המכות שמביא עלינו השימוש ברכב הפרטי

פורסם: 30 במרץ 2010, 13:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 באוג׳ 2010, 2:56 ]

פסח הוא זמן ראוי להרהר בכך שבעשרות השנים האחרונות עבדים היינו למכונית שלנו, ולהיזכר שאפשר ורצוי להפחית את התלות בה. איתמר כהן מונה את המכות שמביא עלינו השימוש המוגזם ברכב הפרטי

איתמר כהן | 30/3/2010 20:46 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חג הפסח מגיע, זמן מצויין להזכיר מהן המכות שמנחית עלינו השימוש הנרחב בכלי רכב פרטיים בארץ. על פי דו"ח הוועדה למיסוי ירוק, עודף השימוש ברכב פרטי בארץ גורם לנזקים כלכליים המסתכמים בשישה אחוזים מהתוצר:
אגזוז מעשן.
אגזוז מעשן. צילום: פלאש 90

זיהום אוויר - שגורם לתחלואה ולתמותה.

פקקים - שגורמים לאובדן שעות עבודה למשק.

אובדן שטחים פתוחים - כבישים, ובעיקר מחלפים, הם זללני שטחים אדירים. כל מחלף מיותר גוזל שטח עצום, בסדר גודל של קמ"ר או יותר, שהיה יכול לשמש למטרות אחרות, מועילות יותר – אם כשטח פתוח או כשמורת טבע, ואם לצורך בנייה למגורים.

תאונות דרכים - שגורמות לנזק עצום, בנפש וברכוש.

פרבור - עודף השימוש ברכב פרטי מעודד מעבר של אזרחים לגור בישובים צמודי קרקע מחוץ לעיר (ישובים, שתושביהם תלויים כמעט לחלוטין ברכב הפרטי), דבר שגורם לניכור חברתי ולהרס מרכזי הערים. על פי סקר שערך משרד השיכון, הפרבור פוגע קשות בערים בפריפריה, כמו באר שבע וערד.

השמנה - השימוש ברכב הפרטי על חשבון ההליכה ברגל והרכיבה באופניים גורם לעלייה משמעותית בכמות הסובלים מעודף משקל ומחוסר בפעילות גופנית. ישנם מחקרים המוכיחים כי ילד שמגיע לבית הספר ברגל או באופניים, במקום להיות "מוקפץ" ברכב של ההורים, נהנה משיפור בדימוי העצמי, פיתוח קשרים חברתיים ואימוץ הרגלי פעילות גופנית כבר בילדות.

רעש - חשיפה מתמשכת לרעש נחשבת לגורם הפוגע באיכות החיים ולטווח ארוך גם בבריאות. אזרחים שגרים ליד עורקי תנועה ראשיים נאלצים לסבול ממפגעי רעש כבדים.

זיהום מי התהום - המים שנשטפים מכבישים מכילים חומרים רעילים ומסוכנים – שמחלחלים, ומזהמים את מקורות המים שלנו.
אפשר גם אחרת
הדעה המקובלת בקרב המומחים היא, כי הפתרון לבעיות הקשות שציינתי למעלה טמון בשילוב של ריסון הנסיעה ברכב פרטי ועידוד התחבורה הציבורית.

הסרט המעולה "אגדה אורבנית", ממחיש כיצד ערים שונות בעולם הצליחו להקטין באופן דרסטי את הנסועה ברכב הפרטי, וזאת תוך שימוש באמצעים פשוטים וזולים להפליא: הקפדה על נתיבי תחבורה ציבורית יעודיים, מערכת מידע נוחה ויעילה לנוסע, תכנון נכון ויעיל של הקווים ועוד.

לאלה ניתן להוסיף אמצעים כמו עידוד עבודה מהבית ושיתוף נסיעות, שמאפשרים הפחתה נוספת בנסיעה ברכב הפרטי.

פסח הוא זמן ראוי להרהר בכך, שבעשרות השנים האחרונות "עבדים היינו" לרכב הפרטי, ולהיזכר שאפשר ורצוי להפחית את התלות המוגזמת בו ולהגדיל השימוש באלטרנטיבות הידידותיות יותר לאדם ולסביבה.
 

כתבות קשורות:
Comments