשוק הרכב תהיה זו של הגז הטבעי. כבר בשנה שעברה פירסם משרד התשתיות טיוטת תקנות לאחסון, הובלה ושיווק של גז טבעי ובשבוע הבא אף ייערך באוניברסיטת תל אביב כנס ראשון של משרד התשתיות בנושא גז טבעי כתחליף לדלק. הנה כמה תשובות לחלק מן השאלות העיקריות הנוגעות לתדלוק כלי רכב בגז טבעי.

 

איך בכלל אפשר להשתמש בגז טבעי כתחליף לדלק?

יש כמה אפשרויות: אפשר להשתמש בגז טבעי מנוזל (Liquefied Natural Gas), אך תהליך ההנזלה המורכב והאחסון היקר הופכים אותו למתאים יותר לשימוש באוניות, ולא במכוניות ובמשאיות. לעומת זאת, גז טבעי דחוס (CNG) קל יותר להפקה ואחסון ומשמש מכוניות רבות ברחבי העולם.

בנוסף, ניתן להפיק מהגז הטבעי גם מתנול, שיכול לשמש כתחליף לאתנול שבבנזין ואף לייצר ממנו בנזין או סולר סינתטיים לגמרי. בטווח הארוך, האפשרות האחרונה היא שעדיפה על משרד התשתיות, כי היא מאפשרת אחסנה והובלה נוחה של הגז הטבעי, לא מצריכה הסבה של מכוניות מבנזין לגז טבעי, אך מאפשרת להפחית את פליטת המזהמים שלה. עם זאת, בטווח הקרוב, כנראה שגז טבעי דחוס יהיה נפוץ יותר כדלק.

האם יהיה ניתן לתדלק בגז טבעי דחוס בכל תחנת דלק?

כן - בכל תחנה שתבחר להציע זאת. גז טבעי מובילים בצינורות ייעודיים או במכליות, ובתחנה עצמה נמצא הדוחס שמאפשר תדלוק בגז. הכנסת הגז למכונית דומה מאוד לתדלוק בבנזין או סולר כפי שאנחנו מכירים כיום.

 

עד כמה זה בטיחותי? האם גז טבעי עלול להתפוצץ?

גז טבעי נדיף יותר, ולכן נפיץ פחות מגפ"מ (גז פחממני מעובה) המשמש כיום להנעת מכוניות. גז טבעי גם נוטה להתלקח פחות מסוגי דלק אחרים, ולכן השימוש בו נחשב בטוח למדי. עם זאת, עדיין לא ברור אם אפשר יהיה להחנות מכוניות מונעות גז טבעי דחוס בחניונים תת-קרקעיים.

בעיה אחרת נוגעת לתחבורה ציבורית, שעשויה להיות צרכנית גדולה של גז טבעי - שימוש בו היא דרך טובה להפחית את זיהום האוויר מאוטובוסים. ואולם בניסוי שערכה משטרת ישראל לפני כמה חודשים, התברר כי מכל גז טבעי באוטובוס עלול להגביר את הנזק מפיצוץ חיצוני, פיגוע, למשל.

 

עד כמה נפוץ השימוש בגז טבעי לרכב?

לפי נתונים של הארגון הבינלאומי לכלי רכב מונעים גז טבעי (NGV Global), בדצמבר 2010 היו בעולם 12.7 מיליון מכוניות מונעות בגז טבעי - גידול של 11% לעומת 2009. מרביתן של מכוניות אלה הן במרכז אסיה ובאמריקה הלטינית. בפקיסטאן, למשל, יש 2.7 מיליון מכוניות המונעות בגז טבעי (61% מכלל המכוניות במדינה), באיראן - 1.95 מיליון ובארגנטינה - 1.9 מיליון. המדינה האירופית שבה הגז הטבעי זוכה להצלחה הגדולה ביותר היא איטליה, שם ישנן 730 אלף מכוניות המונעות בגז. גם בסין השימוש בגז מתרחב, וכיום כ-450 אלף מכוניות כבר מונעות בגז.

 

האם גז טבעי באמת נקי יותר?

אמיר זלצברג, רכז תחום זיהום האוויר מרכב במשרד להגנת הסביבה, אומר כי "באופן כללי אפשר לומר שגז טבעי מפחית זיהום אוויר ופליטת גזי חממה וגם תורם להיבטים אחרים של הפחתת מפגעי תחבורה, כמו רעש מנוע וזיהום מים וקרקע שנגרם כיום מדלק. כמשווים רכב המונע בגז טבעי למכונית המונעות בבנזין, היתרון בפליטת מזהמים רעילים אינו מובהק".

זלצברג מוסיף כי "מכוניות פרטיות חדישות משתמשות בבנזין בצורה יעילה מאוד, אך לגז טבעי יש יתרון בהפחתת גזי החממה לעומת בנזין. ואולם לעומת מכוניות דיזל, שימוש בגז טבעי יכול להפחית את פליטות המזהמים בעשרות אחוזים. פליטת הפחמן הדו-חמצני (גז חממה) די דומה. לכן, השימוש הטוב ביותר בגז חממה הוא לתחבורה ציבורית. כך עשו בלוס אנג'לס, בניו יורק, במדריד ובסיאול. כך אפשר להוזיל את תשתית אחסון הגז הטבעי, על ידי יצירת תחנות תדלוק גדולות בתחנות האוטובוסים". עם זאת, לפני כן צריך לפתור את בעיית הבטיחות של גז טבעי באוטובוסים.

