כל האפליקציות שיעזרו לכם לשרוד את הרפורמה בתחבורה הציבורית

נשלח 5 ביולי 2011, 23:02 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 5 ביולי 2011, 23:06 ]
משרד התחבורה יזם רפורמה אך לא השכיל להשיק אפליקציה להתעדכנות בשינויים; את הוואקום ממלאות אפליקציות פרטיות - שמאפשרות להזמין מוניות, לחשב מסלולים ולחפש חניה
 
6/7/2011, מאת: רוני לוין
 
מהפכת התחבורה הציבורית בגוש דן בילבלה אלפי נוסעים. קווים בוטלו, תוואי נסיעה השתנו והציבור נשאר עם הרבה סימני שאלה לגבי איך מגיעים מנקודה א' לנקודה ב'. הנפגעים המיידים הם אנשים שאינם דוברי עברית, כמו עובדים זרים, עולים חדשים או סתם תיירים. ואולם גם דוברי עברית גילו שפיענוח מפות הקווים החסרות במידע הוא פעולה לא פשוטה.

במדינת ישראל, למרות הגידול המתמיד במספר בעלי הסמארטפונים, שצפוי כי יעלה מ-36% ל-42% בשנה הקרובה, אין אפליקציות לחברות תחבורה כמו דן, אגד ורכבת ישראל. מפתחים מקומיים שמודעים למחסור יוצרים בעצמם אפליקציות, שאמורות לעזור לנוסעים בתחומים שונים כמו הזמנת מוניות, לוח זמנים לרכבת וגם דיווח על מקומות חניה פנויים. רוב האפליקציות מתאימות למשתמשי אנדרואיד ואייפון גם יחד.

מוניות

ישנן אינספור אפליקציות מבוססות מקום המאפשרות להזמין מונית במהירות - לא משנה היכן אתם נמצאים. נוחות השימוש מתבטאת בכמה פרמטרים. לא צריך ללכת לכביש מרכזי כדי לנסות לתפוס מונית חולפת. האפליקציה יודעת היכן אתם ומציגה רק את תחנות המוניות הרלוונטיות למיקומכם הנוכחי. חלקן אפילו מחשבות את מחיר הנסיעה.

Get taxi

מדובר בחברת מוניות לכל דבר, המאפשרת הזמנת מונית בלחיצת כפתור. אין צורך להתקשר לתחנה או לדבר עם סדרן. המונית מגיעה ישר אליכם עם עדכונים על המרחק שלה מהנוסע, דגם הרכב ומספר המונית, תמונתו ושמו של הנהג ואפילו ביקורות של נוסעים קודמים. יעיל במיוחד כשמדובר באנשים שנוטים לשכוח חפצים יקרי ערך במוניות.

מחיר: חינם לאייפון, אנדרואיד, נוקיה ובלקברי

קליק למונית

אפליקציה מבית סלקום שמאפשרת להזמין מונית בלחיצת כפתור, אחרי שניטרה את מיקום הנוסע. בנוסף, היא מאפשרת לחייג ישירות לתחנת המוניות או לבטל את המונית שהזמנת בלחיצת כפתור. מכיוון שהאפליקציה מתקשרת ישירות עם המונה הלווייני של המונית עצמה, אין צורך לשלם עמלת הזמנת מונית.

מחיר: חינם לאייפון ולאנדרואיד

iTaxi

עוד אפליקציה שנותנת מענה למחפשי המונית המזדמנים. היא מזהה את המיקום בעזרת ה-GPS ומחפשת מוניות ברדיוס של שלושה ק"מ ממכם. היא מאפשרת חיפוש ידני אחר תחנת מוניות מועדפת ולנהל רשימת תחנות מועדפות.

מחיר: חינם לאייפון

מי פנוי

בניגוד לכל השאר, האפליקציה מציגה רק ארבע תחנות שנמצאות בסמיכות למיקום הנוסע. יש בה מחשבון לחישוב עלויות הנסיעה לפי יעדי המוצא וההגעה שנבחרו. היא מאפשרת לשמור הערות אישיות על תחנות שאותן אהבתם ומכילה מידע כללי על נסיעה במונית: תעריפים, תוספות מחיר על מטען, הזמנה טלפונית וכו'.

