ת"א: העם יבחר מה לעשות עם כיכר דיזנגוף

פורסם: 19 בספט׳ 2010, 3:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 בספט׳ 2010, 3:19 ]

אמנות או מטרד? מיום הקמת המזרקה של יעקב אגם בכיכר דיזנגוף בתל אביב - היא שנויה במחלוקת. כדי לשים קץ לחילוקי הדעות הוחלט בעירייה לערוך משאל עם לפני שמחליטים איך ייראה האתר המפורסם

מיכל שפירא | 17/9/2010 12:52
מפגינים: החזירו את כיכר דיזנגוף אל הקרקע

המזרקה בכיכר דיזנגוף שנויה במחלוקת מיום הקמתה, ולכן החליט ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, לשאול את התושבים לפני שתתקבל החלטה - האם לשפץ את הכיכר הקיימת או להורידה למפלס הכביש כפי שהיה בעבר.
כיכר דיזינגוף
כיכר דיזינגוף ארכיון התצלומים הלאומי


בימים אלו עומלים באגף ההנדסה של עיריית תל אביב על הכנת משאל תושבים בנוגע לעתיד כיכר צינה דיזנגוף. טרם הוחלט מי יהיה רשאי להשתתף במשאל על עתיד הכיכר - רק תושבי תל אביב, כל תושבי המדינה, או שילוב של תושבי האזור והסוחרים המקומיים.

בשלב זה מסתמנות שלוש הצעות שיעמדו במרכז המשאל, שיפורסם בחודשים הקרובים באתר האינטרנט של העירייה ובמודעות ברחבי העיר: 1. השארת הכיכר מוגבהת מעל מפלס הכביש, אך עם שיפוץ המתחם; או הורדת הכיכר למפלס הכביש עם שלושה נתיבי תחבורה (כפי שקיים היום)

2. האופציה המועדפת על קברניטי העיר: הורדת הכיכר והפיכתה למתחם הולכי רגל, צמצום נתיבי התחבורה והרחבת המדרכות להולכי הרגל.

3. לפתח את המדרכות להולכי הרגל, לבטל מקומות חניה ולהקים חניון מתחת לכיכר עם כ-300 מקומות חניה.
נבנתה בשנת 1938

"הבנו שלכל אדם יש דעה משלו לגבי אופייה ועיצובה של הכיכר, כך שלא משנה מה היינו מחליטים לעשות - הייתה נשמעת ביקורת על ההחלטה", אמר חזי ברקוביץ', מהנדס העיר תל אביב-יפו. "משום כך החלטנו להעביר את ההכרעה לידי התושבים. מה שייקבע במשאל התושבים - הוא שיבוצע בסופו של דבר בשטח".

כיכר דיזנגוף קרויה על שם צינה, רעייתו של ראש העירייה הראשון, מאיר דיזנגוף, ועם השנים היא הפכה לאחד מסמליה של העיר העברית הראשונה. הכיכר נבנתה בשנת 1938 כחלק מתוכנית גדס, תוכנית בניין העיר הראשונה, ומאז עברה שינויים.

הסגנון הראשוני היה בהתאם לקריטריונים של בנייני הבאוהאוס הסמוכים, אולם בשנות השישים והשבעים החלה להידרדר רמת תחזוקת הכיכר. במקביל החלו להיווצר בעיות תחבורה מסביב לכיכר ולכן הוחלט להגביה אותה מעל מפלס הכביש. במרכז הכיכר הוקמה המזרקה המפורסמת של יעקב אגם.

בשנים האחרונות החלו להישמע ביקורות על ההחלטה להגביה את הכיכר, וכחלק מחגיגות המאה החלו קברניטי העירייה לבחון את האפשרות להחזיר את הכיכר למפלס הכביש. אלא שהתוכנית הזו תכלול את הוצאת המזרקה של יעקב אגם, וגם על כך נשמעו לא מעט ביקורות.

כעת החליטו בעירייה שאופייה הציבורי של הכיכר וחשיבותה כאחד מסמלי העיר מחייבים לקיים משאל תושבים, כדי שהאזרחים הם שיקבעו את גורלה של הכיכר המפורסמת.

לכתבה באתר nrg
Comments