עתירה: לפרסם דו"חות השירות בתחבורה הציבורית

פורסם: 29 בינו׳ 2012, 4:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בינו׳ 2012, 4:50 ]
מאת דניאל שמיל, 29/1/2012

התנועה לחופש המידע ותנועת מגמה ירוקה מתכוונות להגיש השבוע עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים, באמצעות עורך הדין אוריה ירקוני, בדרישה לצלם ולהפיץ את הדו"חות שעורכת חברת ריבה בנוגע לאיכות השירות בתחבורה הציבורית.

משרד התחבורה מעסיק את החברה, המודדת את איכות השירות שמעניקות מפעילות האוטובוסים בכמה קריטריונים, ובהם תדירות הקווים, עמידה בלוחות הזמנים, ניקיון, בטיחות ונגישות. הדו"חות המפורטים אינם נגישים לציבור.

בטיוטת העתירה, שהגיע לידי TheMarker מתוארת התכתבות עם משרד התחבורה, שבה הורשו העמותות לעיין בדו"חות, אך בפיקוח של פקידי המשרד ותוך איסור לצלם אותם. משרד התחבורה טוען שכדי לצלם, ולהפיץ את הד"'חות, הוא נדרש לקבל את תגובת החברות המבוקרות. אך אף שכבר בנובמבר, לפי עדות משרד התחבורה, נעשתה פנייה לחברות, תגובתן עדיין לא התקבלה. חוק חופש המידע, שעל בסיסו מוגשת העתירה, מאפשר לצד ג' רק 21 יום כדי להגיב.

אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה בעניין: "משרד התחבורה הפליא לעשות בבקשת חופש המידע לקבלת דו"חות ריבה, כאשר הוא איפשר לתנועה לעיין במידע, אך לא לצלמו. נראה שהמשרד מתקשה להבין שהמידע אינו שלו, אלא הוא מחזיק בו כנאמן הציבור. חשיפת המידע, ללא ספק, רק תחזק את אמון הציבור במשרד".

עו"ד ירקוני: "התנגדות המשרד נראית כמו ניסיון למנוע מהציבור שימוש עתידי במידע, ולא כמו עמדה לגיטימית".

משרד התחבורה מסר בתגובה שמנכ"ל המשרד אלכס לנגר, הורה על פרסום הדו"חות, וכי הפרסום יתבצע לאחר שלחברות המבוקרות תינתן אפשרות להגיב עליהם.

לכתבה בדהמרקר

 
Comments