מחליפים מהלומות: אור ירוק נגד השר, ולהיפך

פורסם: 26 בפבר׳ 2011, 23:57 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בפבר׳ 2011, 0:06 ]
מנכ"ל עמותת אור ירוק תקף היום (ב') את שר התחבורה, ישראל כץ, וטען כי הוא האחראי לעליה במספר הרוגי התאונות השנה. השר כץ לא נותר חייב, הבהיר כי מבחינתו מדובר בקמפיין פוליטי מניפולטיבי
חיים זרזר, 27/12/2010

מאבק אמיתי בתאונות דרכים, או מלחמה פוליטית שהציבור משמש לה במה? במסיבת עיתונאים שערכה הבוקר עמותת אור ירוק, תקף מייסד העמותה, אבי נאור, את שר התחבורה ישראל כץ, והאשים אותו כי התנהלותו הכושלת היא הסיבה לעליה הניכרת במספר ההרוגים בתאונות דרכים בכבישי ישראל השנה. "לשר התחבורה נוח להתחמק מלהציב יעדים ולעמוד בהם", אומר נאור. שר התחבורה לא איחר להגיב. באירוע שנערך כשעתיים מאוחר יותר, בנתיב האגרה החדש בכניסה לתל-אביב, אמר כי "מדובר בקמפיין פוליטי מניפולטיבי. הדרך והסגנון (של הקמפיין נגדי, ח.ז) מראים כי מדובר בניסיון לפגוע, וזה דבר שלא יעשה", אמר כץ.

"לא מאבק אישי עם השר"

בעמותת אור ירוק הזכירו הבוקר מספר סיבות, שגרמו לטענתם לכישלון הגדול בנושא הבטיחות בדרכים, ובהן הקטנת תקציב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בכמה עשרות מיליוני שקלים, וזאת למרות עליה בתקציב משרד התחבורה. באור ירוק טוענים כי המשרד אינו מעביר את התקציב הנדרש לרשות לבטיחות - גוף שאמור לעשות בכסף שימוש על-פי תוכנית סדורה. באור ירוק גם מאשימים את השר בעיכוב בבחירת מנכ"ל חדש לרשות הלאומית, לאחר שהמנכ"ל הקודם התפטר. "פעילות גוף שכזה ללא מנכ"ל, משולה להתנהלות צבא ללא רמטכ"ל. הירידה בתקציב אגף התנועה במשטרת ישראל גרם לעליה במספר ההרוגים בכבישים", הוסיפו וטענו כנגד השר. 

נאור קרא לבנימין נתניהו לקחת אחריות במלחמה נגד תאונות הדרכים. "בכל המדינות שבהן נרשמה הצלחה במלחמה בתאונות, היה זה ראש המדינה שהוביל את המאבק. בידי ראש המממשלה הכוח לשנות את הגרף הנורא", אמר. שמואל אבואב, מנכ"ל העמותה, תלה את הצלחתן של מספר מדינות בצמצום נזקי תאונות הדרכים ביישום תוכניות מקיפות, זאת בעת שרק שליש מהמלצות ועדת שיינין התקבלו. בהתייחסו לקמפיין התוקף באופן חסר תקדים את שר התחבורה, אמר אבואב כי לא מדובר במאבק אישי. "מי שצריך לקחת אחריות, שייקח", אמר.

"מדובר בקמפיין פוליטי"

שר התחבורה, ישראל כץ, התארח כשעתיים מאוחר יותר באירוע השקת נתיב האגרה החדש, ולא החמיץ את ההזדמנות להגיב להאשמות אור ירוק. "מדובר בקמפיין פוליטי מניפולטיבי. הדרך והסגנון מראים כי מדובר בניסיון לפגוע, וזהו דבר שלא יעשה", אמר. כץ הוסיף כי בניגוד להתקפות הבוטות על שלטי חוצות ובכלי התקשורת, לא שמע עדיין דברים קונקרטיים מאור ירוק, ולכן אין מנוס מהמסקנה כי מדובר בקמפיין לכל דבר ועניין.

בתגובה להאשמות אור ירוק, אמר השר כי ההפחתה בתקציב הרשות באחריות פקידי האוצר, וכלל אינה קשורה אליו. עוד ציין כי מעולם לא אמר שהנהגים הם אשמים בלעדית במצב תאונות הדרכים, אם כי הבהיר כי לא "הממשלה נהגה במקום הנזירות, ולא הממשלה נהגה בקטנוע".

לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:

Comments