מצלמות בנת"צ ועלייה מהדלת האחורית: החידושים בתחבורה הציבורית ב-2015

נשלח 13 בנוב׳ 2014, 13:39 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 13 בנוב׳ 2014, 13:39 ]

תקציב המדינה מגלה את התוכניות של הממשלה להשקעה בשיפור השירות של אוטובוסים ורכבות ■ הרכבת לאילת כלל לא מוזכרת במסמכי התקציב, ותכנונה לא מתוקצב עוד

מאת דניאל שמיל, 11/11/2014

רכבות קלות ומהירות לא יפעלו לפני העשור הבא, אך נוסעי התחבורה הציבורית צפויים לכמה חידושים קלים. תקציב המדינה מגלה את התוכניות של הממשלה להשקעה בשיפור השירות של אוטובוסים ורכבות. כך, למשל, בשנה הבאה צפוי להתחיל פרויקט לעלייה מהדלת האחורית, ב-20 קווי אוטובוס עתירי נוסעים בגוש דן, ירושלים וחיפה. עלייה מהדלת האחורית (וכרטוס עצמאי, במכונה) צפויים לקצר את השהות של האוטובוס בכל תחנה, וכך את זמן הנסיעה שלו.

תוכנית נוספת היא להציב מצלמות אכיפה לנתיבי תחבורה ציבורית. התוכנית קיימת כבר זמן רב, ולפני כשנה הוחלט כי העניין יהיה באחריות הרשויות המקומיות, אך כעת הדבר חוזר לאחריות המדינה, שתגבה קנסות מנהגים שנכנסים לנתיבי תחבורה ציבורית וחוסמי תחנות אוטובוסים.

תוכנית נוספת היא להצבה של שלטים אלקטרוניים עם מידע בזמן אמת בתחנות (next bus). כיום יש כ-2000 שלטים אלקטרוניים, ובשנה הבאה יותקנו 600 שלטים נוספים.  בבאר שבע, יתחילו עבודות להקמת מסלול  תחבורה ציבורית ברח' רגר.

ואולם, השינוי החשוב ביותר הוא רפורמת התעריפים של התחבורה הציבורית, שתצמצם את מספר אזורי התשלום בישראל ותפחית את מחיר הנסיעה בקווי רכבת רבים.

אלה השינויים שהנוסעים ירגישו בתחנה. שאר התקציב מוקדש לתמיכה (סובסידיות) במפעילי תחבורה ציבורית ובפיתוח תשתיות התחבורה, ובהן, בין היתר, כריית מנהרות לקו הרכבת הקלה הראשון בגוש דן, ותחילתו של פרויקט חישמול הרכבת, שעלותו הכוללת היא 17 מיליארד שקל, גבוהה יותר ב-5 מיליארד שקל מהעלות שהציג משרד התחבורה.

במשרד התחבורה ימשיכו לתכנן מערכות להסעת המונים בגוש דן, ירושלים ומטרופולין חיפה. בין היתר, מתוכנן בחיפה מסלול תחבורה ציבורית על רכס הכרמל, רכבל מתחנת לב המפרץ לטכניון, וקו Tram-Train (שילוב בין רכבת קלה וכבדה) בין חיפה ונצרת. אגב, הרכבת לאילת כלל לא מוזכרת במסמכי התקציב, ותכנונה לא מתוקצב עוד.

לכתבה בדהמרקרComments