המלחמה על הרכבת: שר האוצר פנה לנתניהו - ותוכנית "נתיבי ישראל" קוצצה דרמטית

פורסם: 20 בפבר׳ 2010, 22:30 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 באוג׳ 2012, 5:49 ]
 | 21.2.2010 מאת מוטי בסוק

>> מתוך שמונה פרויקטים של הנחת מסילות רכבת שנכללו בתוכנית "נתיבי ישראל" שיזם ראש הממשלה בנימין נתניהו יבוצעו במקרה הטוב רק ארבעה - כך נקבע בישיבה שקיים נתניהו ביום חמישי שעבר עם שר האוצר יובל שטייניץ ושר התחבורה ישראל כץ. ככל הנראה, הפרויקטים שייצאו לפועל הם חשמול חלק מקווי הרכבת המרכזיים כיום, מהלך שבמשרד ראש הממשלה מייחסים לו חשיבות רבה, וסלילת קווי רכבת חדשים שיחברו בין עכו לכרמיאל, רכבת העמק והרכבת המזרחית.

בתחום הכבישים נותר פרויקט גדול אחד - הארכת כביש חוצה ישראל - שבמקרה הטוב יבוצע רק באופן חלקי. הכביש יוארך או דרומה, עד צומת משאבי שדה, או צפונה עד צומת כברי. אם הכביש יוארך צפונה, הוא לא יגיע, כפי שתוכנן תחילה, לקרית שמונה. כן יבוצע שדרוג של כמה כבישים בצפון (עכו-עמיעד, עפולה-קדרים) ובדרום. כבר כעת ברור כי הבטחת נתניהו לחבר באמצעות רכבות מהירות את קרית שמונה בצפון ואת אילת בדרום למרכז ישראל לא תצא אל הפועל. כך גם סלילת הרכבת לצפת ולטבריה. גם התוכנית לחבר חלק גדול מיישובי הגליל והדרום לרכבת תיגנז. קווי רכבת העמק והרכבת המזרחית, אם אכן ייסללו, לא יגיעו ליעדים שהובטחו. ספק אם רכבת העמק תגיע לבית שאן. הרכבת המזרחית תגיע מלודדרך ראש העין וכפר סבא לחדרה, במקביל לכביש מספר 6, וכנראה לא תמשיך צפונה לכיוון עפולה.

מקורות שהיו מעורבים בתוכנית אמרו אתמול כי מה שהיתה אמורה להיות תוכנית הדגל של נתניהו בתחום התשתיות בקדנציה השנייה שלו כראש הממשלה, הופכת למיני תוכנית שאותה מוביל אגף התקציבים באוצר.

לישיבה המכרעת ביום חמישי שעבר הגיע ראש הממשלה, כמו שר האוצר ושר התחבורה, עם שני יועצים בכירים. הישיבה היתה מתוחה מאוד בחלק ניכר מהדיון. בחלק מהישיבה נערך דיון סוער בין שניים ממקורבי ראש הממשלה, יועצו הכלכלי הבכיר, אורי יוגב, העומד מאחורי התוכנית הגדולה, ושר האוצר שטייניץ, המתנגד לה.

בדבריו ציין שטייניץ את העלות הגבוהה של תוכנית יוגב, 83 מיליארד שקל לפי אגף התקציבים באוצר, 51 מיליארד שקל לפי הערכת יוגב. הוא ציין כי גם את התוכנית תתפרש על פני 10-15 שנים, העלות התקציבית השנתית שלה תהיה גדולה מאוד. לפיכך, הדגיש, לא רק שייאלץ להצביע נגד תוכנית יוגב, אם תגיע לממשלה, אלא גם ייאלץ ציבורית לצאת נגדה.

האחריות התקציבית, ציין שטייניץ, היא לא של יוגב אלא של שר האוצר. בפנותו לראש הממשלה אמר שטייניץ כי יוגב נותן עצות, אבל הוא לא רואה את כל המשמעויות התקציביות שלהן ואת ההשלכות שלהן על מערכות החינוך, הבריאות והרווחה.

שטייניץ, שהאריך בדברים, הסביר כי בקרוב יתחיל משרדו להכין את תקציב המדינה ל-2011 ול-2012. לדבריו, קיים כבר עתה מחסור ניכר במשאבים. יתר על כן, על סדר היום עומדות דרישות של שרים לשינוי משמעותי בסדרי העדיפויות, שמשמעותן הכספית גדולה.

בפנותו לנתניהו אמר שטייניץ כי כשזה יקרה ראש הממשלה יפנה אליו - ואז אורי יוגב לא יהיה בשטח. שטייניץ נקב בתג מחיר לכל פרויקט מהפרויקטיים שהזכיר יוגב, כדי לחזק את טיעוניו. הוא דחה כל ניסיון של משתתפים בישיבה להגיע לפשרה עם יוזמות יוגב.

באחד משלבי העימות, כשנדמה היה כי אגף התקציבים באוצר השיג את מטרתו והתוכנית עומדת לרדת לחלוטין מעל הפרק, נכנס לתמונה שר התחבורה, ישראל כץ. כץ, הפרגמטיסט, הציע לרדת מתוכנית הגדולה של נתניהו ויוגב, בטענה שאינה מעשית ויש בה פרויקטים מיותרים ואפילו לא מובנים. לדבריו, יש להתרכז בתוכנית מצומצמת אבל ישימה, בעלות של עד 20-30 מיליארד שקל מתוך מטרה אמיתית לבצע אותה.

עמדתו של שטייניץ נתמכה על ידי ראש אגף תקציבים, אודי ניסן, ועל ידי סגנו לנושאי תחבורה, עמית לנג, שטען כי רכבות אינן אמצעי תחבורה יעיל. בדיונים קודמים טען אגף התקציבים כי התוכנית היא מגלומנית ובזבזנית. מנגד נטען כי האוצר התנגד לכל הפרויקטים הגדולים בתחומי התשתיות - כולל כביש מספר 6, נתיבי אילון, רכבת ישראל והתפלת מי ים.

בתום הישיבה ביום חמישי החליטו נתניהו, שטייניץ וכץ, בניגוד להבטחות המוקדמות, שלא להעלות לדיון והצבעה בישיבת הממשלה החגיגית היום בתל חי את עניין רפורמת התחבורה הגדולה והשאפתנית. השרים וראש הממשלה החליטו להמשיך בשבועות הקרובים, ואולי בחודשים הקרובים, בדיונים המשותפים בין משרדי ראש הממשלה, האוצר והתחבורה על מתווה המיני-תוכנית.

כמו כן נקבע כי צוותים משותפים למשרד ראש הממשלה, אגף התקציבים באוצר ומשרד התחבורה, יעבדו על תוכנית של מיני רפורמה בתחבורה בשנים הקרובות, שתתמקד בכמה פרויקטים בתחום הרכבת והכבישים. התוכנית תוצג, כשתגובש, כולל תכנון מפורט, בפני פורום ראש הממשלה, ושרי התחבורה והאוצר. לא נקבע מועד להצגת התוכנית ולמועד בו תוצג בממשלה.
 

כתבות קשורות:
 

Comments