יוניטרוניקס הישראלית פותרת את מצוקת החניה בעולם – אבל מה עם ישראל?

פורסם: 1 באפר׳ 2011, 11:00 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 ביולי 2011, 23:43 ]

בחניון האוטומטי שבונה החברה ניתן לדחוס פי 3 כלי רכב מחניון סטנדרטי, לדברי סמנכ"ל הפיתוח העסקי

31.03.2011, מאת: מתן מיטלמן

מצוקת החניה היא ככל הנראה אחד מהנושאים הכאובים ביותר עבור תושבי הערים הגדולות, בארץ כמו בעולם. לרוב, הפתרונות השונים שמוצעים לבעיה, בין אם בניית מכונית מתכווצת או השכרת מקום החניה של סבתא, אינם יעילים במיוחד. אולם, חברה ישראלית בשם יוניטרוניקס, שמתמחה בבניית מחסנים אוטומטיים(למשל, המחסן הענק של חברת טבע ליד שהם מציעה פתרון שעשוי להביא מזור אמיתי למטרד העירוני.

החניון האוטומטי של יוניטרוניקס
צילום: .

הפתרון שיוניטרוניקס מציעה הוא בניית חניון אוטומטי, מעין מחסן מכוניות, שאינו זקוק למגע יד אדם כלל. אייל סבן, סמנכ"ל הפיתוח העסקי בחברה, מתאר את התהליך: "הנהג מגיע לחניון – נכנס לתוך מפרץ חניה, שנראה כמו חניון פרטי – יוצא מהרכב ונועל. מרגע זה מופעלת רשת של מעליות אוטומטיות שלוקחת את הרכב לחניה הפנויה. כשהנהג חוזר, הוא משלם עם כרטיס מנוי. תהליך האחזור לוקח 90 שניות בערך". כדי להימנע ממצב שבו הנהגים מחכים לאחזור הרכב, כל חניון מציע מספר מפרצי חניה ורשת המעליות תוכננה כך שצווארי הבקבוק ימוזערו.

לדברי סבן, היתרון המשמעותי ביותר של החניון האוטומטי הוא המקום. "בשטח של חניון סטנדרטי ניתן להכניס פי 3 כלי רכב" הוא אומר, ומסביר כי בחניון של יוניטרוניקס דוחסים את המרחק בין הרכבים ומצמצמים את הגובה בין הקומות כיוון שאין צורך במערכת אוורור ותאורה. עבור בעל השטח יש בכך יתרון גדול אומר סבן: עלויות התפעול יורדות ובעל השטח יכול להציע יותר מקומות חניה. עם זאת, מערכת כזו לא יכולה להתאים לבית קולנוע או לקניון, אומר סבן, כיוון שבמקומות אלו ישנם פיקים של מאות אנשים שרוצים לצאת בו זמנית, והמערכת לא תוכל לטפל בהם

לחברה ישנם כבר מספר לקוחות בארה"ב – בהובוקן, ניו-ג'רזי בנתה החברה חניון בעל 312 מקומות חניה, בתוך בניין בן 4 קומות שנראה כבית מגורים סטנדרטי – אך בישראל לחברה אין לקוחות. "ישנה התעניינות רבה מאוד בחצי השנה האחרונה, בעיקר מכיוון ירושלים וערים בגוש דן, אך שום דבר לא סגור עדיין", אומר סבן. לחברה ישנן גם מתחרות עולמיות, מאירופה ומארה"ב, אך לפי סבן, יוניטרוניקס הגיעה "לעלות-פר-מקום-חניה אטרקטיבית במיוחד".

יוניטרוניקס מעסיקה כיום כ-200 עובדים, ופעילה בתחום ייצור מחשבי בקרה לעולם התעשייה ובתחום מערכות אוטומטיות למחסנים וחניונים.לכתבה בדהמרקר

כתבות קשורות:
איך מתכננת עיריית תל אביב לפתור את בעיות החניה?
עיריית תל אביב והתושבים על מסלול התנגשות
סוללים נתיב לאופניים ברחוב בלוך בתל-אביב

Comments