כביש 1 החדש: ללא פיתולים או עליות - אך גם ללא נת"צ

פורסם: 21 ביוני 2013, 4:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 ביוני 2013, 4:03 ]

נתיבי ישראל הציגה את התוכניות לכביש החדש - הפקקים יתקצרו והדרך תהפוך למהירה יותר, אך לא ייבנה מסלול לתחבורה ציבורית ■ הפרויקט, שעלותו 2.5 מילארד שקל, צפוי להסתיים בראשית 2017

מאת דניאל שמיל, 12/6/2013

חברת נתיבי ישראל הציגה היום (ד') את התוכניות לכביש מס' 1 החדש, משער הגיא לירושלים, בו יוחלפו הסיבוב והעליות התלולות במערכת של מנהרות גשרים ומחלפים ליציאה וכניסה מהירה מהכביש. בפרויקט, שעלותו 2.5 מילארד שקל, ייסללו 16 ק"מ של כבישי תלת-מסלולי, עם שוליים רחבים, והוא צפוי להסתיים בראשית 2017.

התוכנית כוללת הקמת מערכת מסועפת של גשרים ומנהרות וכן שלושה מחלפים חדשים בנווה אילן, חמד והראל. גשר הראל הישן, שנבנה לפני עשרות שנים, יבוטל, ובמקומו יכרו שתי מנהרות באורך של כ-700 מטר שיעברו מתחת לרכס הראל. סמוך למחלף החדש יוקם מסוף תחבורה ציבורית שישרת את הנוסעים לירושלים ולתל אביב. במסגרת התוכנית, יבוטל קטע הכביש המסוכן בסיבוב מוצא ובמקומו יוקמו שני גשרים מקבילים בני שלושה נתיבים, באורך של כ-800 מטר, שיתנשאו מעל עמק מוצא.

לדברי שר התחבורה, ישראל כץ, "הפרויקט מוגדר כפרויקט לאומי, החיבור לירושלים אינו אופייני לחיבור בין מוקדי אוכלוסיה לעיר הבירה בעולם. בגלל חשיבות הדרך לירושלים, הושקעה הרבה מחשבה בצמצום תופעות הלוואי תוך כדי סגירת כביש. אפילו הפעלה מתוגברת של קו הרכבת הקיים לירושלים. אנחנו בוחנים אפשרות להוביל מטענים בקו זה. העבודה צפויה להסתיים בתוך שלוש וחצי שנים, ואז תישקל העלאת המהירות בהתאם לתנאי הכביש. אני בעד כבישים טובים, שמאפשרים לנסוע במהירות מתאימה".

כץ הוסיף כי "שמרנו על המסגרת הכללית בתקציב, אבל רציתי להגביר את העבודות ולהמשיך קדימה. בינינו, גם לקבוע עובדות בשטח. מה שלא יוצא לדרך, חוזר פתאום לדיון. המשמעות של חיזוק ירושלים כעיר בירה הוא חשוב".

בימים האחרונים התפרסמו שני דו"חות, של מרכז המידע של הכנסת ושל מרכז אדוה, לפיהן סלילה והרחבה של כבישים אמנם מסייע לפקקים בטווח הקצר, אך בטווח הארוך מעודד את השימוש במכוניות פרטיות ומגביר את הפקקים. כץ השיב לטענות אלה באומרו כי "הרכב הפרטי אינו אויב של התחבורה הציבורית. אנחנו נשאף לפיתרון בתחבורה ציבורית בשעות העומס, אבל חשוב לאפשר גם תנועת מכוניות"

עם זאת, אחד האמצעים לעידוד תחבורה ציבורית דווקא נדחה. ל-TheMarker נודע כי בשלב הראשון, לא יהיו נתיבי תחבורה ציבורית בכביש החדש, וגם התוכנית לנתיב אגרה בכניסה לירושלים בוטלה. נושאים אלו יישקלו שוב כשנתיים אחרי פתיחת הכביש, בהתאם לעומסי התנועה. יצוין כי פתיחת הכביש, במקביל לחנוכת קו הרכבת המהירה לירושלים, עלול לפגוע בתדירות השימוש ברכבת החדשה.

שי ברס, מנכ"ל חברת נתיבי ישראל (מע"צ לשעבר) אמר באירוע כי "כיום, הכביש אינו בטיחותי, חלקו ללא שוליים והנראות לא טובה. למעשה, נבנה כביש חדש. לפי התחזית, אם הכביש לא יורחב, הוא יהפוך למגרש חנייה אחד גדול עד 2030". ברס הוסיף כי אתרי מורשת, כמו המשוריינים לצד הכביש, יישמרו וגם ייעשה מאמץ להתחשב בנוף, עם שמירה על צמחים ושימוש בתאורה שאינה מסנוורת בעלי חיים ליליים.

במשרד התחבורה אמרו בתגובה כי כביש מהיר וממוחלף לא צריך נת"צ בשלב זה, כיוון שלא צפויים בו פקקים, והוסיפו כי בכניסה לירושלים יישמר נתיב התחבורה ציבורית. כמו כן, גם בכביש 443 ייסלל נת"צ.

הפרויקט מחולק לחמישה מכרזים - ארבעה כבר בביצוע ואחרון, הנוגע לקטע שבין מחלף חמד לגינות סחרוב, נמצא בהליך מכרזי. זהו מכרז בעלות של חצי מיליארד שקל שנדחה בשל גיבוש התקציב.

במקביל להצגת התוכניות לכביש החדש, הציגו במשרד התחבורה את התוכניות להקלת עומסי התנועה, הצפויים במהלך העבודות. האמצעי העיקרי לכך יהיה הכביש הנוסף לירושלים, 443, שיורחב וישודרג החל מהשבועות הקרובים. בשדרוג הכביש יתווסף נתיב שלישי בחלק מהקטעים שיוקדש לתחבורה ציבורית בלבד. חברת נתיבי ישראל תפעיל רכבי חילוץ לאורך הכבישים 1 ו-443 כדי למנוע פקקים בשל מכוניות שייתקעו. גם עמדות בידוק בטחוניות על כביש 443 אמורים לשפר את זרימת התנועה בו.

אבל הבשורה האמיתית היא חניון "חנה וסע" במצפה מודיעין, שיאפשר לנהגים להשאיר את המכוניות שלהם ולהגיע בשאטלים לירושלים. בקרוב יפורסם המכרז להפעלתם. בנוסף, גם קו 100 בין חניון שפירים לירושלים יתוגבר. לאורך הכבישים יוקמו שלטים אלקטרוניים עם עדכוני תנועה.

לכתבה בדהמרקר
Comments