מחיר: חינם לאייפון

מונית ישראלית

מציגה את כל התחנות בקרבת מקום - עד 2 קילומטר ויותר, אם רוצים, ומאפשרת להתקשר לתחנה לבחירתכם. יש בה מונה מובנה המאפשר לבדוק את המונה של הנהג. היא מציגה מידע אודות זמנים ומרחק אופטימליים לגבי מסלול הנסיעה שנסעת, ומחירונים לנסיעות במוניות שירות או נסיעות ספיישל ללא מונה.

מחיר: חינם לאנדרואיד

אוטובוסים, רכבת ואופניים

לצערם של הנוסעים בתחבורה הציבורית בישראל, למעט חברת מטרופולין, אין אפליקציות ייעודיות של החברות לנוסעים. אגד מציעה עדכונים בטוויטר ובפייסבוק ודן מציעה מסיבות ימי הולדת באוטובוס פתוח, אך אפליקציות עדיין אין. גם החברות הקטנות יותר - קווים, סופרבוס ואפיקים - לא נושאות בשורה מיוחדת לבעלי הניידים. מי שרוצה לדעת מתי יגיע האוטובוס והיכן התחנה, מוזמן להמשיך ולשאול את העוברים והשבים או להוריד אחת מהאפליקציות הפרטיות.

הדרך היחידה שנותרה לנוסעי האוטובוסים או הרכבת שמעוניינים לקבל עדכונים או מידע, היא להתחבר בעזרת האינטרנט הסלולרי לאתרי החברות. חלקן גם מציעות עדכונים בהודעות טקסט ובמייל.

Jerubus

מספקת מידע על קווים בירושלים בלבד. המפה נכונה למאי 2011, ויש בה את הקו הניסיוני של הרכבת הקלה ו-36 קווים נבחרים המשרתים את כל שכונות העיר, עם דגש מיוחד על צורכי המבקרים המגיעים מחוץ לעיר, סטודנטים ותיירים. האפליקציה כוללת מפה, מידע על תדירות קווים, וחיפוש כתובות ואתרים מרכזיים. תמורת 99 סנט ניתן להוריד גירסה משודרגת, שמאתרת את מיקום הנוסע בעזרת GPS.

מחיר: חינם לאייפון

באס ליין

באפליקציה ניתן למצוא מידע על קווי אוטובוס ורכבות על ידי הקלדת נקודת היציאה והיעד שאליו נוסעים. היא מציגה מפה עם התחנות השונות ומאפשרת לנווט ביניהן בעזרת GPS. כיום היא נותנת מידע רק על קווי אגד.

מחיר: חינם לאייפון

TLV

אפליקציה שמאגדת בתוכה מידע על העיר תל אביב - מקומות בילוי, בתי קפה, הופעות ועוד. בין שאר השירותים, היא מציעה גם מידע לגבי קווי האוטובוס השונים העוברים בעיר.

מחיר: חינם לאייפון

Transport Droid IL

תמורת תשלום, האפליקציה הזו תספר לכם איך להגיע מנקודה א' לנקודה ב' בעזרת שאילתה פשוטה. את הנתונים היא שואבת מאתר משרד התחבורה או מאתר אגד, ומאפשרת לבדוק את זמן ודרך ההגעה בשתי האופציות הללו. משרד התחבורה מספק מידע על אוטובוסים ורכבות, בעוד שאגד מספקת מידע על אוטובוסים בלבד.

מחיר: 5.09 שקלים לאנדרואיד

Trainz

האפליקציה מאפשרת למצוא רכבת על פי תחנת המוצא והיעד. היא מחשבת את המסלול המהיר ביותר ומספקת עדכונים שוטפים ודיווחי משתמשים על עומסים, תאונות ומפגעים שונים. האפליקציה זוכרת את המסלול האחרון ובלחיצת כפתור ניתן להפוך אותו ולקבל מידע על הדרך חזרה. מתאים במיוחד לנוסעים במסלול קבוע.

