איך מתכננת עיריית תל אביב לפתור את בעיות החניה?

פורסם: 22 ביולי 2011, 23:35 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 ביולי 2011, 23:41 ]

העירייה בוחנת הקמה של מתקני חניה על גגות בניינים ■ הפתרון הוא פטנט ישראלי ■ מהנדס העיר יבחן את הרעיון ויחזיר תשובה לעירייה בתוך שישה שבועות

19/7/2011, מאת: רנית נחום-הלוי

עיריית תל אביב מנסה לפתור את מצוקת החניה בעיר: שוקלת הקמת חניונים על גגות הבניינים. מהנדס העיר אמור לבחון את הרעיון ב-6 השבועות הקרובים - הן את עמידות המבנים לתוספת עומס על הגגות, והן סוגיות משפטיות וקנייניות של הדיירים. הקמת מתקן חניה על הגג תדרוש מכל דייר בבניין השתתפות בעלות מוערכת של כ-100 אלף שקל.

<<ועדת המשנה לוועדה המקומית בעיריית תל אביב דנה באחרונה בהצעה שבאה לפתור את מצוקת החניה בתל אביב באמצעות שימוש בגגות בניינים כמפלסי חניה.

את ההצעה העלה חבר הוועדה, שמואל גפן, בעקבות מפגשים שקיים בשיתוף מהנדס העיר חזי ברקוביץ' עם נציגי חברת היי פארקינג. החברה, שהוקמה על ידי גיורא רובינשטיין ושמעון שטירלר בשיתוף חברת הור-טל הנדסה, המציאה פטנט ישראלי המציע פתרון למצוקת החניה על ידי הקמת חניון על גגות בניינים, בהתאם לגודל שטח ומבנה הגג. החניון מוקם באמצעות התקנת מעלית המשמשת להעלאת המכוניות לגג במקום לחניון תת-קרקעי.

בשנים האחרונות נמצאו כמה פתרונות חניה למצוקות אלה ברחבי העולם אך רובם יושמו מתחת לפני הקרקע. ההצעה היא חידוש ראשוני היות והיא ממקסמת את ערך הקרקע תוך מתן פתרונות חניה. בדיון שהתקיים בוועדה הוחלט כי מהנדס העיר יבחן את הרעיון וישיב לוועדה תוך שישה שבועות. בין היתר יידרש מהנדס העירייה לבחון סוגיות קונסטרוקטיביות הקשורות לעמידת המבנים בתוספת עומס על הגגות, וכן יבחן סוגיות משפטיות וקנייניות של הדיירים. מדובר בפתרון לתמ"א 38 - פרויקטים לחיזוק מבנים.

דיירים שיבקשו להקים מתקן כזה בבניין שבו הם מתגוררים יידרשו להשתתף בעלות מוערכת של כ-100 אלף שקל לדירה.

חניה על גג הבניין

"100 אלף שקל כיום זה לא בשמים למי שמתקין חניה בביתו", אומר בתגובה גפן, "כיום משרד הפנים מבקש לצמצם את תקני החניה בעיקר בגלל שיפור התחבורה הציבורית, למרות שאין תחבורה שמתפקדת כמו שצריך. אני מכיר אנשים שמשלמים אלפי שקלים בחודש כדי שתהיה להם חניה ליד הבית ומכיר אחרים שעזבו בגלל זה את תל אביב. השיקול נתון לפתחם של הדיירים, אולם קודם מהנדס העיר יידרש לבחון את הרעיון ולאשרו במועצה".

"זה לא ברור מאליו שניתן להפוך גג של בניין לחניות שירות", מסבירה סגנית ראש העיר מיטל להבי, "אנחנו מעדיפים פתרון תת-קרקעי. עם זאת, יש לתת מענה לצורכי התושבים ולחפש בין היתר פתרונות טכנולוגים מתקדמים. הפתרון המוצע הוא פטנט ישראלי ייחודי ויש לבחון אותו מול שאלות שונות ובהן חזות העיר וחזית הגגות - גגות ירוקים או מתקני חניה? כמו כן יש לבחון שאלות משפטיות, קניינות ובטיחותיות. יש לשקול גם האם כדאי להקים את המתקן ולשלבו בקומת אמצע ולא דווקא על הגג, הקומה היקרה ביותר בבניין".

כפיילוט ראשוני ביצעה חברת היי פארקינג התקנת המתקן בבניין ברחוב שדרות ההשכלה בתל אביב. מהחברה נמסר כי בחודשים האחרונים התקיימו פגישות עם רשויות מקומיות נוספות ובהן רמת גן והרצליה. "רוב נציגי הרשויות המקומיות מביעים התלהבות מהמודל, מה שגם עשוי לתת פתרון לפרויקטים של תמ"א 38 לחיזוק מבנים", מסביר שוקי גלסברג, מנכ"ל החברה.

"מדובר בתוספת משקל של 150 קילו למ"ר בנוי, עומסים שכבר הבניינים הקיימים כיום יכולים לשאת, עוד לפני שתוכנן לחזקם. אנחנו לא פקטור בהעמסה על הבניין וגם לעבודות ההתקנה אין שום השפעה על דיירי הבניין", אומר גלסברג.

לכתבה בדהמרקר

כתבות קשורות:
יוניטרוניקס הישראלית פותרת את מצוקת החניה בעולם – אבל מה עם ישראל?
עיריית תל אביב והתושבים על מסלול התנגשות
סוללים נתיב לאופניים ברחוב בלוך בתל-אביב
Comments