אשדוד תיהפך לעיר מודל לתחבורה ירוקה

פורסם: 28 בנוב׳ 2012, 7:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בנוב׳ 2012, 7:50 ]

העיר זכתה בתחרות של משרדי האוצר והתחבורה שיעבירו לה 220 מיליון שקל לטובת העניין

מאת דניאל שמיל, 28/11/2012
 

משרדי התחבורה והאוצר יעבירו בקרוב 220 מיליון שקל לאשדוד, שתוגדר כ"עיר מודל" לתחבורה ירוקה. אשדוד גברה על 16 ערים בינוניות (שמספר תושביהן 70 עד 250 אלף) בתחרות שערכו שני משרדי הממשלה.

אשדוד העבירה הצעה מפורטת, שנועדה להפחית את השימוש במכוניות פרטיות בעיר, ולהעביר את נוסעיהן לתחבורה ציבורית ושבילי אופניים. החלק המרכזי בתוכנית של אשדוד היא הקמת רשת נתיבי תחבורה ציבורית, בהן ייסעו קווי BRT (אוטובוסים רבי-קיבולת). הנתיבים החדשים, שאורכם הכולל יהיה כ-20 ק"מ, יצמצמו את האפשרות לנוע במכוניות פרטיות בעיר.

אשדוד תשנה את כלל רשת קווי האוטובוסים בעיר, שיחולקו לקווים שכונתיים "מזינים", שיעבירו נוסעים לרשת ה-BRT. בנוסף לכך יוקמו מערכות כרטוס מחוץ לאוטובוס, בקרת רמזורים עם העדפה לתחבורה ציבורית ברמזורים, אכיפה אוטומטית בנתיבי תחבורה ציבורית ושילוט אלקטרוני המדווח על האוטובוס הבא. בעיר מתוכנן להיות מוקם גם מסוף אוטובוסים חדש.

בנוסף, ייסללו באשדוד 22 ק"מ של שבילי אופניים ו-13 ק"מ של שבילים להולכי רגל, כולל מדרחוב חדש במרכז העיר. העירייה מתכננת גם הקמה של מערך השכרת אופניים חשמליים.

במסגרת המגבלות על שימוש במכוניות פרטיות תוסדר חנייה בחניונים במרכז העיר ובאזור החוף, ויבוטלו מקומות חנייה לאורך כמה רחובות. לעובדים שיוותרו על מקומות החנייה, יוצע תמריץ כספי.

הערים שהתמודדו במכרז, לצד אשדוד, הן נצרת, חדרה, נתניה, כפר סבא, הרצליה, רמת גן, בני ברק, פתח תקווה, מודיעין-מכבים-רעות, בית שמש, לוד, רמלה, חולון, בת ים, רחובות ואשקלון. היה עליהן להגיש תוכנית מפורטת, הכוללת סקרים ובדיקת כדאיות כלכלית. עדיפות נתנה לערים חלשות מבחינה סוציו-אקונומית.

התקציב לפרויקט מורכב מ-220 מיליון שקל להשקעה בתשתיות, 7 מיליון שקל לקמפיין פרסומי ותקציב שנתי של 10 מיליון שקל. הפעלת הפרויקט מתוכננת ל-2015.

Comments