צה"ל ביטל מכרז לניסוי במכוניות היברידיות; הסיבה: חשש לקרינה

פורסם: 17 במרץ 2010, 23:47 על ידי: Sustainability Org
 | 17.3.2010 דניאל שמיל

הבדיקות שעורך המשרד להגנת הסביבה בנוגע לקרינה אפשרית ממכוניות היברידיות, גורמות לביטול מכרזים והזמנות. במשרד הביטחון החליטו באחרונה לבטל מכרז מתוכנן לעשרים מכוניות היברידיות, שישמשו לניסוי בצה"ל.

הניסוי, בו אמורות היו להשתתף מכוניות היברידיות מדגמי טויוטה פריוס והונדה אינסייט, נועד לבחון האם מכוניות אלה חסכוניות גם בתנאי השימוש של צה"ל, הכוללים נסיעות בין-עירוניות ארוכות וכן את עלויות האחזקה שלהן. אם הניסוי היה מצליח, צה"ל היה מזמין מכוניות היברידיות בליסינג לקצינים בדרגת תת-אלוף.

אולם החשש מקרינה שעלולה להיות מסוכנת לנוסעים הביאה את צה"ל לבטל את הניסוי. בחודשים האחרונים המשרד להגנת הסביבה כינס שתי ועדות מומחים בנוגע לקרינה ממכוניות היברידיות. לטענת אותן ועדות, קרינה זו עלולה להיות מסוכנת לנוסעי המכונית, בחשיפה מסוכנת.

יוניון מוטורס ומאיר, יבואנית המכוניות ההיברידיות, מפעילות לחצים על המשרד לפרסם את רמת הקרינה של מכוניות בנזין מקובלות ולא רק של מכוניות היברידיות. בשלב זה, הלחצים הביאו לדחיות חוזרות ונשנות של פרסום המסקנות. עם זאת, בכיר באחת מיבואניות הרכב ההיברידי אמר באחרונה ל-TheMarker כי המכירות נבלמו בשל החשד לקרינה.
 

Comments