לא רק מדרכות: יש טבע בעיר

פורסם: 10 בנוב׳ 2011, 1:09 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בנוב׳ 2011, 1:13 ]

התכנון של פארק רדינג בתל אביב זכה בפרס לאדריכלות נוף. המתכננות מסבירות איך הפכו את השטח האסור לפנינת טבע עירונית

עליזה ברוידא ורות מעוז | 8/11/2011 15:01 
תגיות: פארק רדינג, תל אביב (סביבה)
 
כאשר עיריית תל אביב-יפו הגיעה להסכמה עם חברת החשמל על פתיחת מתחם תחנת הכח רדינג לטובת הציבור הרחב והוחלט על הקמת פארק במקום המתחם הסגור, שהיה במקום במשך 70 שנה, היא השכילה לנצל את ההזדמנות שנקראה בדרכה ולאפשר לנו לפתח פארק חופי – פארק של טבע בעיר.

פארק חופי רדינג משתרע על 50 דונם ומכיל צמחייה מקומית, עמידה לתנאי החולות והקרבה לים, למליחות, לרוחות ולתנאים המיוחדים. במסגרת העבודה נבחרו ונאספו זרעי צמחים אופיינים למקום ולתנאים (כ-60 סוגים שונים) אשר נזרעו על אדמת חיפוי (שנאספה ונשמרה בעת העבודות באתר ופוזרה מחדש עם גמר הכנת השטח) שהכילה גם זרעים של צמחים שגדלו במקום, כאשר היה החצר גרוטאות האחורית של התחנה.

פיתוח של פארק מסוג שכזה אינו מסתיים עם צאתו של קבלן הפיתוח שיצר את המסגרת הכללית ומצריך מעקב וטיפול שונה מפארקים ציבוריים "רגילים" למשך שלוש עד חמש שנים עד שהצמחייה "תסתגל" מחדש לטבע ותתבסס. הטיפול כולל תוספת זריעה בשנים הראשונות, כיסוח מבוקר, הדברה מבוקרת מאד ובקרה על מיני הצמחים הפולשים כך שבהמשך תהיה אחזקה מינימלית וקלה.
צילום: יח''צ
פארק רדינג. קיבל צל''ש צילום: יח''צ
 
הצמחים שמתפתחים ומתבססים במקום מהווים גם מאגר זרעים לשימוש במקומות שונים עם תנאים דומים ובכך יגדל מאגר הצמחייה המקומית, שחלקה בסכנת הכחדה. עם התבססות הצמחייה מתוכנן להוסיף בפארק שילוט אודות מגוון הצמחים, דרך הגידול והאפיונים שלהם, כך שהמטיילים בפארק וכתות בתי ספר שיגיעו למקום, יוכלו להוסיף מידע תוך כדי הבילוי במקום.

רוב הצמחים בפארק אינם מושקים וניזונים רק מגשמים, דבר שמשפיע על המופע שלהם בהתאם לכמות הגשמים באותה השנה. בפארק מסוג זה מתחזקת תחושת העונתיות והשינויים במופע של הפארק בולטים בין שפע של פריחה באביב ובחורף ועד ליובש כמעט מוחלט בעונת הקיץ ובכפוף לכמות המשקעים. הפארק ממשיך באופי זה צפונה ,לאורך קו החוף, ומהווה רצף מגוון לאורך הטיילת המחברת בין אזור שפך הירקון, הנמל והשכונות הצפוניות של תל אביב.

רבים מתושבי השכונות הצפוניות זכו בקשר וחיבור של הליכה ורכיבה על אופניים, בתוך מרקם טבעי, עם העיר, קשר שלא היה קיים כשמתחם רדינג היה כ"עיר אסורה" וכן בכיוון ההפוך, לתושבים שמדרום למתחם רדינג שלא יכולים היו להגיע לחופים הצפוניים, לאורך חוף הים.
רוצים יותר
כיום יש כבר מספר דוגמאות נוספות של "טבע בעיר" בתחום העיר תל אביב יפו. פרויקט פארק רדינג והטיילת הצפונית מהווים למעשה רצף תכנוני לפרויקטים של מדרון יפו וגן צ'רלס קלור, אשר הגדיר מחדש את קו החוף של העיר.

ניתן לראות כי אפשר לפתח את החופים בצורה שתשמש אמצעי לפיתוח עירוני ולמשיכה לפעילות גם ללא יוזמות נדל"ן גדולות. אם כך, נשאלת השאלה - אם הפארק כל כך אקולוגי, ומתאים לסביבה, מדוע לא רואים יותר פארקים כאלו במרחב העירוני?

התשובה לדעתנו מורכבת מכמה גורמים: המופע של הצמחיה בפארק מסוג זה אינו אחיד ברמתו, ולעתים בעונת הקייץ המראה חום או "יבש"; השימוש בפארק מסוג זה משרת בעיקר מטרות של טיול, ניצפות והנאה מפריחה. מטרות אחרות כגון: פיקניק, ישיבה על דשא, משחקי כדור וכו'- יכולים להיעשות רק על משטחים מדושאים או כיסויי קרקע אחרים; תחזוקת פארקים מסוג זה דורשת ידע ולימוד של גורמי התחזוקה העירוניים ושימוש באמצעים אחרים מהרגיל ( בלי ריסוסים).

יחד עם זאת, אנחנו מאמינות שככל שהציבור יהיה מודע יותר וצמא יותר לפיסת הטבע העירונית הזו, הפיזור שלהם במרחב העירוני יגדל.

משרד ברוידא-מעוז אדריכלות נוף, זוכה פרס קרוון לאדריכלות נוף לשנת 2011 מטעם עיריית ת"א יפו על התכנון פורץ הדרך של פארק רידינג בתל אביב.

לכתבה באתר nrg
Comments