מבנייה מסורתית לאורבניזם חדש

נשלח 5 בפבר׳ 2011, 23:12 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 5 בפבר׳ 2011, 23:17 ]

בשכונת חוף רוזמרי בפלורידה הכול במרחק של חמש דקות הליכה לפי העיקרון החדש של תכנון ערים: שכונה העונה על צרכי תושביה - מגורים, עבודה ובילוי שעות הפנאי

02/02/2011 אדם מילר - אפוק טיימס

פלורידה
העיירה סיסייד בפלורידה, הכל קרוב כל כך - צילום: fdoor ktgv group
בבנייה הסטנדרטית של היום אנשיםמבודדיםאחד מהשני.הם מבלים זמןרבמאחורי ההגה,נוהגיםלבדםלעבודה, מהעבודה חזרהלבית,ומשם שוב נוהגים למרכזי הקניות. זו היא תוצאה של התפשטות עיר ואנשים רבים מקבלים אורח חיים זה כעובדה שאינה ניתנת לשינוי.לחזור לשורשים עם "אורבניזם חדש"

האם יש סיבה טובה למצב זה? התשובה היא שכנראה אין לכך סיבה טובה, אם בכלל. תנועה חדשה יחסית הנקראת "אורבניזם חדש" (תכנון ערים חדש) מסרבת לקבל את החיים הנוכחיים בערים כרעה הכרחית שיש לשמרה. התנועה מתבססת על עקרונות בנייה מסורתית ומסתמכת עליהם כדי לתכנן שכונות חדשות, ושיפוץ אלו שכבר קיימות ונבנו על פי עקרונות התכנון הנוכחי. התכנון מחדש אמור להבטיח בריאות ונוחות לדרים בשכונות המתוכננות על פי העיקרון של אורבניזם חדש.

תנועת האורבניזם החדש גם קיבלה שמות כמו "גידול חכם של שכונות", או "עיצוב שכונות מסורתי". הארגון בוחן מחדש עקרונות מוצלחים של חיים בשכונות שהיו מקובלים בתקופה שקדמה למלחמת העולם השנייה.

האורבניזם החדש מתכנן קהילות ושכונות שהן אטרקטיביות לשוכניהן ומתאימות לסביבה מבחינה נופית ואדריכלית. תכנון על פי עקרונות האורבניזם החדש מקדם בנייה המכבדת את הסביבה הטבעית ומספקת לקהילה מגורים עם חלונות ודלתות לעבר הרחוב, המעניקים הרגשה של בטיחות וביטחון אישי. שכונות המגורים כוללות גדרות, חצרות ומרפסות, אולם בד בבד שומרות על פרטיות דייריהן. רבים עדיין אלו הזוכרים ומספרים כיצד לפני מלחמת העולם השנייה לא נהגו לנעול את דלת הכניסה לדירתם, אך עדיין הרגישו מוגנים ובטוחים.

עקרונות האורבניזם החדש

רוזמרי ביץ
חנות "לה קרמה" שפתח קוין ניל בעיירה רוזמרי ביץ' בפלורידה, מגיע לעבודה ברגל מביתו - צילום: אדם מילר, אפוק טיימס
עקרונות האורבניזם החדש הוגדרו באמנה אותה ניסחו באמצע שנות ה-90 אדריכלים, מתכננים, ובעלי עניין אחרים. אחד העקרונות העומדים בבסיס האמנה הוא עירוב של שימושים, קרי: תושב אמור למצוא את כל הדרוש לו לחיי היום יום בסביבתו הקרובה. באמנה נכתב: "פיתוח צריך להיות מאורגן במסגרת של עיר או כפר עם גבול מוגדר בו יהיה איזון בין מקומות תעסוקה ומקומות לדיור, ולא כפרברי לינה". על העיקרון הזה מתלבש העיקרון הנוסף של צמצום הצורך במכונית הפרטית: "תכנון האזור דורש תמיכה של מערכת לתחבורה אלטרנטיבית, הליכה רגלית, רכיבה על אופניים ותחבורה ציבורית מספקת". האמנה מדברת על הצורך בצמצום המרחק בין מקום מגוריו של אדם והמקומות הנוספים בהם הוא מבצע את רב פעולותיו היום-יומיות, וזאת על פי קנה המידה של "חמש-עשר דקות הליכה" מביתו.

בנוסף נאמר באמנה: "פיתוח או שיפוץ של ערים חייב לכבד את הדפוסים ההיסטוריים ואת גבולות היישוב". האמנה שמה דגש על שימור וחידוש מבנים היסטוריים, מחוזות היסטוריים ונופים. אלו מאפשרים את המשכיות ההתפתחות של החברה העירונית לאורך זמן.

לפי האמנה, "שטחים ירוקים צריכים להוות חלק מהשכונות, בשונה מפארקים המרוחקים מאזורי המגורים ומחייבים נסיעה". המשימה הראשונה באדריכלות עירונית ואדריכלות נוף היא ההגדרה הפיזית של הרחובות והשטחים הציבוריים הפתוחים כמקומות שבהם השימושים משותפים לכול.

