לעבור מג'יפים למכוניות חסכוניות

נשלח 2 במרץ 2011, 10:30 על ידי Sustainability Org
 02.3.2011 אורי מרינוב

<< זעקת השבר של הרשויות המקומיות על הקמת איגודי המים היא זעקת הקוזק הנגזל.

במשך שנים מכרו רשויות אלה את המים לתושבים, במחירים שעלו בהרבה על מחירי הקנייה של המים. את ההפרשים שצברו, הוציאו על שורה ארוכה של פרויקטים, חלקם מיותרים לחלוטין. הן לא עסקו כמעט לחלוטין בתחזוקת מערכות האספקה, דבר שגרם לבזבוז משווע של מים כתוצאה מדליפות. בנוסף, הן גם לא הפרישו סכומים נאותים לטיפול נאות בשפכים ועד היום חלק ניכר מהשפכים הביתיים אינם מטופלים ברמת הטיהור הנדרשת כדי למנוע פגיעה בסביבה.

המים הם משאב הנמצא במחסור. כל סטודנט שנה ראשונה בכלכלה יודע כי משאב הנמצא במחסור, יש להעלות את מחירו כדי למנוע בזבוז. לכן, מחיר גבוה למים יאפשר להפחית למינימום את השימוש במים, יעמיד משאבים לטיפול במערכות המים והשפכים וייתר הקמת מתקני התפלה, שהם צרכנים גדולים של אנרגיה.

 

דברים דומים ניתן לומר בנושא הדלק לתחבורה. באחרונה נשמעת זעקה על כך שאזרחים נאלצים להחליף כלי רכב גדולים ובזבזניים בכלי רכב קטנים וחסכוניים בצריכת דלק. באמת הגיע הזמן כי גם בישראל מישהו יתחיל לחשוב על כך, שאין צורך ברכבי שטח גדולים כדי לנסוע למכולת או כדי להביא את הילד לגן. השימוש המופרז בדלק גורם לזיהום אוויר בערים ולפליטה מוגברת של גזי חממה. אנשי האוצר אמנם הזכירו את נושא הסביבה, אך בעת ובעונה אחת העלו את מחירי התחבורה הציבורית. אין אבסורד גדול מזה.

במדינה מתוקנת התחבורה הציבורית צריכה להינתן כשירות לציבור, חינם או במחירים נמוכים ביותר, כדי לעודד את השימוש בה. מערכת המס בישראל מעוותת לחלוטין. במקום להטיל מסים על עבודה, צריך להטיל מס פחמן על צרכני הדלק, ובמיוחד בנזין, ולהוריד עד למינימום את מחיר התחבורה הציבורית.

כמו כן, חשוב לזכור כי מחירי המזון בעולם עולים קודם כל כתוצאה מירידה באספקה, בעיקר של דגנים. התחממות כדור הארץ ושינויי האקלים גרמו בשנה האחרונה לבצורות ולשיטפונות בשורה ארוכה של מדינות ולהרס תוצרת חקלאית בהיקף אדיר. 2010 היתה השנה החמה ביותר שנרשמה עד כה. ביותר מ-19 מדינות, המכסות חמישית מהשטח היבשתי של כדור הארץ, נרשמו טמפרטורות שיא, שגרמו בין השאר להרס היבול החקלאי וכתוצאה מכך נוצר מחסור חמור, הגורם לעלייה במחירי המזון.

וזו היא רק ההתחלה. המהומות באזורנו החלו קודם כל עקב עליית מחירי המזון. אם לא נדע לנקוט צעדים הנכונים כדי להפחית במהירות עד למינימום את השימוש בדלק הפוסילי ולעבור לכלכלה נטולת פחמן - עלינו להבין כי העולם עומד בפני שינויים כלכליים, חברתיים ופוליטיים משמעותיים הרבה יותר . ככל שנקדים להבין זאת, נוכל למנוע את הזעזועים שכולנו עדים להם באחרונה.

הכותב הוא ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה והיה מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

מומחים מזהירים: על הרשויות בארץ להיערך למחסור עתידי במוצרי מזון חיוניים

להבטיח מזון לכל העולם בשנת 2050

עושים חשבון: כמה פחמן דו-חמצני נפלט בכל קילומטר נסיעה?

כמה CO2 חוסכים ברכיבה לעבודה באופניים?

Comments