משרד התשתיות ביקש ממכון התקנים לא לאפשר טעינה ביתית של הרכב החשמלי

נשלח 11 באפר׳ 2011, 9:49 על ידי Sustainability Org

מנהלת אגף התקינה במכון: "זה בעייתי גם ברמה הבינלאומית ויכול להביא לעתירה לבג"ץ"

11/4/2011, מאת דניאל שמיל

המכוניות החשמליות עוד לא הגיעו לישראל, אך המלחמה על הדרך בה ייטענו נמצאת בעיצומה. משרד התשתיות פנה באחרונה למכון התקנים וביקש לשנות את התקן, כך שלא תתאפשר טעינת מכוניות מהשקע הביתי, גם אם המכונית תצויד במתקן לשמירת רציפות ההארקה.

שיטות הטעינה מחולקות לארבעה מצבים - Mode 1 הוא טעינה פשוטה מהשקע הביתי, גם ב-Mode 2 נטענת המכונית מהשקע הביתי, אך עם תיבה לשמירת רציפות ההארקה, כלומר למניעת התחשמלות. Mode 3 הוא טעינה מנוהלת, כפי שמציעה בטר פלייס ו-Mode 4 מתייחס לטעינה תעשייתית במתח גבוה.

בסוף 2010 פירסם משרד התשתיות את התקן הישראלי, שמאפשר טעינה במצב 2 ובמצב 3, ומעט אחר כך פירסם משרד התשתיות את עקרונות המדיניות שלו, לפיהם רק טעינה מנוהלת תהיה מותרת בישראל. כעת פונה המשרד למכון התקנים ומבקש ממנו להוציא את מצב 2 מן התקן.

הלן עטרות, מנהלת אגף התקינה במכון התקנים, אמרה כי "אף גוף לא התנגד לתקן שפורסם, חוץ ממשרד התשתיות. ניתנה לו אפשרות להגיש ערעור, אותה הוא לא ניצל. עכשיו הוגשה בקשה לשנות את התקן לגמרי". מכון התקנים מאמץ עמדה נייטרלית בדיון על התקן, שאמור לשקף את עמדתם של בעלי העניין השונים, אך עטרות מבהירה כי אימוץ תקן שונה מן העולם אינו מקובל. "אין מדינה אחת שאוסרת את מצב 2. זה יהיה בעייתי גם ברמה הבינלאומית ויכול להביא גם לעתירה לבג"ץ". עם זאת, לטענת עטרות, "משרד התשתיות יכול לאמץ רק חלק מהתקן ולא לאפשר את כולו בחוק".

למחלוקת הטכנית על חקיקה יש משמעות רבה לצרכנים העתידיים של רכב חשמלי. מצב 2 מאפשר לחבר מכונית חשמלית לכל שקע ביתי, וכך יוכלו היבואנים למכור מכוניות חשמליות ישירות לצרכנים, בהתבסס על תעריפים נמוכים. מצב 3, בו תומך משרד התשתיות, יחייב כל בעל רכב חשמלי להתקשר עם ספקית טעינה, כמו בטר פלייס, ולשלם תעריף שעשוי להיות יקר יותר. כך אפשר יהיה להפריד בין חשמל לצריכה ביתית וחשמל לתחבורה, ולהטיל מיסוי על האחרון, כתחליף לבלו המוטל על דלק.

ממשרד התשתיות נמסר בתגובה: "לדעת מהנדסי מינהל החשמל במשרד התשתיות הלאומיות, טעינת רכב במצב 2 אינה עולה בקנה אחד עם כללי הבטיחות הנדרשים ממתקני חשמל מסוג זה, ולפיכך, לצורך שמירה על בטיחות המשתמשים ועוברי האורח, סבור המשרד כי יש לבצע את הטעינה במצב 3".

שי אגסי ועוזי לנדאו
שי אגסי ועוזי לנדאו
צילום: עופר וקנין


כתבות קשורות:
דו"ח בינלאומי: חזון המכונית החשמלית רחוק; לא הוכח ככלכלי
בטר פלייס פרסמה מחירון ללקוחותיה בדנמרק - האם אלה המחירים שיהיו בישראל?
כמה יעלה הרכב החשמלי של בטר פלייס לצרכן הפרטי?
Comments