לסיום נאמר באמנה: "לאנשים המתגוררים בעיר שתוכננה או שופצה על פי עקרונות האורבניזם החדש סיכוי לנהל חיים מאושרים יותר ובריאים יותר, כיון שהם הולכים יותר ברגל ונמצאים בטווח הליכה מחנויות ומסעדות".

עיירות קיט בפלורידה

שטחים ירוקים
שטחים ירוקים בכל שכונה מסייעים להליכה הנעימה ברגל בסיסייד - צילום: seaside static panoramio
הקהילה הראשונה שתוכננה ונבנתה מן היסוד על פי עקרונות האורבניזם החדש היא סיסייד (בצד הים) במדינת פלורידה שבארה"ב ואחריה רוזמרי ביץ' (חוף רוזמרי).

סיסייד היא שכונת קיט, עיירה קטנה בעלת ייחודיות ששטחה כ-320 דונם. את פיתוח העיירות החלו בשנות ה-80 של המאה העשרים האדריכלים רוברט דייויס (Robert Davis), אנדרס דואני (Andres Duany) ואליזבט פלטר-זיברק (Elizabeth Plater-Zyberk).

עם רחובותיה המרוצפים בלבנים, כיכר מרכזית וארכיטקטורה המזכירה את הקוטג'ים הישנים של פלורידה, העיירה סיסייד מדגימה את האורבניזם החדש במיטבו.

ברוזמרי ביץ' כל דבר הוא באמת במרחק חמש דקות הליכה, השבילים והטיילת מובילים לכיכר העיר ולחוף. ב רוזמרי ביץ', המשתרעת על שטח של 430 דונם, בניינים לשירות הציבור, כולל בניין בית העירייה, וגם בריכת שחייה משל עצמה.

עיר אמריקנית עם קסם אירופי

קוין ניל (Kevin Neel) מתגורר בעיירה רוזמרין ביץ' כל ימות השנה עם אשתו קים ושלושת ילדיהם. הוא עובד במקום בעסק הקטן שלו, בר סלטים וממתקי שוקולד הממוקם ברחוב הראשי.

ניל משתף את כתב אפוק טיימס: "אנחנו יודעים שזה מקום מיוחד ושהוא מבוקש מאד. אנחנו כאן כבר שלוש שנים ואנחנו אוהבים את המקום שהוא עיירה קטנה בארה"ב עם הקסם של אירופה". על התכנון של רוזמרי ביץ' אומר ניל: "ארכיטקטורה מאוד מיוחדת, הרבה ירק, עיר בה אתה משיג את כל מה שאתה צריך מבלי להיכנס למכונית אפילו. למעשה אני יכול במשך ימים שלמים לא לעשות כלל שימוש במכונית שלי".

השמירה על ערך הנכס היא יתרון נוסף שקיים בערים שתוכננו לפי אורבניזם חדש. אפילו במשבר הגדול שפקד את הנדל"ן בארה"ב ערך הנכסים לא ירד בחוף רוזמרי, אף כי המכירות ירדו.

"ערך הנכסים בשכונות שבהן ניתן להגיע לכל מקום בהליכה רגלית הוא גבוה יותר מאשר בערים שלא תוכננו לפי עיקרון זה", אומרת קייד בנפילד ((Kaid Benfield, מנהלת

התכנית לצמיחה חכמה וקהילות בנות קיימא.

אנשים הרוכשים בתים בעיירה כמו רוזמרי ביץ' יודעים כיצד יראה המקום בעוד עשר שנים, וידיעה זו מקנה להם ביטחון.

עשרת הדיברות של האורבניזם החדש

1. תושב אמור למצוא את כלל הדרוש לו לחיי היום-יום במרחק של 10 דקות הליכה מהבית ומהעבודה

2. קישוריות בין רחובות בשכונה בצורה רשתית – רחובות צרים המובילים לשדרות

3. עירוב אוכלוסיות (גם מכל הגילים) ועירוב שימושים של הבניינים – מגורים, תעסוקה, מסחר, לימודים, בילוי ופנאי

4. מגוון סוגים של דירות למגורים בגדלים ובמחירים שונים זה לצד זה

5. איכות של עיצוב אדריכלי ותכנון עירוני – יופי, אסתטיות, נוחות

6. בנייה מסורתית המתאימה לקיים

7. הגברת הצפיפות – יותר בניינים לכל השימושים קרובים אחד לשני

8. תחבורה ירוקה בעיקר תחבורה ציבורית ומדרכות נוחות להולכי רגל

9. קיימות – פגיעה מינימאלית בסביבה בעת הפיתוח והבנייה

10. איכות חיים – כל האמור לעיל יביא לאיכות חיים גבוהה ויצירת מקומות שמעשירים את רוח האדם

לכתבה באפוק טיימס


Comments