משרד התחבורה בוחן את יבוא המכונית החשמלית העירונית

פורסם: 27 בפבר׳ 2013, 8:16 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בפבר׳ 2013, 8:17 ]
המשרד הקים ועדה שתערוך שימוע ליבואנים שירצו לשווק בארץ דגמים של רכב חשמלי זעיר, שעדיין אסור לשימוש בארץ. היבואנית הראשונה שתציג את טיעוניה היא קבוצת קרסו, שכבר הביאה ארצה למטרות ניסוי מכונית חשמלית זעירה של רנו
תומר הדר27.02.13, 06:58

משרד התחבורה הקים השבוע צוות לבחינת נושא היבוא של כלי רכב חשמליים לשימוש עירוני, כך נודע ל"כלכליסט". אתמול הודיע משרד התחבורה לכל יבואני הרכב כי במסגרת הוועדה יתקיימו שימועים למי מהם שמעוניין לייבא בעת הקרובה מכוניות חשמליות.  

כלי רכב חשמליים, המכונים גם קוואדרסייקל, הם בעלי מבנה זעיר וארבעה גלגלים, ומשקלם ללא סוללות חשמליות ומטען אינו עולה על 400 ק"ג. רכבים אלה נפוצים למדי בערים אירופיות ומיועדים בדרך כלל להסעת נהג ונוסע.

 

כיום יבוא מכוניות הקוואדרסייקל לישראל אסור על פי חוק. אחת הסיבות לכך היא שרכבים אלה כלל אינם מוגדרים בתקינה הישראלית. כמו כן, בשונה ממכוניות נוסעים, חלק מן הקוואדרסייקלים אינם מצוידים בכריות אוויר וגם מוגבלים במהירותם המרבית, מה שעשוי להגביל את יכולתם לנסוע בכבישים בין־עירוניים.

 

לדברי גורמים המקורבים למשרד התחבורה, המשרד עשוי לקבוע כי תנועת רכבי קוואדרסייקל תיאסר בכבישים בין־עירוניים.

 

 

יבואנית הרכב הראשונה שטענותיה יובאו בפני הוועדה היא קבוצת קרסו, יבואנית רנו, שהביאה ארצה לאחרונה כמה מכוניות קוואדרסייקל חשמליות. זהו הדגם היחיד שיובא עד עתה לישראל, למטרות ניסוי בלבד בשלב זה.

 

הדגם שייבאה קבוצת קרסו לארץ היא רנו טוויזי, מכונית דו־מושבית שאורכה 2.32 מטרים ומשקלה עם הסוללה הוא 450 ק"ג. טוויזי מסוגלת לנסוע 100 ק"מ בין טעינות ומגיעה למהירות מרבית של 45 עד 80 קמ"ש, בהתאם לגרסה. בצרפת מוצעת הטוויזי בכ־7,000 יורו.

 

בעבר הודיעו כמה עיריות כי בכוונתן לרכוש רכבים כאלה ולהשכירם לפי שעה. בין היתר הביעה עניין במכוניות עיריית תל אביב, שמפעילה בעיר בהצלחה מודל של השכרת אופניים.


רנו טוויזי. נמצאת בארץ למטרות ניסויכתבות קשורות:
Comments