יפן: עיר ירוקה במקום כור גרעיני

נשלח 27 בדצמ׳ 2011, 7:00 על ידי Sustainability Org

אנרגיה סולארית, אגירת חשמל והפחתת זיהום. פגעי הטבע שהלמו ביפן הביאו להקמת עיירה אקולוגית ליד טוקיו

אסף שפריר, יפן | 25/12/2011 12:27
תגיות: יפן (סביבה), עיר ירוקה, אנרגיה סולארית
2011 היתה שנה טראומטית לתושבי יפן. גל הצונמי שפגע בחופיה בחודש מרס הותיר אחריו תחנת כוח גרעינית פגועה שאף עתה, תשעה חודשים מאוחר יותר, היא עדיין איום סביבתי חמור על כל צפון יפן ואף על הבירה טוקיו.
יפן. קולטים סואלרים במקום אנרגיה גרעינית
יפן. קולטים סואלרים במקום אנרגיה גרעינית צילום: אי-פי-איי
גם משק החשמל ביפן מתקשה להתאושש. היפנים, שהתרגלו להישען על כורים גרעיניים שיספקו חשמל להפעלת כל האסלות החשמליות ושאר הגאדג'טים האהובים, נאלצו להתמודד לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה עם הפסקות חשמל יזומות באזורים נרחבים במזרח יפן. גורדי השחקים של טוקיו הוחשכו לתקופה ארוכה, ובשאר חלקי המדינה התושבים מבקשים להפסיק את פעילותם של הכורים הגרעיניים הנותרים.

מאז האסון נרתמים גופים פרטיים וממשלתיים למאמץ למצוא פתרונות לאנרגיה חלופית ומתחדשת, והמודעות האקולוגית עלתה מדרגה ואיננה רק קובץ של סיסמאות שחוקות בפרסומות למכוניות. ההכרזה על תחילת עבודות התשתית לעיירה האקולוגית הראשונה באזור טוקיו היא צעד נוסף במהפכת שוק האנרגיה ביפן ושינוי התפיסה של קשרי הגומלין בין האדם לסביבה שבה הוא חי.
מינימום זיהום

בניגוד לכפרים וליישובים אקולוגיים אחרים שקמו ברחבי העולם בשנים האחרונות, פרויקט פוג'יסאווה סיטי, פרבר המרוחק כ-40 ק "מ ממרכז טוקיו, ייבנה כך שמערכות האנרגיה המתקדמות בעולם יאפשרו לתושביו לייצר ואף לאגור חשמל לניצול מרבי של מקורות האנרגיה הירוקים.

1,000 יחידות דיור, מבנים מסחריים ומרכזים ציבוריים יצוידו במערכות לייצור חשמל מאנרגיה סולארית ובסוללות מיוחדות לאגירת החשמל העודף. המבנים כולם יעוצבו בצורה שתפחית למינימום את חתימת הזיהום ואת פליטת גזי החממה, וייבנו לפי הרעיונות החדשים ביותר לחיסכון באנרגיה. כמו כן, כל יחידות הדיור יחוברו לרשת שתחלק לפי הצורך את החשמל שנאגר במצברים.

זאת הפעם הראשונה שכמה חברות ענק בשוק היפני מאחדות כוחות כדי לשתף פעולה כבר בשלב התכנון של היישוב. פנסוניק, בנק ההשקעות של סומיטומו, חטיבת הנדל"ן של מיצוי וחברת הבנייה פאנאהום החליטו לשתף פעולה וכל שותף לפרויקט יביא לידי ביטוי את ניסיונו המקצועי בשלבי התכנון כדי להפיק את המיטב מהיכולות של כל אחת מהחברות.

התכנון המוקדם
"עד כה בפרויקטים דומים ברחבי העולם נכנסו חברות הטכנולוגיה לפרויקט רק אחרי שתוכניות הבנייה אושרו", אומר גורם המעורב בפרויקט, "אנחנו שילבנו בין מהנדסי ייצור האנרגיה, נציגי חברת הבנייה והארכיטקטים כבר בשלב הראשוני, כך שהתוכניות הביאו לביטוי מקסימלי את היכולות של כל אחד מהצדדים".

תוצאות התכנון המוקדם יביאו, לטענת נציגי הפרויקט, להפחתה של 20%-30% מניצולת האנרגיה של כל בית. מתחת לפני הקרקע ייבנו שתי קומות: בקומה התחתונה יוצבו מערכות אגירת האנרגיה וחלוקתה וכל רשת החשמל המחברת את מבני הפרויקט, ובקומה העליונה תיבנה מערכת התקשורת. מעל פני הקרקע ייראו רק המבנים והשטחים הירוקים.

שלב האכלוס יחל בעוד 4 שנים, אך בשבועות האחרונים כבר הודיעו חברות טכנולוגיה נוספות כמו הונדה, היטאצ'י וטושיבה על כוונתן לשלב כוחות עם גורמים אחרים ולהקים ערים אקולוגיות נוספות באזור טוקיו.
Comments