שולי הכביש בין נתניה להרצליה יהפכו לנתיב תחבורה ציבורית

פורסם: 27 באוג׳ 2012, 12:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בספט׳ 2012, 4:15 ]

במסגרת ניסוי שיתחיל עוד כשבוע האוטובוסים יוכלו לנסוע בשולי הכביש בין 6 וחצי ל-9 וחצי בבוקר ■ הניסוי יימשך כחצי שנה

מאת דניאל שמיל, 27/8/2012
 
בעוד כשבוע ייפתח נתיב תחבורה ציבורית (נת"צ) בין נתניה לכפר שמריהו, אך כדי לפתוח אותו כמעט ולא נדרשו עבודות בכביש מאחר שהחברה הלאומית לדרכים הפכה את השול הימני של הכביש לנת"צ במסגרת ניסוי משותף עם משרד התחבורה. הניסוי, שיימשך חצי שנה, יאפשר לאוטובוסים לנסוע בשול בין השעות 6 וחצי ל-9 וחצי בבוקר, וכך לעקוף את אחד מהכבישים הגדושים בישראל. ייתכן כי בעתיד יורחבו שעות הנסיעה בנת"צ. לנהגי מכונית פרטית השימוש בשול יהיה אסור במשך כל שעות היום.

העבודות שהפכו את השול לנת"צ כללו את הרחבת השול, קרצוף וריבוד הכביש, התקנת מעקות בטיחות גבוהים, סימון מסלולים, שדרוג מדרכות ואבני שפה והתקנת שילוט מיוחד.

אורכו של הנת"צ בין מחלף פולג לצומת כפר שמריהו הינו כ-12 קילומטרים, ובתוך מספר חודשים הנת"צ יוארך עד מחלף הסירה, כשבהמשך הוא יוארך עד לצומת גלילות ויחובר לנת"צ הקיים בתל אביב, דרך מרכז השלום ורחוב המסגר, עד לרחוב לה גוורדיה.

לפי הערכות, הנת"צ יאפשר לקצר את משך הנסיעה של התחבורה הציבורית ב-20%. כמו כן, הוא יאפשר להגדיל את מספר האוטובוסים בשעות העומס ב-10% לפחות.

שר התחבורה, ישראל כץ, הבטיח כי המודל ייושם בכבישים נוספים, ואמר כי "החלטנו ליצור עדיפות של ממש לקווי האוטובוסים, בתקווה שקיצור זמני הנסיעה יתרום להגדלת מספר הנוסעים בתחבורה הציבורית. אנו מאמינים כי הצלחת הפרויקט תביא למצב שבו נהגי הרכב הפרטי יבינו כי קיימת חלופה נוחה ומהירה בקטע הכביש".

מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים, שי ברס, ציין כי הניסוי מבוצע בתום סדרה ארוכה של בדיקות, תכנון מדויק לניצול רוחב הכביש, ספירות תנועה ומדידת מהירויות בשעות העומס. "יש לנו מדינה קטנה ועלינו לחשוב כל העת על פתרונות יצירתיים. למדנו על מודלים דומים שבוצעו בהולנד בהם נעשה שימוש מוצלח בנתיב ובאנגליה, בה הוחלט על פיתרון גורף ושינוי של חתך הכבישים", אמר ברס.

לכתבה בדהמרקר


עיריית הרצליה הגישה עתירה לבג"צ: נגד הפעלת נתיב תחבורה ציבורית בכביש החוף

מדובר בנתיב בכביש מס' 2, בין נתניה למחלף כפר שמריהו, סמוך לבתי תושבים בהרצליה

אתר עיריית הרצליה, 12/9/2012

בעתירה מבקשת העירייה כי לפני הפעלת הנתיב ייבחנו ההשפעות הסביבתיות ויימצא פתרון לבעיית הרעש.


עיריית הרצליה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה הגישו השבוע עתירה דחופה למתן צו על תנאי וצו ביניים נגד שר התחבורה, משרד התחבורה ומע"צ, בנושא נתיב תחבורה ציבורית בשוליים המערביים של כביש החוף, שנפתח השבוע.

מדובר בנתיב בכביש מס' 2, בקטע שבין מחלף פולג למחלף כפר שמריהו, סמוך לבתי תושבים בהרצליה, המיועד לאוטובוסים בלבד, בימי חול בלבד בין השעות 06:30-09:30. בשאר שעות היום הנתיב ישמש כשול בו לא תתאפשר נסיעת כלי רכב פרטיים. הנתיב יופעל על חשבון השול הימני מצפון לדרום בלבד.

בעתירה מבקשות העירייה והוועדה המקומית כי הנתבעים ינמקו מדוע לא תיאסר ותימנע תנועה כלשהי בנתיב התחבורה הנוסף בטרם תיבחנה ההשפעות הסביבתיות של הנתיב הנוסף ויינתן פתרון מלא לעליית מפלס הרעש המהווה מטרד כבר כיום.


הנתבעים חויבו להגיש לביהמ"ש את נימוקיהם עד יום חמישי ה-13 בספטמבר.

ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן: "לא ייתכן ששר התחבורה יקבל החלטה שלא על פי התהליכים המחוייבים במדינה דמוקרטית וללא יידוע הציבור כמקובל במנהל תקין"

לכתבה באתר עיריית הרצליה

Comments