 

כמה זה יעלה לנו?

הגפ"מ, שבו משתמשים בישראל לתדלוק, היה תמיד זול יותר מבנזין, אך חוסר הוודאות בעניין המיסוי שיוטל עליו ומחיריו בעתיד הביאו לשיעור חדירה נמוך. אודי אדירי, רכז תחום האנרגיה באגף התקציבים באוצר, אומר שבמקרה של גז טבעי המצב יהיה שונה: "עבורנו שימוש בגז טבעי הוא רצוי מאוד. הוא מפחית את הנזקים הסביבתיים של כלי הרכב ותורם לאוצר המדינה דרך תמלוגי הגז. לכן אני מניח שיהיו אמצעים לקידום השימוש בגז טבעי, ועד לתחילת השימוש בו נגבש אותם".

מיסוי הגז הטבעי יוגדר בתוכנית ארוכת טווח של האוצר, שתיתן מידה של ודאות ליזמים ולרוכשים, בניגוד לגפ"מ, "שאותו לא חיפשתי לעודד", אומר אדירי. בעתיד הרחוק יותר, מציין אדירי, "אנו מקדמים מיסוי לפי שימוש במכונית, במקום מיסוי הדלק או שימוש ברכב".ברשות המסים מקדמים דווקא את השימוש במתנול ולא בגז דחוס.

לפי נתוני משרד התשתיות, ההפקה והדחיסה של גז טבעי דחוס זולה יותר מזיקוק בנזין או סולר, ואם תצרפו לכך מיסוי נמוך - גז טבעי יכול להיות זול הרבה יותר מבנזין.

 

אילו מכוניות מתאימות לשימוש בגז טבעי?

רוב המכוניות המונעות בגז הן מכוניות בנזין מוסבות. כמה יצרני רכב הציגו בעבר מכוניות שמיועדות רק לגז טבעי, אך אלה לא הגיעו לייצור. יצרני הרכב משווקים בעצמם מכוניות המאפשרות שימוש בגז טבעי או בנזין, אך אלה נמכרות בעיקר במדינות כמו ברזיל או ארגנטינה, שם לתקינה דרישות נמוכות יותר מהתקינה האירופית הנדרשת בישראל. לכן, הסבירות שישווקו בישראל היא נמוכה.

אבנר פלור, מנהל אגף הרכב במשרד התחבורה, אומר כי "אפשר יהיה להסב לגז טבעי כל מכונית שהוראות היצרן שלה מאפשרות הסבה, וכעת מגבשים במכון התקנים מערכת הסבה שתעמוד בתקן. כיום אנחנו מאפשרים לכמה גופים, כמו חברת החשמל, לערוך ניסויים בהפעלת מכוניות בגז טבעי".

גז טבעי מאוחסן במכונית בבלונים צרים וארוכים שמכונים צילינדרים ודומים לבלוני צלילה. במכוניות שלא תוכננו מראש לגז טבעי, הדבר עלול לגזול נפח לא מבוטל מתא המטען. ואולם כיום יבואני הרכב עדיין לא נערכים לשימוש בגז טבעי מבחינת שיווק מכוניות המתאימות לכך.

אור קליין, מנהל חטיבת המסחריות של שברולט, אומר כי "אני יכול להביא כל דגם שמשווק כיום עם מנוע דיזל בגרסת בנזין שמתאימה להסבה. כשזה יהיה רלוונטי - נביא אותן". יוצאת דופן בעניין זה היא חברת המזרח, יבואנית לנדרובר, שתתחיל בקרוב לשווק בישראל טנדרים מתוצרת גרייט וול הסינית. הטנדרים הללו ישווקו עם מנועי בנזין בלבד, עניין בעייתי בפלח שוק שנשלט בידי מנועי דיזל, אך ביבואנית ישווקו את המסחריות כשהן מוסבות לשימוש בגפ"מ (בטווח הקרוב) וגז טבעי (בטווח הרחוק יותר).

 

מתי יהיה ניתן לתדלק מכוניות בגז טבעי?

ההערכות בדבר אספקה של גז טבעי לשוק הרכב בישראל נעות בין שנה לארבע שנים. משרד התשתיות פירסם באחרונה מכרזים לחלוקה ולתשתית לגז טבעי, ועם השלמתם אפשר יהיה לרכוש גז טבעי לרכב. המשרד אף הקים מינהלת לקידום השימוש בתחליפי גז בישראל, ובמשרד מעריכים שאספקת הגז הטבעי קרובה, אפילו תוך שנה. באוצר, לעומת זאת, סבורים שרק באמצע העשור נראה כאן תחנות דלק המוכרות גז טבעי.

 

מי ייפגע מהמעבר לגז טבעי?

אם מהפכת הגז תצליח, הדבר ישפיע על מערך הכוחות בענף הרכב ועל השחקנים הוותיקים והחדשים בו. אם בתחילה השימוש בו יהיה נפוץ יותר במשאיות, הדבר ייתן יתרון ליבואני משאיות אמריקאיות שאותן קל יותר להסב לשימוש בגז.

אם השימוש יחלחל גם למכוניות פרטיות, הדבר יכול לעכב את חדירת המכוניות החשמליות לישראל, שהכדאיות בהן עולה ככל שמחיר הדלק גבוה יותר - והגז הטבעי יכול לקצץ את מחירו בעשרות אחוזים.

לכתבה בדהמרקרComments