לא רוצים היברידיות, גם לא חשמליות - תנו לנו מכוניות בנזין

פורסם: 26 בינו׳ 2010, 4:32 על ידי: Sustainability Org
מאת ביל ולאסיק וניק בנקלי, תאריך פרסום: 13/1/2010
 
 98% מכלי הרכב שנמכרו בארה"ב ב-2009 היו בעלי מנועי בנזין קונוונציונליים - ואילו מכוניות היברידיות, בעלות מנוע כלאיים המונע בבנזין ובחשמל, תפסו נישה קטנטנה. ואולם בפתיחתה של תערוכת הרכב בדטרויט, שלשום, מנוע הבעירה הפנימי הוותיק נראה פתאום כמשהו שאבד עליו הכלח.
יצרניות המכוניות מרחבי העולם חשפו בתערוכה מגוון דגמים בעלי מנועים היברידיים של בנזין וחשמל ומכוניות חשמליות, גם אם כמה מהם לא יוצעו למכירה בשוק בשנים הקרובות. זהו סימן לדגש ששמות היצרניות על חישמולם של כלי הרכב, למרות שהצרכנים עדיין לא מפגינים עניין בחלופות למנועי הבנזין.

"טכנולוגיות ירוקות הן המפתח הראשי לעתיד המכוניות", אמר תומס ובר, ראש תחום מחקר ופיתוח במרצדס בנץ, המתכננת למכור השנה את 200 המכוניות החשמליות מדגם B קלאס Cell-F ללקוחות בארה"ב ובאירופה.

ההתמקדות של היצרניות במכוניות חשמליות והיברידיות מבוססת לא רק על הרצון להפחית את התלות בנפט ולסייע לאיכות הסביבה, למרות שאלו הפתיונות העיקריים בשיווק הדגמים החדשים, אלא גם יסייעו ליצרניות לעמוד בדרישות הפחתות הפליטה בעתיד. "הן חייבות לשחק את המשחק", אומר ג'יימס בל, אנליסט בחברת קלי בלו בוק.

התקנים החדשים של ממשל אובמה מחייבים את ציי היצרניות להגיע לצריכת דלק של 15 ק"מ לליטר עד 2016, לעומת 11.5 ק"מ לליטר כיום. היצרניות חייבות לייצר מכוניות שעומדות בדרישות קפדניות יותר, אך הצרכנים בארה"ב לא מביעים עניין רב במכוניות אלה, מלבד תקופה קצרה בשנה שעברה, שבה מחירי הבנזין זינקו ליותר מ-4 דולרים לגאלון, והיה מחסור במכוניות היברידיות.

"מכוניות היברידיות הן פחות מ-3% מהשוק, והן היו פחות מכך במשך שנים", אומרת רבקה לינדלנד, אנליסטית בחברת המחקר IHS גלובל אינסייט. "להסתמך על כך שאנשים יאמצו באופן מיידי מכוניות חשמליות, כאשר היברידיות הן נתח כל כך קטן מהשוק, זה מסוכן". ולמרות זאת, היו כל כך הרבה מכוניות חשמליות בתערוכה, שחלק נכבד ממנה, שזכה לשם "השדרה החשמלית", הוקצה לתצוגה שלהן. כלי הרכב החשמליים שהוצגו כללו את ניסאן ליף, הדגם היחיד של ניסאן בתערוכה, וטנגו, מכונית ברוחב מטר ובמחיר 85 אלף דולר, שהוצגה על ידי חברת Commuter Cars.

טויוטה, המובילה בשוק ההיברידיות כיום, אמרה כי תפתח משפחה של היברידיות תחת מותג הפריוס שלה. היא הציגה בתערוכה גרסת קונצפט של מכונית בשם CH-FT, הקטנה יותר מהפריוס הנוכחית, שתהיה חלק מהמשפחה החדשה. ג'יימס לנץ, נשיא חטיבת המכירות של טויוטה בארה"ב, אמר כי החברה תיכננה להציג מנועי כלאיים (בנזין וחשמל) בדגמים רבים ושונים שלה, ולדבריו, "מכוניות היברידיות יהפכו לטכנולוגיה העיקרית של התעשייה כולה".

הונדה, שמתאמצת להתחרות בטויוטה בתחום ההיברידיות, הציגה בתערוכה את Z-CR קופה, שתגיע לסוכנויות הרכב תוך כמה חודשים. "המכונית הזאת מייצגת את מאמצינו ליצור מכונית היברידית שכיף לנהוג בה, בנוסף להיותה חסכונית", אמר טקנובו איטו, נשיא הונדה. לדבריו, גם חטיבת היוקרה של הונדה, אקורה, תפתח מודל היברידי.

היכונו לפורד פוקוס חשמלית

רוב יצרניות הרכב כבר מפתחות מכונית חשמלית או היברידית, אך האסטרטגיות שלהן נבדלות זו מזו. ג'נרל מוטורס מהמרת על השברולט וולט שלה, המונעת בסוללות חשמל ויש לה מנוע בנזין קטן שמאריך את טווח הנסיעה.

היצרניות האירופיות מפתחות מספר רב של מכוניות חשמליות, בעוד שטויוטה והונדה מתמקדות בהיברידיות. פורד מתכננת לייצר גרסה חשמלית של המכונית המשפחתית שלה, פוקוס, מ-2011 ואילך. "אנו לא יודעים איזה שוק יהיה לכלי הרכב החשמליים", אמר יו"ר פורד, ויליאם סי. פורד הבן. "הרבה יהיה תלוי ביכולתם של אנשים לטעון אותן בבית, בעבודה ובקניון. אנחנו נהיה מוכנים לביקוש ככל הנדרש, בין אם יהיה זה 10% מהשוק או 90%".

רוברט לוץ, סגן יו"ר ג'נרל מוטורס, אמר שהחברה לא חושבת כי מכוניות חשמליות טהורות יהיו הפתרון הנכון לארה"ב בעתיד הקרוב, מכיוון שנהגים נוסעים מרחקים העולים על טווח הנסיעה של מכוניות אלו. החברה מקווה כי הצרכנים שרוצים להשתמש במנוע החשמלי לנסיעה לעבודה, עם היכולת לנסוע מרחקים ארוכים יותר, יימשכו לוולט. ואולם עלותה הבסיסית הגבוהה של הוולט - 40 אלף דולר, בין היתר בשל הטכנולוגיה המאריכה את טווח הנסיעה - עלולה להבריח את הצרכנים.

"יידרשו לנו שלושה דורות של כלי רכב חשמליים עם יכולת הארכת נסיעה כדי להגיע לעלויות סבירות", אומר תומס סטיבנס, סגן יו"ר ג'נרל מוטורס לפיתוח מוצרים. "ואולם אם ברצוננו להיות מוכנים לביקוש ב-2020, אנחנו חייבים לצאת עם הדור הראשון ב-2010".
 
Comments