הירוק החדש: שכונת ביצרון תהיה הפיילוט הירוק של ת"א

פורסם: 31 בינו׳ 2013, 15:08 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 31 בינו׳ 2013, 15:09 ]

חדש בתל אביב: שכונות שלמות יתחילו לפעול על פי עקרונות הקיימות - שיפוץ ירוק של מבנים, הקמת מרכזי הפרדת פסולת, סבסוד קומפוסטרים, סלילת שבילי אופניים ועוד. הפיילוט: בשכונת ביצרון

שי גבעתי | 30/1/2013 11:58 
תגיות: ביצרון,תל אביב (סביבה),קיימות
תאורה חסכונית, סלילת שבילי אופניים, שיפוץ ירוק של מבנים ועקרונות קיימות נוספים יוטמעו בקרוב בשכונות שלמות בתל אביב, במסגרת פרויקט עירוני חדש. פיילוט של הפרויקט "קיימות שכונתית" מתקיים בימים אלה בשכונת ביצרון ובמסגרתו נוצר שיתוף פעולה בין כל הגורמים בשכונה - תושבים, בעלי עסקים ועובדים - במטרה להוציא לפועל פרויקטים ברוח הקיימות.

קיימות היא ניסיון לתת מענה לצרכים העכשוויים בלי לפגוע ביכולת של הדורות הבאים לספק את צורכיהם ומשמעותה - ניסיון לצמצם את הפגיעה במערכות האקולוגיות.
צילום: גיגי אבני
תושבי ביצרון מדשנים את הקרקע. שיתוף הפעולה יוביל לחיסכון בחשבונות צילום: גיגי אבני
 
על פי התוכנית, שמוביל אגף רבעים ושכונות של העירייה, בכל שכונה שבה יסתיים התהליך ישולבו אלמנטים מתחום הקיימות: תאורה חסכונית, פעילות להפחתת גזי החממה, שבילי אופניים ועוד. "כל יחידות העירייה הרלוונטיות מגויסות לצורך הפרויקט הזה", אומר מנהל אגף רבעים ושכונות אריק שוע. "המטרה שלנו היא לתרגם את הדיבורים הירוקים לעשייה ירוקה. את הפעולות הרלוונטיות תבצע העירייה, והמטרה שלנו היא שהתושבים יהיו איתנו בעניין הזה".

שכונת ביצרון, כאמור, היא הראשונה שבה ייושם הפרויקט, והמהפכה הירוקה בה כבר יצאה אל הדרך. כך, לדוגמה, הוצבו עמודי תאורה חסכוניים, הוקמה גינה קהילתית, נעשה שימוש בהדברה ביולוגית ועוד.
 
נרשמה התלהבות

"לפני שהתחלנו לעבוד בשכונת ביצרון קיימנו יום עיון, שבו הסברנו לתושבים את משמעות הפרויקט ואת היתרונות שלו, והם מאוד אהבו את הרעיון", אומר שוע. "הדבר החשוב הוא שאנחנו עושים את זה יד ביד עם התושבים. מיפינו גם את בעלי העסקים בהתאם. ישבנו איתם ואמרנו להם שאם הם מעוניינים להיות עסקים ירוקים, אנחנו מוכנים לספק להם את כל הידע הנדרש לצורך העניין. כמו כן, לקחנו את המרכז הקהילתי שהיה קיים בשכונה והפכנו אותו למרכז קיימות קהילתי. ככה אנחנו בונים גרעין של פעילים, שמלווים אותנו בדרך אל היעד".

במסגרת ה"קיימות השכונתית" תקודם בנייה ירוקה, כפי שנעשה בבניין אלקטרה שבשכונה. המשמעות: בנייה תוך כדי ניסיון לחסוך באנרגיה - הצללה בכיוון השמש כדי לקבל אור טבעי ברוב שעות היממה ולחסוך במנורות, פתחי אוויר לכיוונים הנכונים כדי לקבל בריזה נעימה בקיץ שתחסוך במיזוג ועוד.

"לעירייה אין יכולת להשפיע על השאלה מה התושבים יעשו בתוך הבתים שלהם, אבל היא יוצרת עבורם פלטפורמה שתעודד אותם ליישם את עקרונות הקיימות", אומר אוריאל בבצ'יק, עוזר לאדריכל העיר. "בסופו של דבר זו אמורה להיות חבילה שמורכבת מפעולות שהעירייה מבצעת ופעולות שהתושבים יזמו. בינתיים אני מזהה אצל התושבים התלהבות גדולה מאוד מכל הרעיון כי הם מבינים ששיתוף הפעולה בנושא הזה יוביל גם לחיסכון בחשבונות הפרטיים שלהם".

Comments