ישי נסוג: תקני החניה לא יופחתו עד לשיפור התחבורה הציבורית

פורסם: 8 בדצמ׳ 2011, 13:51 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בדצמ׳ 2011, 13:53 ]

שר הפנים החליט לבחון מחדש את החלטת המועצה הארצית, שאישרה את צמצום מספר מקומות החניה בבנייני משרדים, מסחר ותעסוקה. ■ שמאי מקרקעין: "אישור התקנות היה יכול לגרום לפאניקה"

מאת רנית נחום-הלוי
 
שר הפנים, אלי ישי, החליט לבחון מחדש את החלטתה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה לצמצום תקני החניה בפרויקטים של תעסוקה ומשרדים. התקנות ייבחנו מחדש על ידי ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, בשל העיכובים הרבים בהקמתה של מערכת הסעת המונים.

תקני החניה הנוכחיים נקבעו ב-1983 ומחייבים חניה לרכב פרטי על כל 40 מ"ר בנוי בפרויקט. לפני כשנתיים אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה הוראות המצמצמות את התקן למגדלי משרדים, מסחר ותעסוקה. הסיבה לשינוי התקנות היתה הפעלתה של מערכת ציבורית משוכללת להסעת המונים בשנים הקרובות, שכוללת את מערך הרכבות הקלות ושיפור האוטובוסים והרכבת. לאור זאת, ולנוכח הצורך להפחית בתנועת כלי רכב פרטיים, קבעה המועצה הארצית כי יש להתקין מקום חניה על כל 250-500 מ"ר בנוי, תלוי בקרבת מערכת ההסעות.

לפני כמה חודשים חתם ישי על התקנות, אך עד כה עיכב את פרסומן - ולכן לא נכנסו לתוקף. למרות זאת, מוסדות תכנון כבר החלו לפעול לפיהן והטילו מגבלות רבות על יזמים שקידמו תוכניות בנייה להקמת חניונים במגדלי משרדים. במקביל, המצב הכניס בשנתיים האחרונות יזמי נדל"ן ללחץ, ורבים מהם פעלו במרץ כדי להוציא לפועל היתרי חפירה ובנייה שניתנו לפני קביעת התקנות החדשות להקמת מרתפי חניה.

אין מוכנות ציבורית ראויה

ההחלטה כעת לעכב את התקנות החדשות התקבלה על רקע ביקורת קשה שהוטחה במהלך מצד אנשי נדל"ן, שתהו כיצד ייתכן כי מערך התכנון ממהר ליישם את התקנות בעוד שמערך התחבורה, שלפיו הותקנו התקנות, אינו צפוי להופיע אלא רק לקראת סוף העשור הנוכחי, במקרה הטוב. כמו כן, ראש העיר בני ברק, יעקב אשר, המקדם בימים אלה את פרויקט מרכז העסקים בעירו, הפעיל על ישי לחצים כבדים.

בשבועות האחרונים התקיימו בלשכתו של אשר כמה פגישות עם גורמי מקצוע בערים באזור המרכז, שטענו כי יש להשאיר את התקן הקיים. "אין מוכנות ציבורית ראויה כדי שהתקנות יכנסו לתוקפן", אומר בכיר בעיריית תל אביב. "כל עוד התקנות נסמכות על מערכת הסעת המונים שאינה פועלת, לא ניתן להחיל את התקנות. יש כמה בעיות בתקנות. למשל, הן אינן מגדירות מה זה מטע"ן - מערכת עתירת נוסעים. האם זו רכבת או אוטובוס דו-מפרקי? מה הקיבולת של מטע"ן ומה התדירות שלו להגיע למוקדי תעסוקה?

"התקן קבע באופן כללי מרחקים מתחנות רכבת, ולפי זה הגביל יזמים רבים בהקמת חניונים במוקדי תעסוקה. הדבר אינו הגיוני, ובמצב הנוכחי ידענו שיזמים פשוט לא יבנו והיקף התעסוקה לא יגדל. לפני כמה שבועות התאגדנו, מספר אנשי מקצוע בכמה ערים, וקיימנו ישיבת חירום אצל ראש העיר בני ברק. אנו מבקשים להשאיר את התקן הקיים ולשנות אותו בצורה קצובה יותר, בהתאם להתקדמות הרכבת הקלה".

לדברי שמאי המקרקעין עדי צביקל, התקנות החדשות יכלו ליצור קטסטרופה בשוק היזמות. "התקנות כבר קודמו במוסדות התכנון וחלקן פגעו באופן דרמטי בכדאיות הכלכלית של יזמים בהקמת פרויקטים לתעסוקה ומשרדים. אדם לא ישכיר משרד בלב תל אביב ללא חניה. משמעות הדבר היא הורדה ניכרת בשווי המשרדים - לקנייה או להשכרה. מצוקת החניה בתל אביב מהותית, ואישור התקנות היה יכול לגרום לפאניקה. זו אחת הסיבות שבגינן נמנע השר מלחתום עליהן, וטוב שכך עשה".

ממשרד הפנים נמסר: "שר הפנים חתם על התקנות לפני כמה חודשים, אך הן עדיין לא פורסמו ברשומות ולכן לא נכנסו לתוקף. בשלב זה הוחלט לבחון את התקנות בעיקר ביחס לערים בני ברק ורמת גן, שביקשו זאת מהשר".

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

כל בניין יחויב בחניה מיוחדת לאופניים

אלי ישי מצמצם דרמטית את תקני החניה במרכזי הערים

תקן החניה לאופניים אושר במועצה הארצית לתכנון ובניה

עיריית תל אביב מזרזת הקמת מגדלי משרדים - לפני שינוי תקן החנייה

מסע יחסי ציבור יעצור את תקן החניה החדש שאושר על ידי אלי ישי?

Comments