החניון הגדול בלב ת"א ייסגר: "מפקירים אותנו"

נשלח 3 במאי 2011, 12:32 על ידי Sustainability Org
בעוד כשבועיים ייסגר חניון מכבי לטובת פרויקט נדל"ן, ובן לילה יבוטלו 260 מקומות חניה. בעירייה טענו כי סידרו הנחה בחניונים פרטיים לתקופה זו, אך התושבים מתלוננים: "דבר לא בוצע"
יואב זיתון, 3/5/2011

מצוקת החניה בלב תל אביב עומדת להחמיר. חניון מכבי, אחד החניונים העירוניים הגדולים במרכז העיר והמרכזי באזור שבין הרחובות אלנבי לבוגרשוב, צפוי להיסגר בעוד כשבועיים, לטובת פרויקט נדל"ן חדש שייבנה על חורבותיו. בן לילה יבוטלו 260 מקומות חניה, והנהגים המתגוררים באזור לא יודעים לאן יפנו. "העירייה הציעה פתרונות, אבל בפועל שום דבר לא נסגר", הם מתלוננים.


השכנים מתלוננים: "קיבלנו אפס פתרונות" (צילום: אילן ארד)

 

המתחם ברחוב מכבי שימש בעבר מגרש כדורסל פתוח, מגרש טניס ואף

התו לא עוזר:

איפה הכי קשה לחנות בתל אביב? / יואב זיתון

נתונים שהגיעו לידי ynet מצביעים על עומק בעיית החניה של התושבים. כמה זמן בממוצע לוקח לאתר מקום בערב?
לכתבה המלאה

בית קולנוע. בשנים האחרונות מפעילה חברת החניונים העירונית "אחוזות חוף" במקום חניון רחב ידיים, בין הבודדים באזור, לצד שוק "בצלאל", הנמצא בחלקו המערבי של המגרש. התפוסה בחניון גבוהה לאורך כל שעות היום, ובלילה פתוח המגרש לתושבי האזור שיכולים לחנות בו בחינם, במסגרת פרויקט "קרוב לבית" של העירייה. אולם בקרוב יבוא הקץ לכל זאת, עם תחילת עבודות הבנייה להקמת קומפלקס ענק במקום, שיכלול בנייני מגורים ושטח מסחרי רחב.

 

  • ואיפה אתם תחנו?

 

עם סיום העבודות, יכלול המתחם מגרש חניה תת-קרקעי ובו מאות מקומות, חלקם פתוחים לציבור הרחב, אולם לתקופת הבנייה - טרם נמצא פיתרון חלופי עבור התושבים. "מדובר בחניון גדול ששירת את הציבור במשך שנים רבות", סיפר גלעד גולדמן, אחד התושבים שמובילים את המאבק. "הגשנו התנגדויות גם לתוכנית הנוכחית ונקבע לנו דיון לחודש יוני, כשבאמצע מאי יחלו העבודות", אמר. התכונית הקודמת, שכללה רבי קומות, כבר שונתה למבנים נמוכים יותר.

 

"זלזול בוטה בתושבים"

בשנה האחרונה כבר נרשם מאבק דומה בתל אביב, בעקבות ביטול חניון הבימה לצורך שיפוץ כללי של המתחם. התושבים שפתחו במחאה זכו לתעריף מוזל עם פתיחת החניון התת-קרקעי הענק במקום, אולם עדיין נדרשים לשלם על החניה שהייתה בעבר בחינם.


בחניון החדש יוקצו 330 מקומות לציבור הרחב (צילום: עופר עמרם) 

 

לדברי גולדמן, העירייה העלתה מספר פתרונות אפשריים, בהם הגבלת החניה בחלק מהרחובות הסמוכים לתושבי הרחוב בלבד, אפשרות למתן הנחה בחניונים פרטיים סמוכים וכן תעריף מוזל בחניון שיוקם במתחם מכבי, "אבל בפועל, שום דבר לא בוצע בשטח", הבהיר.

 

"פשוט הפקירו אותנו לגורלנו", התלוננה תושבת אחרת, שהשתמשה באורח קבע בחניון מכבי. "יישמעו את ההתנגדויות שלנו כאשר העובדות כבר ייקבעו בשטח, מה שיהפוך זאת למשחק מכור ולמס שפתיים. גם ככה חלקים גדולים מהרחובות הראשיים שמסביבנו אסורים לחניה. קיבלנו אפס פתרונות וזלזול בוטה בתושבים".

 

העירייה: הוסבו 80 מקומות חניה

בעיריית תל אביב ציינו בתגובתם כי חניון מכבי היה מוגדר מאז ומתמיד חניון זמני, מאחר שהוא ממוקם בתחום תוכנית הבנייה, שאושרה עוד בשנת 1993. "על מנת להקל על התושבים במהלך העבודות, הסבה עיריית תל־אביב-יפו 80 מקומות חניה ברחובות הסמוכים, לחניה מועדפת לשימוש תושבי האזור. נוסף על כך, הגיעה העירייה להסכם עם חניון ציבורי 'כלל' למתן הנחות ייחודיות לתושבי האזור לחניית ערב-לילה. לא יחולו שינויים בתנועת כלי רכב ברחובות המתחם", הבהירו.

 


מהעירייה נמסר עוד כי עם השלמת העבודות, יוקצו בחניון החדש כ-330 מקומות לחניה לצורכי הציבור. "לקראת סגירת החניון נערכת העירייה לעדכון התושבים ובעלי העסקים באזור באמצעות מנשרים, מודעות, שילוט והודעות טלפוניות. כמו כן, לתושבים בעלי תו חניה לחניון (חניון 'קרוב לבית') יישלחו מכתבים המעדכנים אותם בדבר סגירת החניון ותועבר רשימת חניונים חלופיים באזור".

 

בעירייה התייחסו גם לטענות התושבים והבהירו כי "ההתנגדויות שהוגשו אינן לתב"ע המאושרת אלא לתוכנית 2250ב' הכוללת שינוי בינוי בפרויקט, ללא שינוי במערך התנועה הכללי אשר נקבע בתוכנית הראשית המאושרת. התנגדויות אלו לא ישפיעו על עבודות הדיפון והחפירה, שכאמור אושרו בתכנית קודמת, ועל כן החלה החברה בהיערכות לקראת סגירת החניון".


לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:
עיריית תל אביב והתושבים על מסלול התנגשות
Comments