תל אביב ירוקה, או שפשוט אין לה מתחרות?

נשלח 17 באפר׳ 2011, 10:53 על ידי Sustainability Org

הישגיה של תל אביב בתחום איכות הסביבה מזכירים את מצבה של מכבי כשהיא צלעה באירופה ואכלה את הליגה הישראלית. כלומר: הכול יחסי

אביב לביא | 17/4/2011 15:18
תגיות: אדם טבע ועיר

למקרה שלא הבחנתם, אתם, התל-אביבים, גרים בעיר הכי ירוקה בישראל. זה לא אני קבעתי. אם יש לכם השגות על מדליית הזהב הווירטואלית שהונחה בשבוע שעבר על חזהו של רון חולדאי, אתם יכולים להפנות אותן למחברי "מדד הערים המקיימות" שנחשף ביום שני שעבר.

המדד הזה בוחן את תפקודן הסביבתי של 20 ערים ומעניק להן ציונים בעשר קטגוריות שונות, מחיסכון במים עד עידוד הקמת גינות קהילתיות. כשמחברים את כל הקטגוריות יוצא שתל אביב קיבלה 39 מתוך 50 נקודות אפשריות (על פי תרגום שלי לטבלת הציונים). במונחים של ציוני בית ספר, זה מקביל ל-78.
איור: מושיק לין
אדם טבע ועיר איור: מושיק לין

לשם השוואה, האבירה הירוקה מהשרון, הלוא היא כפר סבא, אספה 35 נקודות; רעננה, עוד מעוז סביבתי מבוסס, הסתפקה ב-32; הרצליה 31. שלא לדבר על גבעתיים, הפלופ הגדול של המדד, שקיבלה 19 נקודות מביכות.

אני אוהב מדדים כאלה. לא רק כי אני עיתונאי שטחי שרואה גיליון ציונים ומיד מדמיין את הכותרת. מדדים כאלה - עם כל הבעייתיות שנוצרת כשמנסים לכנס את המציאות המורכבת, הרב-ממדית והכאוטית לטבלה של פלוסים ומינוסים - נותנים לכם ולי כלי: הרי היום כולם ירוקים, מהמפעל דרך המנכ"ל עד ראש העיר המהולל, והיכולת שלנו להבחין בין אמת לשקר, בין תחפושת ירוקה למי שמחויב באמת, הולכת ונחלשת.

מדד הערים המקיימות שחובר, במאמץ רב ועם הרבה שעות אקסל, על ידי האנשים הטובים והרציניים ממכון "השל" ומ"חיים וסביבה" (ארגון הגג של התנועה הסביבתית), יקשה מאוד על ראשי ערים שרלטנים לעבוד עלינו. הרי לפני הבחירות הבאות כולם שוב יספרו כמה הם ידידותיים לסביבה, ואז נוכל לבוא אליהם עם המדד, להצביע על הציון העלוב שקיבלו בתחום האופניים או השטחים הירוקים, ולהגיד: קאט דה בולשיט.

ומה עם בתי הספר?
ועכשיו לתל אביב. בכל עשר הקטגוריות שמרכיבות את המדד העיר קיבלה בין שלוש לחמש נקודות מתוך חמש. משמע: הביצועים הסביבתיים שלה בין סבירים למעולים, ובשום תחום היא לא מצויה במצב של כישלון חרוץ.

אלה, כמובן, חדשות טובות, אבל צריך להגיד שהבדידות המזהרת של תל אביב בצמרת הטבלה הירוקה של ישראל מזכירה יותר מכול את מצבה של מכבי תל אביב בכדורסל בשנים שבהן היא צלעה באירופה (לא השנה, שבה היא משחקת נפלא), ספגה מטחי ביקורת מהיציעים ומהתקשורת, אבל אכלה את הליגה הישראלית הרופסת לתיאבון (לא כולל שלוש תקלות ב-40 שנה). בכל פעם ששמעון מזרחי או המאמן התורן היו חוטפים עוד חץ מכאיב בעיתון, הם היו מנפנפים בטבלת הליגה המקומית כדי להוכיח שנעשה להם עוול היסטורי.

זאת אומרת, שבחיים הכול יחסי. אנחנו - התל-אביבים שמדוושים או צועדים ברגל על בסיס יומי - יכולים לצעוק עד מחר שציורים על המדרכות הם לא שבילי אופניים אמיתיים; ושהמפגש בין הולכי הרגל, יושבי העגלות ורוכבי האופניים על מדרכות העיר הוא סכנת נפשות - אבל במציאות הישראלית תל אביב היא פנינת אופניים, קל וחומר השנה כשפרויקט ההשכרה (המבורך והחשוב, בלי שום הסתייגויות) יוצא לדרך.

למרבה המבוכה, ברוב ערי גוש דן - חבל גאוגרפי שטוח, ממוזג, צפוף ובעל תחבורה ציבורית נוראית - אין שבילי אופניים אפילו בתכנון. אז כשעורכי המדד התיישבו לדרג את הערים, פלא שתל אביב קיבלה ציון לשבח על הישגיה בתחום האופניים?

תל אביב קיבלה ציונים גבוהים גם בתחום השקיפות (בצדק: העירייה העלתה לאתר כמויות גדולות של מידע סביבתי על הנעשה בעיר), בתחום המים (העירייה צמצמה ב-23 אחוז את צריכת המים בין 2008 ל-2009, אבל נתניה חסכה 48 אחוז, בת ים 43 אחוז והרצליה 39 אחוז) ובתחום הפרדת הפסולת (בזכות הפיילוט שהתחיל בנווה אליעזר. אבל מה הלאה?)

גם במדד העצים תל אביב מדורגת הכי גבוה שאפשר - פחות מארבעה תושבים לעץ. כדאי לשים לב שמדובר במדד סטטיסטי טהור, שמתעלם מהשאלה באילו עצים מדובר. שהרי אלה שניטעים בעיר בשנים האחרונות, כידוע, מתאפיינים ברוב המקרים בחופה גמדית שלא מדגדגת את ענקי הצל של העבר.

מכיוון שאני עיתונאי קטנוני איכשהו הצלחתי לאתר בתוך רצף המחמאות גם כמה נקודות תורפה, למשל פחות מ-25 אחוז מבתי הספר בתל אביב הוסמכו כבתי ספר ירוקים (פחות מאשר בירוחם, יקנעם וחיפה); העירייה לא מעודדת (דרך הכיס) את עובדיה הרבים להשאיר את המכונית הפרטית בבית ולהגיע לעבודה בתחבורה ציבורית או באופניים; וועדת איכות הסביבה בעירייה - שיכולה להיות כלי רב-עוצמה בקידום סדר יום ירוק בעיר - כמעט לא מתכנסת. בעצם, בשביל מה היא צריכה להתכנס. הרי ממילא תל אביב היא העיר הכי ירוקה בישראל, יש כל כך מעט תחרות.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
סקר: מיהן הערים הכי סביבתיות בישראל?
Comments