דו"ח במשרד הפנים ממליץ: לצופף מרכזי ערים - ולא לפגוע בשטחים פתוחים

נשלח 27 באפר׳ 2011, 5:35 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 באפר׳ 2011, 5:43 ]
רנית נחום-הלוי, 27/4/2011

בדו"ח מעקב אחר יישום תמ"א 35, הקובעת את ייעודי הבנייה בישראל, נטען כי בישראל יש מספיק עתודות קרקע המספיקות לבנייה עד 2020 ומעבר לכך

ישראל עתידה להיות צפופה יותר ב-2030: תוכנית המתאר הארצית הקובעת את יעדי הבנייה בישראל (תמ"א 35), העוברת כעת עדכון, תאפשר להגדיל את הצפיפות בערים במרכז הארץ, בין 12 ל-24 יחידות דיור לדונם, ואף מעבר לכך, אם הפרויקטים למגורים יהיו סמוכים למערכת הסעת המונים - כך נטען בדו"ח של צוות הליווי והמעקב לתמ"א 35.

האדריכלים ארי כהן, ירון טוראל ומוטי קפלן ניתחו את מגמות הבנייה ב-1998-2007 וגיבשו הערכה לגבי צורכי הבנייה לעשורים הבאים. הדו"ח הוצג אתמול בדיון ראשוני שהתקיים בוועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה למעקב אחר יישום תמ"א 35.

צילום: דניאל בר און

מהדו"ח עולה כי בישראל יש מספיק עתודות קרקע מאושרות לבנייה עד 2020 ומעבר לכך. בתוך כך, נכתב בדו"ח, אין צורך לאשר עוד תוכניות לבנייה על עתודות קרקע נוספות. "יתרות הקרקע לפיתוח נכון ל-2007 גדולות בהרבה מאלה שנחזו בשנות ה-90. בחלק ניכר מהמרקמים העירוניים פרושות עתודות קרקע בהיקפים מעבר לנדרש ל-2020, ולעתים הרבה מעבר לכך".

לא מנצלים קרקעות

המוקדים העירוניים בישראל כוללים 9% משטחי המדינה, שהם כ-2 מיליון דונם - שליש מהם בנויים, שליש בעתודות קרקע לפיתוח (לפי תוכנית מתאר מחוזית) ושליש לשימושים וייעודים מגוונים של שטחים פתוחים. שטחים אלה כוללים כ-60 עיריות, 56 מועצות אזוריות ו-80 יישובים כפריים ומיועדים לאכלס כ-90% מתושבי המדינה. מבדיקת צוות המעקב עולה כי יעד האוכלוסייה היהודית עד 2030 עתיד להיות 8.1 מיליון איש, כשכיום נותרו כ-410 קמ"ר של עתודות קרקע לפיתוח והן מאושרות בתוכנית מתאר מחוזית.

הדו"ח בדק את השטח שנוצל עד 2007 מתוך עתודות הקרקע שהוגדרו לתכנון בתמ"א 35 ב-1998, ממנו עולה כי הרחבת הבנייה לא הביאה לפגיעה בשטחים החקלאיים. באזור תל אביב ניצולת הקרקע מגיעה לכ-13% בלבד; בפתח תקוה, שנחשבת לאחד מהמקומות שבהם הקרקעות מנוצלות במידה הטובה ביותר, נוצלו עד כה 17.8% מהעתודות בלבד וכך גם באזור השרון. ברחובות ניצולת הקרקע מגיעה לכ-20% וככל שמתרחקים מאזורי הביקוש, ניצול העתודות יורד והולך: בחיפה שיעור הניצול מגיע ל-9%, באשקלון ל-8%, בבאר שבע ל-5.8% וברמת הגולן הניצולת הנמוכה ביותר - כ-5% בלבד.

מחברי הדו"ח שמים דגש על הגדלת הצפיפות מחד ועל שמירת השטחים הפתוחים, המגזר הכפרי והקרקעות החקלאיות מאידך. מדיניות התכנון להגדלת הצפיפות מעבר ל-24 יחידות דיור לדונם מומלצת בעיקר לערים החברות בפורום 15 הערים הגדולות תל אביב, רעננה, כפר סבא, הרצליה, נתניה, חדרה, חיפה, חולון, בת ים, ראשון לציון, רחובות, באר שבע, אשקלון, אשדוד וירושלים. "המלצה זו נכונה גם למחוז חיפה, ירושלים ונפת אשקלון שראוי להשאיר בהם צפיפויות גבוהת מתוך הנחה שאזורים אלה יושפעו מהביקושים באזור המרכז".

לעניין היישובים הכפריים, ממליצים מחברי הדו"ח לשמור על אופיים ולפתחם באופן זהיר. כמו כן הם ממליצים להקפיא את הפשרת הקרקע החקלאיות למגורים, במידה שהקרקע לא הופשרה בתוכנית מתאר מחוזית. "יישובים מיוחדים, ובהם אלפי דונמים של יישובים כפריים וקרקעות, משמשים מסד רעיוני לעשרות ועדות לשינוי גבולות הפועלות כיום כדי להפוך שטחים פתוחים לשטחי פיתוח עירוניים", נכתב בדו"ח. "מניעת גלישת הערים מעבר לשוליהן והגבלת פיתוח היישובים הפרבריים תחזק את הפיתוח הפנימי בערים. לכן, יש לצמצם באופן משמעותי את שטחי המרקמים העירוניים במרכז הארץ על ידי הוצאת כל שטחי היישובים הכפריים, לרבות שטחיהם החקלאיים, מתוך המרקמים העירוניים".

מהדו"ח עולה כי מדיניות התכנון שגיבש משרד הפנים הצליחה להשיג את יעד ציפוף הבנייה גם בפריפריה בערים כמו באר שבע, דימונה, קרית שמונה, מצפה רמון וירוחם, אף שבאזורים אלה קיים ביקוש ער לבנייה צמודת קרקע. בתוך כך, מנסחי הדו"ח ממליצים לתת הקלה זמנית לעניין הצפיפות ולפתח במקומות אלה בנייה עם צפיפות נמוכה כדי למשוך לאזורים אלה אוכלוסייה חזקה.

"יש חשיבות גדולה להמלצת צוות האדריכלים להגדיל את הציפוף במרכזי הערים כתנאי לשמירת השטחים הפתוחים", אומר בתגובה מנהל תחום התכנון בחברה להגנת הטבע וחבר בוועדת העורכים, איתמר בן דוד. "זו הסוגיה שעליה נלחמנו במשך שנים, מאז אושרה התמ"א לראשונה ב-2005. מסקנות צוות האדרכילים מלמדות כי אסור להיחפז לקריאות משרד הבינוי והשיכון שקורא ‘משבר משבר' ומבקש לפתח שטחים פתוחים נוספים".

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

בדיקת משרד הפנים מגלה כי בישראל יש די שטחי בנייה ל-20 השנים הקרובות

ארדן: הקרן לשמירה על שטחים פתוחים לא קמה בגלל אטיאס

שמועה ושמה "שטחים פתוחים"

בטון אפור במקום שדה ירוק: השטחים הפתוחים של ישראל תחת מתקפה

סקר: המדינה לא שומרת על השטחים הפתוחים

דוח: האיומים על השטחים הפתוחים האחרונים בישראל

Comments