מחיר הדלק מזנק? כך תבחרו את המכונית שתרחיק אתכם מתחנת דלק

נשלח 4 בינו׳ 2011, 6:56 על ידי Sustainability Org
 04.1.2011 דניאל שמיל

קטן וקל הוא גם חסכוני יותר

ככל שמכונית כבדה יותר, כך נדרשת אנרגיה רבה יותר כדי להניע אותה. החוק הפיסיקלי הפשוט הזה משפיע על תדירות הביקורים שלכם בתחנת הדלק. למכוניות קטנות צריכת דלק מופחתת. המכוניות החסכוניות ביותר בישראל, עם תיבה אוטומטית, הן מכוניות המיני העירונית.

לפי מבחן שערך TheMarker, פיז'ו 107 צורכת 13.4 ק"מ לליטר ופיאט 500 צורכת 11.6 ק"מ לליטר. נהיגה מתונה יכולה להוציא מהמכוניות האלה תוצאות טובות עוד יותר. מדובר אמנם במכוניות קטנות עד מאוד שאינן מתאימות לשימוש משפחתי ואינן נוחות לשימוש בין-עירוני ממושך, אך הכלל פועל בכל קטגוריה - משפחתית קטנה יותר (כמו סוזוקי SX4) תהיה חסכונית ממכוניות כבדות יותר באותה קטגוריה.

תיבת הילוכים ידנית - יותר עמל, פחות דלק

תיבת הילוכים אוטומטית נהפכה לאביזר סטנדרטי במכוניות בישראל. הפקקים והצפיפות הופכים את העברת ההילוכים הידנית למטלה בעיניי נהגים רבים, שמעדיפים להפקיד את העברת ההילוכים בידי תיבה אוטומטית. הבעיה היא שהם מפקידים בידיה גם את הארנק - תיבה אוטומטית מעלה את צריכת הדלק ב-10%-20%, בשל איבוד כוח המנוע בעברת הדלק. לכן, אפשר לחזור להעביר הילוכים באופן ידני ולחסוך כסף.

היצע המכוניות שלהן תיבת הילוכים ידנית בישראל אינו רחב, אך בכמה קבוצות ניתן למצוא מכוניות כאלה. סוזוקי אלטו הידנית היא אחת המכוניות החסכוניות ביותר בישראל, עם צריכת דלק מוצהרת של 22.7 ק"מ לליטר. המחיר שלה, 60 אלף שקל, הופך אותה ליקרה פחות ממכוניות משומשות רבות.

גם בקבוצת המכוניות הקטנות (סופר-מיני) אפשר למצוא מכוניות ידניות כמו סיאט איביזה ויונדאי i20, ובין המשפחתיות אפשר לבחור בטויוטה קורולה. עם זאת, יש גם תיבות אוטומטית חסכוניות. לא מדובר בתיבות הפלנטריות המוכרות (שבהן העברת ההילוכים לא פוגמת בזרימה של הנהיגה), אלא בתיבות רובוטיות, עם מצמד או שניים (בתיבה עם מצמד אחד יש מעין תחושת קפיצה במעבר בין הילוכים, ואילו במצמד כפול ההעברה חלקה לגמרי), שמאפשרות חיסכון באנרגיה. לפיז'ו 107 ולדגמי פיאט השונים יש תיבות רובוטיות עם מצמד אחד, ובקבוצת פולקסווגן ובחלק מדגמי וולוו ואלפא רומיאו מוצעות תיבות כפולות מצמד, שמאפשרות העברת הילוכים חלקה וצריכת דלק טובה אף מאלה של מכוניות ידניות.

מנועי בנזין מתקדמים - טורבו מסייע לחיסכון

מגדשי טורבו והזרקת דלק ישירה אינם מונחים ששמורים עוד רק למכוניות ספורט ומנועים רבי הספק. הטכנולוגיה הזו הגיעה למנועי בנזין ומאפשרת הספק ומומנט רב יותר ממנועים קטנים בנפח. התוצאה היא מנוע יעיל וחסכוני יותר בדלק - בייחוד כשהוא משולב עם תיבה רובוטית כפולת מצמד.

כך למשל, סקודה פאביה עם מנוע 1.2 ליטרים מוגדש, שהספקו 105 כ"ס, צורכת 18 ק"מ לליטר לפי נתוני היצרן. בקבוצת המשפחתיות אפשר לרכוש את סקודה אוקטביה עם מנוע זהה, שבה צריכת הדלק היא 17 ק"מ לליטר; או את פולקסווגן גולף שלה מנוע 1.4 ליטרים מוגדש (בהספק 122 כ"ס), שבה צריכת הדלק לפי היצרן היא 16.6 ק"מ לליטר.

