תוכנית חדשה להקלה על העומס בגוש דן: 3 קווי אוטובוסים מהירים

פורסם: 16 באוק׳ 2010, 8:52 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 08:25 16/10/2010

הקווים אמורים לתת מענה בזמן קצר למחסור בהסעת המונים, אך עלולים להתעכב בשל מחלוקת עם העיריות


בעוד הממשלה מתלבטת כיצד לחלץ את הפרויקט התקוע של הרכבת הקלה בתל אביב, גיבשו משרד התחבורה וחברת נתיבי איילון תוכנית קווי אוטובוסים מהירים שתיתן בטווח קצר מענה משמעותי לצורכי התחבורה הציבורית בגוש דן. התוכנית עומדת לפני שלב פרסום מכרזים לבחירת חברות שיוכלו לבצעה, אולם מחלוקת על המימון בין משרדי האוצר והתחבורה לבין הרשויות המקומיות עשויה לעכב את הפרויקט ולמנוע מתושבי המרכז הקלה בפקקים.

התוכנית החדשה מתבססת על שלושה קוי BRT (מערכת אוטובוסים מהירה) במטרופולין תל אביב. קו אחד יעבור בכפר סבא, רעננה והרצליה ויתפצל לקו המגיע לחוף הים הרצליה וקו הנכנס לתל אביב בדרך נמיר. קו זה גם יתפצל מכיוון צומת רעננה ומשם יגיע לתל אביב דרך בני ברק ורמת גן.

קו נוסף יעבור בתוך נתניה ומשם בנתיב בלעדי לכיוון תל אביב. הקו הדרומי יעבור ברחובות, נס ציונה וראשון לציון ואחר כך יגיע לתל אביב. שלושת הקווים יתחברו לציר בתוך תל אביב שיחבר את התחנה המרכזית החדשה בדרום העיר עם מסוף האוטובוסים הצמוד לתחנת רכבת מרכז. לאורכו תהיה העדפה של תחבורה ציבורית באמצעות הכוונת רמזורים מתאימה.

הקווים החדשים יפעלו על בסיס דומה למערכות אוטובוסים מהירים שזוכה להצלחה בערים גדולות בכל רחבי העולם. הם אמורים לשנות את השגרה הנוכחית של נסיעה מתישה הרצופה בעצירות, שתוחלף בנסיעה באוטובוס מהיר ורב קיבולת (אוטובוס מפרקי) הנוסע בנתיב בלעדי בצד שמאל ומקבל עדיפות למעבר ברמזורים. ככל הנראה, הנתיב הבלעדי יוגבה מעט כדי למנוע כניסת כלי רכב פרטיים.

בנתיב הנסיעה יוקמו איי תנועה ועליהן תחנות ומכונות כירטוס אוטומטיות, ותהיה התאמה בין גובה המדרכות ורצפת האוטובוס. הדבר יאפשר עלייה וירידה מהירה ללא התעסקות של הנהג בסידורי תשלום שהם גורם משמעותי בהאטת הנסיעה. מיקום הנתיב בצד השמאלי ימנע מצב שבו מכוניות החונות ליד המדרכה מעכבות את תנועת האוטובוס. בירושלים כבר החלו בהקמת נתיבי תחבורה ציבורית בצד זה של הכביש.

צי האוטובוסים יתבסס על דגמי יורו 6 חדישים המזהמים פחות ולפחות חמישית מהם יהיו היברידיים. אחד היתרונות בהפעלת מערכת זו הוא שאין צורך בתשתית מורכבת ויקרה כמו רכבת או באישורים של ועדות תכנון. גורם מרכזי נוסף שישפיע על יעילות המערכת הוא תכנון של קווים יעילים של אוטובוסים בתוך הערים שיזינו את קווי האוטובוסים המהירים תוך שימוש באותו כרטיס. לשם כך מקדמת חברת נתיבי איילון תכנון נתיבי תחבורה ציבורית נוספים בתוך הערים בגוש דן.

הערים באזור השרון אמנם הודיעו על תמיכתן בתוכנית, אולם הן דורשות שהממשלה תיתן את מרבית המימון ותפעיל אמצעי תחבורה חלופיים במקום הנתיבים שייתפסו על ידי אוטובוסים. זה כמה חודשים הן מנהלות משא ומתן בעניין עם משרדי האוצר והתחבורה באמצות צוות בראשות גולן זריהן, מנהל הכספים של עיריית הרצליה.

"העלות הכוללת של הקמת המערכת בערי השרון תגיע למיליארד שקלים", מסביר זריהן. "זה כולל הקמת קו הלוך וקו חזור, תשתיות של תחנות והסדרת רמזורים וצמתים. בנוסף יהיה צורך לדאוג לצירי תחבורה חליפיים עבור מכוניות וכן צירי אוטובוסים שיזינו את המערכת הזאת. הרשויות המקומיות לא יוכלו לשאת בעלויות ולדעתנו על הממשלה לממן את רוב הפרויקט".

לדברי זריהן, עיריית הרצליה דורשת שעד לפתיחת מערכת קו האוטובוסים המהיר תושלם סלילת כביש בין-עירוני באזור שיוכל להסיט תנועת מכוניות מתוך מרכז העיר שבו תינתן עדיפות לאוטובוסים. הוא סבור שניתן יהיה לפתור בקרוב את המחלוקות ולהתחיל לקדם את הפרויקט.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "המכרז להפעלת קווי אוטובוס מהירים בשרון יתפרסם בתוך כמה חודשים. הפרויקט נמצא בימים אלו בשלבי תכנון ופרטיו טרם סוכמו סופית". יש לציין שגורמים במשרד התחבורה חוששים שעיכוב משמעותי בהקמת מערכת הרכבת הקלה ומערכת האוטובוסים המהירים יביא לעזיבה נרחבת עוד יותר של נוסעים את התחבורה הציבורית ובעתיד יהיה קשה יותר לשנות את המגמה. בין גורמים אלו יש הסבורים שיש למעט ככל האפשר בשינוי והזזת תשתיות במסגרת פרויקט האוטובוסים המהירים, ולנצל כמה שיותר את התשתית הקיימת.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
מכ"ס אל הים: רעננה מעכבת פרויקט BRT בשרון
סע מהר: תחבורה עירונית מתקדמת
קידום של נתיבי תחבורה קלה כדרך להקטנת פליטת גזי חממה
"התחבורה הציבורית בתל אביב - כישלון היסטורי של המדינה"
פתרונות תחבורה ציבורית באמצעות אוטובוסים - המלצות מח' מחקר
מנכ"ל נתיבי איילון: "לא נרחיב את הנתיבים עד נתניה ב-20 השנים הקרובות, כי זה רק יעודד נסיעה ברכב פרטי. העתיד שייך לאגרות הגודש - ולאוטובוסים"
נביא עירוני חדש: החזון הירוק של ג'יימה לרנר
ח"כ דב חנין: "עד שתגיע הרכבת - תדאגו לאוטובוסים מהירים"
Comments