מחליפים את הדלק: לנסוע עם המים

פורסם: 26 בינו׳ 2010, 5:21 על ידי: Sustainability Org
מאת אורי בינדר, תאריך פרסום: 25/1/2010
 
המצאה ישראלית: מתקן הפועל על מים מסוגל להפוך כלי רכב לחסכוניים יותר. המערכת מפחיתה ב-35 אחוז את צריכת הסולר.
 
המכונית המסחרית החונה באוניברסיטת בן גוריון נראית מבחוץ כמו כל רכב רגיל, אך בסמוך למושב הנהג מותקנת בה מערכת שמפחיתה ב-35 אחוז את צריכת הסולר שלה. המערכת, הפועלת על מים, היא היחידה מסוגה בעולם, ומלבד החיסכון העצום באנרגיה, היא גם מונעת פליטה של גזים מזהמים מהמנוע.

צילום: יהודה לחיאני
המתקן ברכבו של דני גרקוביץ' צילום: יהודה לחיאני

בעיית ההתחממות הגלובלית הטרידה מאוד את דני גרקוביץ' בן 55 מקיבוץ כיסופים, הנדסאי מכשור ובקרה בהכשרתו ואחראי באוניברסיטת בן גוריון בנגב למערכות הווידיאו, ותוך שבוע בלבד הרכיב בכלי הרכב הפרטי שלו את החידוש המהפכני: מתקן המייצר גז באמצעות אלקטרוליזה - התהליך המפרק את המים לחמצן ומימן.

"מליטר מים ניתן לייצר מעל 1,000 ליטרים של גז מימן", הסביר גרקוביץ', פעם בחצי שנה ממלאים במתקן שישה ליטר מים, שמהם נוצרת תערובת האוויר. צינור הפליטה הופך את המימן לטיפות מים המרטיבות את הפיח הנפלט מתהליך שרפת הדלק, ואז אין פליטת גזים".

בדיקה רשמית של משרד התחבורה אישרה את התוצאה: 0 אחוז גז נפלט מהמכונית. "במקום לחפש פתרונות יקרים למניעת זיהום האוויר ממכוניות וגם לחסוך בדלק", אמר גרקוביץ', " צריך להכניס את המערכת הזו לאוטובוסים, משאיות, וגם למכוניות פרטיות".
 

Comments