מחיר: חינם לאייפון

Next Train

כל מה שצריך לעשות זה לבחור את התחנה שבה נמצאים, והאפליקציה כבר תראה את כל הרכבות היוצאות ממנה - לכל הכיוונים. במידע שניתן למשתמש יש גם מספר רציף וכיוון הנסיעה. בחירה ביעד מסוים תפתח חלון שבו יצוין המסלול והשעות שלו. שעות הרכבות שמוצגות תלויות בשעה שבה התבצע החיפוש. האפליקציה גם זוכרת את החיפושים האחרונים שנעשו.

מחיר: חינם לאנדרואיד

תל אופן

עיריית תל אביב מציעה אופניים להשכרה שמפוזרים בתחנות שונות ברחבי העיר. באפליקציה זו ניתן למצוא את כל תחנות ההשכרה, להתעדכן במספר זוגות האופניים הפנויים בכל אחת מהן, וגם להפעיל מד השכרה שמתריע כשהזמן חולף ומחיר ההשכרה עומד להשתנות לתעריף גבוה יותר. מאפשרת להחליף בין עברית לאנגלית.

מחיר: חינם לאנדרואיד

רכב פרטי

הדרך המומלצת להתנייד בערים הגדולות היא תחבורה ציבורית. זה ירוק יותר, פקוק פחות והכי חשוב - לא צריך לחפש מקום חניה. ואולם מכיוון שהתחבורה הציבורית עדיין לא מספקת מענה שמסוגל להתחרות ברכב הפרטי, רבים מעדיפים שלא לוותר על הנוחות האישית ולהמשיך לנהוג. לטובת אלה, יש אפליקציות שעוזרות למצוא חניה, או לפחות חניון פנוי.

Parkspool

האפליקציה משדכת בין בעלי חניות שמותירים מדי בוקר חניה מיותמת, לנהגים שזקוקים למקום בו להשאיר את האוטו. השוכר משלם רק 7.35 שקלים לשעת חניה, והחברה מתחייבת לשלם למשכירים לפחות 300 שקל בחודש עבור ההשכרה. ניתן לשכור מראש חניה ספציפית לאזור אליו נוסעים, או לסמוך על המזל ולחפש בעזרת ה-GPS חניה פנויה. בנוסף, המשתמשים מקבלים מידע על החניה, הכולל מפה מכוונת ודרגת קושי בכניסה אליה.

מחיר: חינם לאייפון, אנדרואיד, נוקיה ובלקברי

Just park it

גם כאן מציעים לחונים מזדמנים חניה אצל אנשים פרטיים. אין מחיר חניה קבוע - כל אחד גובה לפי רצונו - אך יש עמלה לאתר בסך 1.5 שקלים להזמנה. האתר שולח תזכורת בהודעת טקסט כרבע שעה לפני תום הזמן. ניתן להאריך משך החניה מהאפליקציה. את האפליקציה יכולים להוריד רק משתמשים רשומים.

מחיר: חינם לאייפון ולאנדרואיד

iParking

למרות ההעדפה הברורה לחניה זולה יותר ברחוב, לעתים אין מנוס מכניסה לחניון. כדי לחסוך את החיפושים והתהיות, ניתן להשתמש באפליקציה הזו. היא מזהה את מיקום הרכב בעזרת ה-GPS של הסלולרי ומציגה את החניונים הקרובים אליו. השירות ניתן בכל רחבי ישראל. היא מציגה גם את פרטי החניון, כמו מספר מקומות החניה, הכניסות והיציאות, אמצעי תשלום ושעות פעילות. ניתן לקבל גם הכוונה בעזרת מפות גוגל לחניון לבחירתכם.

מחיר: חינם לאייפון

Cellopark

מהפכת החניה הסלולרית מגיעה לסמארטפונים. לא צריך להתקשר למוקד ולהירשם, ניתן לעשות זאת באפליקציה. אחרי הזנת פרטי התשלום היא מאפשרת לבחור את מקום החניה בכל הערים המשתמשות בשירות. ניתן להוסיף כמה כלי רכב לאותו חשבון, וכמובן להפעיל ולהפסיק את התשלום על החניה בלחיצת כפתור.

מחיר: חינם לאייפון

לכתבה בדהמרקר

 
Comments