אם יש לך שמש: המונית הסולארית נפרדת

נשלח 10 בנוב׳ 2011, 0:53 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 10 בנוב׳ 2011, 0:55 ]

רגע לפני שהיא עוזבת את הארץ, עלתה המונית לירושלים. האם חוזה המכונית, לואיס פאלמר, יביא שינוי לישראל? יומן מסע - פרק ג'

צור משעל | 8/11/2011 14:28
תגיות: מונית סולארית, אנרגיה סולארית
פרק א': להצית את הדמיון - המסע הסולארי עם המונית
פרק ב': תקועים בצומת מורשה: המסע לישראל סולארית

המסע של המונית הסולארית בישראל מתקרב לסיום, בקרוב לואיס פאלמר ימשיך למדינות נוספות, הביקור הקרוב שלו יהיה בהודו. מדי פעם הוא יחזור אל ביתו בשוויץ. זהו אורח החיים של האיש המיוחד הזה, הוא רואה את עצמו כאדם עם שליחות. פאלמר הניע בישראל תהליך אשר חייב להימשך. ישראל צריכה אנרגיה סולארית, זה ברור כשמש בצוהרי היום.

בירושלים המונית הסולארית השתתפה בפתיחת פסטיבל אקולנוע, ובכנס ירושלים של החברה להגנת הטבע אשר התקיים אתמול (ב'). היום (ג') היא כבר הגיעה לכנסת, ונפגשה עם חברי השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת בראשות ח"כ דב חנין, ועם יו"ר הכנסת, רובי ריבלין.
צילום: פלאש 90
המונית הסולארית בירושלים צילום: פלאש 90
 
כולם תומכים באנרגיה סולארית. ראינו זאת גם ברחובות בהם פגשנו מאות אזרחים, גם בכנס ירושלים שם הביעו המומחים את אהדתם לאנרגיה זו. אז למה זה לא קורה? המדיניות הרשמית של ישראל בתחום הסולארי מאוד ברורה ונחושה, אנחנו נחכה. ישראל, המדינה אשר הובילה את העולם בתחום האנרגיה הסולארית בשנות החמישים, כשהיינו עניים אך חלוצים, ממתינה לטכנולוגיה חדשה. נמתין ששאר העולם יעקוף אותנו, נמתין עד שמאגרי הגז הטבעי יגמרו, נמתין עד ששינוי האקלים ייצא משליטה,  נמתין.

אנשי האוצר, ודאי, אומרים לעצמם, בשביל מה אנחנו צריכים את הכאב ראש הזה? להוביל את העולם בתחום שיכול לקדם אותנו בצורה חסרת תקדים, בייצור טכנולוגיה שכל העולם זקוק לה? מי שכן מאמין ביכולות שלנו הוא האדם אשר בגללו/בזכותו, תלוי מאיזה צד מסתכלים על זה, נולד המסע לישראל סולארית. את תום פרידמן, מן הניו-יורק טיימס, פגשתי בוועידת קופנהגן. לשמחתי הוא הסכים להעניק לי ראיון, אני מניח שמה ששכנע אותו היה שאמרתי לו שאני כותב עבור nrg מעריב.
 
יש חדש
הראיון עם תום פרידמן הוליד את הקמפיין. שאלתי אותו מה לדעתו תפקיד מדינת ישראל במערכה העולמית המתמודדת עם שינויי האקלים. התשובה שלו הייתה מאוד בהירה ופשוטה, ישראל צריכה להוביל את העולם באנרגיה הסולארית. זו האנרגיה שתשחרר אותנו מן הנפט. יש לכם את השמש, יש לכם את הידע, ויש לכם את האנשים בעלי היוזמה שיכולים לעשות את זה. מאז אותו יום אני הרבה יותר אופטימי. אני יודע שיש לנו מה לתרום לעולם, ואני יודע שאם נרצה זה גם יקרה.

אולם מה שחסר לנו בישראל, זה רק דבר אחד. חסר לנו את תום פרידמן. ואני לא מתכון שאני רוצה שתום פרידמן יעשה עלייה. חסר לנו דיון ציבורי בנושא האנרגיה. המסע לישראל סולארית והביקור של פאלמר בישראל הביאו בפעם הראשונה את הנושא הזה אל מחוץ למדורי הכלכלה והערוצים הירוקים.

הציבור בכל רחבי הארץ פגש לראשונה את האנרגיה החינמית הזו, שאנחנו כמעט ויתרנו עליה. מעכשיו אנחנו מוציאים את הדיון מחדרי החדרים של משרד האוצר, אל האור. זו יריית הזינוק אשר נועדה לעורר עיתונאים שיבדקו את הנושא, לעורר ארגונים סביבתיים שיגידו מה חשוב להם בתחום האנרגיה.

כמו הרבה נושאים אחרים - דיור, בריאות ורווחה -  השארנו את ההחלטות בנוגע לאנרגיה שלנו לחסדי מדיניות המבוססת על כוחות השוק בלבד. כמו בהרבה מקרים אחרים, הניסיון הזה נכשל. האנרגיה הסולארית, ההבטחה הגדולה ביותר שלנו, תקועה כרגע. אף אחד לא יודע כיצד לחלץ אותה. אנחנו אלה שמשתמשים באנרגיה הזו, רוצים להכין את הקפה שלנו, להגיע איתה לעבודה, לחיות את חיינו. ואנחנו רוצים לחיות וליהנות! לכן אנחנו אלה שצריכים לקבוע איזו אנרגיה תשמש אותנו. יש חדש תחת השמש!

יוצר המונית הסולארית הגיע לארץ במסגרת קמפיין "המסע הסולארי" של עמותת אקולנוע והמועצה לישראל יפה. הכותב, צור משעל, הוא מנכ"ל עמותת אקולנוע שתציג את סרט המסע של פאלמר בפסטיבל אקולנוע

לכתבה באתר nrg
Comments