מועדון הרוכבים נגד עמותת אור ירוק: נקטו עמדה ביחס לדו"ח החקירה של תאונת טל שביט

נשלח 19 במאי 2011, 7:18 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 15 בפבר׳ 2012, 3:52 ]

הרוכבים: הדו"ח שיזמה העמותה לפני כמה שבועות סובל מאי דיוקים מהותיים, אך העמותה מסרבת להתנער ממנו

מאת: דניאל שמיל, 19/5/2011

בתחילת אפריל פירסמה אור ירוק דו"ח חקירת תאונה שהזמינה מהמכללה לביטחון וחקירות, והתייחס לתאונה בה נהרג כתב הרכב טל שביט. מטרת החקירה היתה ללמוד מן התאונה ולתקן בעיות כדי למנוע תאונות עתידיות, אך לא למצוא אשמים.

בפועל, הדו"ח, שפורסם גם ב-TheMarker , גלגל את האחריות לתאונה לרוכב ולפעולותיו ופגע במשפחתו של שביט ובקהילת הרוכבים, ואור ירוק מיהרה "להקפיא את המשך פרסום הדו"ח" ולמעשה, לסגת ממנו.

מועדון האופנועים הישראלי ערך לאחרונה שחזור של התאונה, שתועד ב"מעריב", וממנו עולות מסקנות אחרות לגמרי. בניגוד לטענת החוקרים, לפיה האופנוע הגיע לכביש מס' 4 מהמחלף ב"השכבה" (רכיבה בהטייה בפנייה) ובמהירות גבוהה, החליק על צבע ופגע במכונית שעמדה על אי תנועה, מהשחזור עולה כי הרוכב כנראה הופתע מתנועת המכונית מהשול הימני לאי התנועה, תוך כדי חציה של שני נתיבים, ולא יכול היה לבלום. יותר מכך, המהירות הנמוכה בה רכב שביט היא זו שלא אפשרה לו לחמוק מהמכונית ואם היה רוכב במהירות גבוהה יותר, ייתכן והיה מצליח לתמרן כך שלא יפגע במכונית.

הדברים מעוררים תרעומת עצומה בקרב קהילת הרוכבים, עבורם היה שביט מנהיג ומורה דרך, ובשבועות האחרונים מתנהל שיח ער בפורומים ובאתרי אינטרנט על התאונה ועל עמדת אור ירוק. רוכב וותיק הגדיר את המצב כך "אור ירוק הטמינה לעצמה שדה מוקשים, נפצעה בו אנושות וכעת היא מסרבת לצאת ממנו".

אליקו אלג'ם, יו"ר מועדון הרוכבים הישראלי, הפנה לעמתה מכתב בדרישה שתנקוט עמדה בנוגע לדו"ח ולא תסתפק בהצהרה כי "החומרים החדשים יועברו לחוקר וזה יבחן את הדברים".

טל שביט
טל שביט
צילום: TheMarker

במכתב שהפנה לעמותה, כותב אלג'ם: "נדמים היינו לאותו ילד הצועק 'המלך הוא עירום', אלא שהקהל, במקום להישיר מבט ולהבין 'מה הוא רואה', מה נמצא לנגד עיניו, מבקש מהמלך חוות דעת נוספת".

"הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות. אחת הבעיות בדו"ח היא המשפט 'ייתכן כי אופי נהיגתו (של שביט) היה בניגוד לתקנה 26'. או במילים אחרות, שביט, בוחן אופנועים מנוסה, מוגדר בדו"ח כמי ששרוי במצב שיכול לסכן אחרים ובמצב השולל ממנו את השליטה ברכב. תקנה זו מתייחסת למי שנמצא תחת השפעת סמים או אלכוהול, או לוקה במצב נפשי או בעיה גופנית שלא מאפשרים נהיגה בטוחה. כאן כבר בהוצאת דיבה של ממש כלפי אדם שלא יכול להגיב, ומכך מוכנה אור ירוק להתנער ולומר 'אין לנו ספק במיומנויות הרכיבה של שביט ובניסיונו הרב'.

אור ירוק מסרה כי "העמותה המייצגת את משפחת השכול בכבישים, עושה ככל יכולתה על מנת למנוע את ההרוג הבא בתאונת דרכים. העמותה תמשיך ותפעל לבצע בדיקות, הסברה אל מול הציבור ודרישה מהמדינה לתשתיות בטוחות לנהגים, לרוכבי דו גלגלי ולהולכי רגל.
אנו רואים חשיבות רבה בפעילות יחד עם איגוד האופנוענים ורוכבי הדו גלגלי, המהווים כלי תחבורה נקי וזול ומאפשרים נסיעה נוחה במרחב העירוני".

"קיבלנו את פניית איגוד האופנוענים בדבר הממצאים אותם הם העלו בהקשר לחקירת העומק שבוצעה עבורנו על ידי המכללה הישראלית לביטחון וחקירות. אנו רואים חשיבות גדולה בשיתוף הפעולה עם איגוד האופנוענים בבדיקת הנושא לעומקו, ולכן הוחלט כי הממצאים והטענות שהועלו על ידי איגוד האופנוענים, יועברו לצוות החוקר על מנת שיגיב לטענות אלה. בנוסף, הנחינו את הצוות החוקר לעכב את הכנת דו"ח החקירה הסופי עד לקבלת ממצאי חקירת המשטרה בנושא".
 

זירת התאונה של העיתונאי טל שביט
זירת התאונה של העיתונאי טל שביט
צילום: מילרוד מוטי
 

כתבות קשורות:
מה הרג את מלך האופנוענים טל שביט? (כולל השחזור המלא שמעמיד בספק את אמינותה של עמותת 'אור ירוק')
סכנה גרעינית בכבישי הארץ (כתב הרכב גיל מלמד "יורד" על "אור ירוק")
Comments