כפר סבא מתחברת להרצליה: מקטע חדש בכביש 531 נפתח לתנועה

פורסם: 23 בינו׳ 2016, 2:11 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 בינו׳ 2016, 2:12 ]

לאחר עיכובים רבים: מעתה תוכלו לחצות את רעננה לרוחבה מבלי להיתקע בעומסי התנועה של רחוב אחוזה ■ בעוד כשנתיים צפוי הציר החדש להתארך מזרחה ולהתחבר לכביש 2

מאת אורן דורי, 13/1/2016

המקטע החדש של כביש הרוחב 531 ייפתח מחר בלילה (בין חמישי לשישי) לתנועת כלי רכב, ויחבר ישירות בין כביש 4 לרחוב ירושלים ברעננה, על גבול הרצליה. קטע הכביש הבין עירוני החדש יפעל במקביל לרחוב אחוזה המרכזי והעמוס ברעננה, שלאורכו קיימים 15 רמזורים. בכך תתאפשר זרימת תנועה יעילה יותר, במהירות מרבית מותרת של 110 קמ"ש, לנהגים המעוניינים לחצות את העיר ואת אזור השרון ממזרח למערב ולהיפך.

הקמת קטע הכביש החדש החלה כבר בשנת 2011 וסלילתו הושלמה לפני זמן רב, אך פתיחתו לתנועה התעכבה לאחרונה - בעיקר בשל התנגדות של עיריית הרצליה, שטוענת כי המהלך "ימיט אסון תחבורתי" על העיר. זאת משום שמדובר בהשלמה חלקית בלבד של פרויקט כביש 531, שמיועד להתארך מזרחה ולהתחבר בעוד כשנתיים עד לכביש 2.

כביש 531. צילום: חברת נתיבי ישראל.

כשזה יקרה, תיווצר דרך רוחבית מלאה, מכביש החוף במערב ועד לכביש 6 במזרח. לפי עיריית הרצליה, פתיחה חלקית של הכביש החדש מהווה "תכנון לקוי ורשלני של מערכת הכבישים. אין שום סיבה שתושבי הרצליה, אשר סובלים ממילא מהסדרי התנועה שנוצרו לטובת העבודות בפרויקט, ייאלצו להתמודד עם עיכובים ניכרים נוספים".

מקטע הכביש החדש, שהקימה חברת נתיבי ישראל, משתרע לאורך כ-4 קילומטרים וכולל שני מחלפים חדשים, שיחברו אותו לגבעת ח"ן ולרחוב בן גוריון ברעננה. כחלק מפרויקט התשתיות, נבנו לאורך הכביש 6 גשרים שישמשו לתנועת כלי רכב והולכי רגל.

המקטע החדש בכביש 531. צילום: חברת נתיבי ישראל.

כמו כן, לאורך התוואי הונחה מסילת רכבת, שתשרת בעתיד, בין היתר, את תחנת הרכבת החדשה "רעננה מערב". פסי הרכבת יעברו בין מסלולי כביש 531 החדש ויחברו בין מסילת החוף במערב לבין המסילה המזרחית, דרך ערי השרון. המסילה תעבור במנהרת רכבת באורך כולל של 1.8 ק"מ ולאורכה ימוקמו 3 תחנות חדשות.

עלות ההקמה הכוללת של קטע הכביש החדש עומדת על כ-700 מיליון שקלים, שהינם חלק מהשקעה כוללת של כ-4 מיליארד שקלים בפרויקט כביש 531 - פרויקט התשתיות הגדול ביותר המוקם כיום בגוש דן והשרון.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, התייחס לכביש 531 וציין כי "מדובר בכביש רוחב אסטרטגי, החוצה את אזור השרון ויחבר בין כביש 6 באזור כפר סבא לנתיבי איילון וכביש החוף במערב. במרכזו של הכביש מוקמות מסילת רכבת חשמלית ותחנות חדשות לתושבי רעננה והרצליה. הקטע הראשון שנפתח יקל משמעותית על עומסי התנועה עבור תושבי רעננה, ובהמשך גם לתושבי השרון. אנו ממשיכים לקדם את התשתיות ואת התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ".

מנכ"ל חברת נתיבי ישראל, ניסים פרץ, אמר כי "כביש 531 הינו פרויקט התשתיות הגדול ביותר המבוצע בגוש דן בזמן זה. הקטע המרכזי בכביש 531 מהווה הגשמת חלום לרבים מתושבי האזור, שאיכות חייהם תשתפר באופן משמעותי. הכביש משלב גשרים, מחלפים, שתי מסילות ותחנת רכבת, והינו עדות ליכולותיה של חברת נתיבי ישראל בניהול פרויקטים תשתיתיים מורכבים, באיכות גבוהה ובדרישות בטיחותיות חד משמעיות. אנו פועלים במרץ מול האתגרים בהתקדמות מהירה של שאר חלקי הפרויקט שישלימו את אחד מכבישי הרוחב החשובים במדינת ישראל".



Comments