מנכ"ל הרכבת מזהיר: אם עבודות החשמל בקו לירושלים לא יחלו בתוך ימים - הקו המהיר לא יפעל גם ב-2018

פורסם: 27 באוק׳ 2010, 4:21 על ידי: Sustainability Org
 27.10.2010 צבי זרחיה

"הרכבת לירושלים חייבת לפעול על חשמל, ואם בימים אלו לא יחלו לחבר את הקו לחשמל - הרי שבתחילת שנת 2018 תהיה מסילה, תחנות ומנהרות אך הרכבת לא תפעל בגלל ההתנגדויות הרבות לחשמל" - כך הזהיר היום מנכ"ל רכבת ישראל, יצחק הראל, בדיון בוועדה לביקורת המדינה.

הראל הדגיש כי יש קבלנים-זוכים שעובדים כבר לאורך כל הקו, שחלק ממנו בנוי עד לטרון. לדבריו, בתחנה הסופית, מול התחנה המרכזית בעיר, כבר נחפרו 40 מטר וכן 20 מטר נוספים של מנהרות אוורור. בסופו של פרויקט, התחנה תיבנה בעומק של כ-80 מטר. הראל ציין כי הרכבת איננה חוסכת ושומרת על הנוף בכל מקום.

יעקב גנות, מנכ"ל משרד התחבורה, הבטיח לעמוד בלוח הזמנים. לדבריו, העבודה מתבצעת במלוא הקצב, ובסוף שנת 2017 יתחיל הקו כבר לפעול.

גנות והראל התייחסו לתביעת חברי הכנסת להקים תחנה במבשרת ציון. הראל דחה את התביעה, לדבריו, בגלל ההכרח להקים תחנה מאוזנת, מול הקו כולו - המצוי בשיפוע. גנות הסביר כי מתוכננות שתי תחנות נוספות בבירה לקו המהיר, וכי הוא יעלה בפני שר התחבורה ישראל כ"ץ, את הצעתם ובקשתם של תושבי מבשרת להמשיך את הרכבת הקלה בירושלים עד למבשרת.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון (קדימה), הזהיר כי אסור לגרום לתושבי פרוזדור ירושלים ומבשרת לבצע קניות, עסקים ובילויים בשפלה, במקום בבירה. "כמו שהקו מתל אביב לחיפה פיתח את חיפה ואת הערים בשרון, כך חייב הקו לירושלים להתחשב בערי הסביבה, ולשמש תחליף זמין ומהיר לשימוש בכלי הרכב הפרטיים".

לדברי חסון, "כל עיכוב בפתיחת הקו גורמת לעלייתם של עוד ועוד כלי רכב נוספים על הכביש, ואין פגיעה בסביבה גדולה יותר מזיהום האוויר הזה".

ח"כ עדנה אדטו (קדימה) טענה אף היא כי הפרויקט מתעלם מההכרח להקים תחנה למבשרת ציון ול-200 אלף תושבי מטה יהודה. זאת, בנוסף לפגיעה בצבאים בגלל העבודות בנחל ארזים והאבק הנגרם לדבריה, כתוצאה מחפירתם של אלפי טונות עפר והזורם לריאות תושבי מבשרת.

גם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) הזהיר כי פזיזות בפרויקטים תגרום לאובדן ערכי נוף, טבע וחי. לדבריו אסור לתכנן לטווח הקצר, אלא לטווח של 40 שנה. הוא הגדיר את עצמו כ"כיפה ירוקה", והבטיח לעקוב אחרי הכנסת השיקולים האקולוגים בפרויקט הרכבת. אברהם שקד, נציג החברה להגנת הטבע, הצהיר כי הם אינם מתנגדים לחשמול הקו לירושלים וכי ברור להם שקו הררי שכזה, לא יוכל לפעול אלא בחשמל. אליהו חסון, לשעבר מנכ"ל משרד התחבורה ונציג עיריית מבשרת ציון, טען כי בתכנון הקו נגרמו טעויות רבות, ביניהם הקמת תחנה אחת בלבד בירושלים - העיר הגדולה בישראל כיום. הוא ציין כי בתל אביב וחיפה, בהן מתגוררת אוכלוסיה פחותה בהרבה - יש בכל אחת כבר ארבע תחנות. גם הוא טען כי ניתן ללמוד מקווי רכבת באירופה, ולבנות בכל זאת תחנה נוספת לתושבי מבשרת-ציון.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

סוגרים את הקניון: הדחפורים עלו על הרי ירושלים

בקרוב: רכבת ישראל תתיר הכנסת אופניים לקרונות

Comments