הנעה היברידית - שני מנועים ומעט דלק

המכוניות החסכוניות ביותר בבנזין הן ההיברידיות, שנעזרות במנוע חשמלי כדי להניע את המכונית במהירויות נמוכות, ולהוסיף כוח בתאוצה. מנועים אלה מנצלים אנרגיה חשמלית שנאגרת בכל בלימה ותאוטה. המכונית החסכונית בישראל, טויוטה פריוס, יכולה לנסוע 25.6 ק"מ לליטר לפי נתוני היצרן.

להונדה יש טכנולוגיה היברידית מתקדמת פחות אך זולה יותר לרכישה, שמאפשרת גם היא צריכת דלק מצוינת. להונדה אינסייט, למשל, יש צריכת דלק של 21.8 ק"מ לליטר. בשוק מכוניות היוקרה יש ללקסוס היצע של דגמים היברידיים וחברות נוספות, כמו מרצדס ואאודי, מצטרפות אליה. השנה תגיע לישראל המכונית ההיברידית הראשונה בקטגוריית הקטנות - הונדה ג'אז הייבריד, שצפויה לעלות 117 אלף שקל. גם לטויוטה תהיה מכונית זולה יותר עם הנעה היברידית - גרסה חדשה לאוריס המשפחתית.

דיזל - לא רק למסחריות

מנועי דיזל לא נוחלים הצלחה בישראל, בשל תדמית הקושרת אותם למכוניות מסחריות ובגלל שאינם זוכים לתמריץ במיסוי הירוק. מנועי דיזל הם אמנם חסכוניים יותר, אך נקיים פחות ממנועי בנזין ופולטים יותר מזהמים רעילים.

בעיה נוספת היא שמחיר הסולר - בניגוד לבנזין - אינו מפוקח, ולכן כדי להשיג מחירים זולים עליך להתמקח עם בעלי התחנות ולתדלק במקומות קבועים. ובכל זאת, לאלה שמבלים הרבה מאחורי ההגה, דיזל הוא בחירה חסכונית וטובה. מנועי הדיזל המודרניים מציעים פעולה מעודנת ונעימה, ומעניקים שפע מומנט בכל מהירות יחד עם צריכת דלק נמוכה. כך למשל, קיה סיד סטיישן אוטומטית צורכת ליטר לכל 16 ק"מ ורנו פלואנס דיזל עושה 20 ק"מ לליטר, עם תיבת הילוכים ידנית. ברכבי שטח גדולים, מעבר לדיזל הוא כמעט הכרחי אם אינכם רוצים לעבור דרך תחנת הדלק בכל נסיעה שנייה.

גם הנהיגה צריכה להיות חסכונית

גם המכונית החסכונית ביותר שבנמצא לא תקל על צריכת הדלק אם סגנון הנהיגה בה לא יהיה לא מתון וחסכוני. נהיגה חסכונית מתחילה עוד לפני העלייה למכונית, עם תכנון מסלול קצר ככל הניתן ורצוי הכולל רמזורים מעטים ככל האפשר, וכמובן ללא עומסי תנועה. אם ניתן, רצוי שלא לצאת לדרך בשעות העומס.

כדאי לנהוג במתינות ולהימנע מהאצות חריפות ומבלימות חדות. עוד מומלץ גם להקפיד על תחזוקת המכונית, למלא אוויר בצמיגים מדי שבועיים כדי לשמור על לחץ אוויר תקין, וגם להימנע מתוספי דלק למיניהם - הם רק יגרמו לכם לשלם יותר.

בנסיעה עירונית, חלונות פתוחים עדיפים על מזגן, ואילו בנסיעה מהירה דווקא מזגן הוא האמצעי החסכוני יותר לקירור המכונית. כדאי גם לדומם את המנוע כשממתינים למישהו במכונית, כשהעצירה היא ליותר מחצי דקה. בנוסף, רצוי למלא דלק כשקר בחוץ - בשעות הבוקר המוקדמות. כך דחיסות הדלק גבוהה יותר, ואתם מקבלים למעשה יותר אנרגיה בכל ליטר.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:
בקרוב: חובה לפרסם נתוני זיהום אוויר של מכוניות חדשות

סוזוקי אלטו - מכונית מיני עירונית מעולה

ידידותיות למי? לקחנו לנסיעת מבחן את 5 המכוניות הכי פחות מזהמות בישראל

ההיברידיות הן לא החסכוניות ביותר

לעזוב את הליסינג - ולשרוד

Comments