ישראל השלישית בעולם בפגיעה בהולכי רגל

פורסם: 21 באפר׳ 2010, 9:37 על ידי: Sustainability Org

כבוד מפוקפק: רק בפולין וביפן שיעור הולכי הרגל שנהרגו גבוה יותר. כ-150 הולכי רגל בישראל מקפחים את חייהם בכביש מדי שנה

גיל מלמד | 21/4/2010 8:11    
הישג מפוקפק למדינה ביום הולדתה ה-62: ישראל היא השלישית מבין המדינות המפותחות בעולם בשיעור המעורבות של הולכי רגל בתאונות דרכים. נתון זה יעמוד היום במרכזו של כנס בינלאומי בנושא היפגעות הולכי רגל שייערך היום על ידי עמותת "אור ירוק", קרן "רן נאור" לקידום מחקר בטיחות בדרכים, עמותת "תחבורה היום ומחר" והמשרד להגנת הסביבה. במהלך העשור נפגעו בישראל כ-31 אלף הולכי רגל בתאונות דרכים, מהם נהרגו 1,464 איש.
זירת תאונה בה נהרגל הולך רגל
זירת תאונה בה נהרגל הולך רגל צילום ארכיון:לייזר קליין-דוברות זק''א

על פי הנתונים, כ-30 אחוזים מהרוגי תאונות הדרכים בישראל הם הולכי רגל, כשרק בפולין (35 אחוזים) וביפן (33 אחוזים) שיעור ההרוגים מקרב הולכי הרגל גבוה יותר. בקצה האחר של הטבלה בולטת איסלנד, שבה רק שבעה אחוזים מכלל הרוגי תאונות הדרכים הם הולכי רגל.

על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, נהרגו בישראל מתחילת השנה ועד ערב יום העצמאות 32 הולכי רגל בתאונות דרכים. בממוצע, כ-150 הולכי רגל מקפחים את חייהם מדי שנה בתאונות דרכים, כשהאוכלוסיות הפגיעות ביותר הן קשישים, ילדים - ובמגזר הערבי גם פעוטות.
רבים מהולכי הרגל נפגעים במעברי חציה

בכנס אשר ייערך היום במרכז סוזן דלל בתל אביב ייקחו גם חלק כ-35 חוקרים בינלאומיים, רובם מטעם פרויקט COST, הממומן על ידי האיחוד האירופי. בפרויקט זה, כמו גם בכנס, מושם דגש על שיפור הבנת האינטראקציה במרחב הציבורי בין הולכי רגל לבין כלי רכב ונהגים. היסטורית, מערכת הכבישים תוכננה מנקודת מבטם של הנהגים, ללא התחשבות מיוחדת באופי ההתנהגות ובצרכים של הולכי הרגל.

אחת הבעיות הייחודיות לישראל, אשר תידון בכנס, היא שרבים מהולכי הרגל נפגעים בעת חציית כבישים במעברי חציה-אף שמעבר חציה אמור להיות המקום הבטוח ביותר עבורם.

בשנים 2009-2007 נהרגו בישראל 82 הולכי רגל במעברי חציה.

לימור הנדל, ממרכז "רן נאור" לחקר הבטיחות בדרכים בטכניון, תציג נתונים לפיהם ילדים וקשישים מהווים את שתי הקבוצות הפגיעות ביותר מבין הולכי הרגל בישראל. בשנת 2008 נפגעו בישראל 668 ילדים הולכי רגל בגילאי 14-0, מרביתם לאחר שהתפרצו לכביש או שחצו אותו לא במעבר חציה.

באותה שנה נפגעו 757 קשישים בגילאי 65 ומעלה כהולכי רגל. אף שחלקם של קשישים בגילאים אלה באוכלוסייה עומד על 10 אחוזים בלבד, הרי שהם היוו 42 אחוזים מכלל הנפגעים בתאונות כהולכי רגל.
Comments