זיהום אוויר מתחבורה? לרשויות לא אכפת

פורסם: 27 בדצמ׳ 2010, 20:52 על ידי: Sustainability Org

עיריות ר"ג, חולון, פ"ת וי-ם התבקשו להגיש תוכנית לצמצום זיהום אוויר מתחבורה בתחומן. החוק מחייב אותן לפעול, הן מתעלמות

nrg מעריב | 27/12/2010 15:09
תגיות: זיהום אוויר

לפני יותר משנה פנה המשרד להגנת הסביבה לעיריות תל אביב, רמת גן, חולון, פתח תקווה וירושלים וביקש כי יציגו תוכנית לטיפול בזיהום אוויר מתחבורה בתחומן. זאת בשל חריגות חוזרות בזיהום האוויר בשטחן. המשרד דרש שהתוכנית תהיה מוכנה תוך חצי שנה לאישור השר. במאי השנה נחשף ב-nrg מעריב כי רק עיריית תל אביב עמדה בלוחות הזמנים. עברה עוד חצי שנה ומתברר כי למעט עיריית תל אביב, עד כה לא הוכנו תכניות על ידי אף אחת מן הרשויות שנמנו. מדוח שהוכן על ידי מרכז המחקר של הכנסת עולה גם כי משרד התחבורה גם לא סייע להן בהכנת תכנית לשירותי תחבורה ציבורית הולמים.
כלי הרכב מזהמים - הרשויות מתעלמות
כלי הרכב מזהמים - הרשויות מתעלמות צילום: פלאש 90. לרכב המצולם אין קשר לנכתב בידיעה

הנחיית המשרד להגנת הסביבה היא פועל יוצא של תיקון 84 לפקודת התעבורה, אשר נכנס לתוקפו ב- 2008. התיקון נועד לאפשר לרשות מקומית להכין תכנית רב שנתית לניהול ולהסדרה של התחבורה בתחומה במטרה לצמצם את זיהום האוויר הנובע מתחבורה.

בנובמבר 2009, כאמור, שלח המשרד להגנת הסביבה מכתבים לעיריות תל אביב, חולון, פתח תקווה, וירושלים וביקש כי רשויות אלו יכנו תכנית מפורטת לצמצום זיהום אוויר מתחבורה. הרשויות הללו נבחרו שכן בתחומן קיימות חריגות רבות מתקני זיהום האוויר ואלו נגרמים בעיקר מתחבורה. יותר משנה אחר כך, כנראה שהעניין פחות מעניין את הרשויות.

בדיון שנערך הבוקר (ב') בוועדה המשותפת לסביבה ובריאות, אמר יו"ר הוועדה, ח"כ דב חנין כי "לא נאפשר עבריינות סביבתית גם כשהיא באה מצד רשויות". לדבריו, זיהום אוויר הורג בני אדם. "למרות זאת, רשויות שנדרשו על פי תיקון 84 לפקודת התעבורה להכין תכניות תחבורתיות להפחתת זיהום אוויר, מתעלמות מדרישה מפורשת שהופנתה אליהן מהמשרד להגנת הסביבה".

לכתבה באתר nrg
Comments