אוטובוס מעלה סיכון לזיהום בדרכי הנשימה

פורסם: 19 בינו׳ 2011, 20:53 על ידי: Sustainability Org

חוקרים מצאו כי נסיעה בתחבורה הציבורית, מעלה פי שישה את הסיכון לסבול מזיהום בדרכי הנשימה

אלה הר-נוי | 19/1/2011 15:24
תגיות: תחבורה ציבורית,זיהום

נסעתם לאחרונה באוטובוס? מחקר חדש שפורסם בכתב העת BMC Infectious Diseases, גילה שאתם נמצאים בסיכון גבוה פי שישה לזיהום בדרכי הנשימה. אלה שנוסעים באוטובוס או ברכבת ביומיום, אולי מוגנים במידה מסוימת בהשוואה לאלה שנוסעים בתחבורה הציבורית רק מפעם לפעם.
סיכון גבוה לזיהום בדרכי הנשימה באוטובוס?
סיכון גבוה לזיהום בדרכי הנשימה באוטובוס? צילום: יהודה לחיאני

חוקרים מאוניברסיטת נוטינגהאם בחנו את הקשר שבין נסיעה בתחבורה הציבורית והסיכון להידבק בזיהום בדרכי הנשימה. המחקר, שמומן על ידי המוסד להגנת הבריאות, מצא כי נסיעה באוטובוס או ברכבת, נקשרה לסיכון גבוה כמעט פי שישה להגיע לרופא בשל זיהום בדרכי הנשימה בחמשת הימים שלאחר הנסיעה.

המחקר נערך במהלך עונת השפעת של 2009-2008. 138 חולים שטופלו במרפאה של רופאי משפחה התבקשו למלא שאלון על השימוש שלהם בתחבורה הציבורית בחמשת הימים שקדמו להופעת המחלה שלהם (או לביקור שלהם אצל הרופא). בהם 72 חולים עם זיהומים בדרכי הנשימה וקבוצת ביקורת של 66 מטופלים שלא סבלו מזיהומים בדרכי הנשימה.
נדרש מחקר נוסף

לאחר שנוטרלו משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות, ניתוח הנתונים הראה כי קיים קשר משמעותי בין זיהומים בדרכי הנשימה ושימוש ברכבת או באוטובוס בחמשת הימים שלפני הופעת התסמינים.

עוד עלה מהנתונים, שנראה כי הסיכון היה גבוה יותר בקרב אנשים שהשתמשו בתחבורה הציבורית מפעם לפעם, לעומת אלה שהשתמשו בה באופן יומיומי. החוקרים ציינו כי מדובר במחקר ראשוני וקטן, ושיש לבצע מחקרים

נוספים גדולים יותר בנושא.

יחד עם זאת, ממצאי המחקר הנוכחי מצדיקים את הצורך בהקפדה על היגיינת ידיים ודרכי נשימה בעת השימוש בתחבורה הציבורית בתקופות שבהן מחלות החורף מסתובבות. החוקרים ממליצים לשטוף ידיים בקביעות ולהתעטש או להשתעל למרפק, במיוחד כאשר משתמשים בתחבורה הציבורית, כדי למנוע התפשטות של וירוסים הנפוצים בחורף.

לכתבה באתר nrg
Comments